Idź do treci
5 strategii skutecznego przygotowania się do testów z języka angielskiego

Testy mogą być przyjemnym doświadczeniem 🙂 Z pewnością są korzystne dla Twojego rozwoju językowego, a więc osobistego i zawodowego. Z testów możesz się wiele nauczyć, a wyniki lub oceny wyrażone w różnych skalach (A-F, 1-5, A1-C2, w wartościach procentowych, itp.) podpowiedzą Tobie i Twojemu lektorowi jaką dalszą drogę nauki najlepiej wybrać: jaki materiał wymaga konsekwentnego ćwiczenia i na jakie nowe wyzwania językowe jesteś już gotowy. Przekazujemy Ci kompaktowy zestaw praktycznych wskazówek i sprawdzonych strategii, które pozwolą Ci skuteczniej przygotować się do testów z języka angielskiego.

Testy końcowe i testy postępu

Testy końcowe i testy postępu są różnymi ocenami zaprojektowanymi w celu oceny różnych aspektów Twoich kompetencji językowych. Test końcowy jest zazwyczaj przeprowadzany na zakończenie programu językowego lub kursu, aby sprawdzić Twoją ogólną biegłość językową i potwierdzić kamienie milowe, które osiągnąłeś. Natomiast testy postępu są przeprowadzane okresowo w trakcie trwania kursu, aby śledzić Twój stały rozwój i zidentyfikować obszary, w których możesz się jeszcze bardziej doskonalić. Poprzez zrozumienie celu i natury tych “sprawdzianów”, możesz dostosować swoje przygotowanie do swojego potencjału. Wniosek: witaj wiadomość o nadchodzących testach z otwartymi ramionami (a przede wszystkim z otwartym umysłem) 🙂

Sprawdzone porady: jak przygotować się do testów z języka angielskiego

1. Aktywnie uczestnicz w zajęciach: entuzjastycznie angażuj się w dyskusje na zajęciach, zadawaj pytania i szukaj wyjaśnień w razie wątpliwości. 

2. Regularnie ćwicz różne komponenty biegłości językowej: każdego dnia poświęć czas na ćwiczenie języka. To może być nawet 15 minut dziennie 🙂 Ćwicz różne sprawności:

  • czytanie ze zrozumieniem (może być krótki artykuł w branżowej prasie w poniedziałek);
  • słuchanie ze zrozumieniem (np. 10-minutowy podcast we wtorek);
  • pisanie (napisz komentarze w języku angielskim na swoich ulubionych stronach w mediach społecznościowych w środę);
  • mówienie (może czwartek będzie dobrym dniem, aby wykorzystać przerwę na lunch w pracy na krótkie rozmówki po angielsku z kolegami i koleżankami z pracy?).

Pamiętaj też o słownictwie (a gdyby tak piątek przeznaczyć na powtórzenie fiszek z idiomami?) oraz gramatyce (i na przykład w weekendy jeszcze raz przeanalizuj ćwiczenia gramatyczne realizowane w trakcie kursu).

W naszych poprzednich wpisach znajdziesz cenne wskazówki dotyczące tych poszczególnych sprawności, np. o nauce języka angielskiego z podcastów, o false friends, czyli które słowa są podchwytliwe i o tym jak można znaleźć te magiczne 15 minut dziennie (na siłowni) na naukę języka angielskiego.

3. Korzystaj z zasobów: Twój lektor na pewno dostarcza Tobie bogatych materiałów do nauki, pokazuje zasoby online, udostępnia Ci materiały multimedialne i interaktywne. Nie zapominaj o nich, gdy czas pracy z lektorem dobiegnie końca. Gromadź linki i dokumenty w dedykowanym folderze i wracaj do nich, choćby po to, żeby sprawdzić, czy udało się Tobie wyeliminować błędy sprzed miesiąca.

4. Proś o informację zwrotną: poproś o wskazówki od swoich instruktorów lub innych kursantów z grupy, aby zidentyfikować obszary, w których możesz się dalej rozwijać. Konstruktywny feedback da Ci większą pewność siebie.

5. Współpracuj z innymi kursantami: wspólne interakcje to okazje do ćwiczenia konwersacji w języku angielskim (small talku, argumentowania, doradzania, itp.) i uczenia się od innych.

Co po testach?

Gdy testy pisemne i/lub ustne są już za Tobą, nie zapominaj o nich. Wynik testu i ocena to nie wszystko. Przeanalizuj odpowiedzi, zwracając szczególną uwagę na punkty, które były dla Ciebie trudne lub wątpliwe. Przemyśl feedback, który otrzymasz od Lektora: dopytaj się o niejasne kwestie, poproś o sugestie i zastanów się nad swoim wkładem w naukę języka angielskiego podczas kończącego się kursu. To świetny moment na autorefleksję: jakie metody uczenia się były dla Ciebie szczególnie przyjazne? jaki sposób prowadzenia notatek najlepiej pomógł Tobie przy powtórkach do testów z języka angielskiego? 

Wreszcie, ciesz się każdym sukcesem, np. tym, że nareszcie pewnie stawiasz warunki przy stole negocjacyjnym po angielsku!