Idź do treci

Nowość! Osiągnij mistrzostwo w prezentacji po angielsku z naszym najnowszym kursem!

Nauka angielskiego z podcastów

Sposobów na naukę angielskiego jest sporo, a im więcej poszczególnych metod łączymy w swojej strategii uczenia się języka, tym lepiej! Skuteczna nauka języka angielskiego opiera się na jego rozumieniu (konieczne jest opanowanie bazy słówek oraz zasad konstruowania zdań) oraz intensywnym w nim zanurzeniu (słuchanie angielskiego, czytanie po angielsku). Podcasty to stosunkowo świeża forma dźwiękowej lub filmowej publikacji internetowej, która obecnie rozwija się w ekspresowym tempie. Podcasty po angielsku? Idealnie wpisują się w efektywną naukę języka, umożliwiając intensywne osłuchanie się z jego brzmieniem w maksymalnie przyjemnej formie. Możemy szlifować język w oparciu o audycje po angielsku poruszające najbardziej nas interesujące tematy, m.in.: społeczne, kulturalne lub branżowe.

Krótka historia podcastów

Podcasty zaczęły powstawać około 2000 roku, a określająca ten szczególny rodzaj audycji nazwa podcast weszła do powszechnego słownictwa na przełomie 2004 i 2005 roku. To w tym okresie nastąpił również gwałtowny wzrost zainteresowania tą formą – w ciągu zaledwie roku, ilość dostępnych w Internecie podcastów (wskazywanych przez wyszukiwarkę Google), powiększyła się z kilkuset do… ponad stu milionów! Odtwarzanie podcastów nie wymaga posiadania specjalnego sprzętu – wystarczy dostęp do Internetu oraz komputer, laptop, tablet lub smartfon.

Obecnie możemy wybierać spośród miliardów podcastów, które mogą mieć format zarówno luźno prowadzonego bloga, jak i profesjonalnej audycji radiowej. Bez większego trudu możemy znaleźć podcasty z każdej interesującej nas dziedziny życia, związanej z dowolnym hobby i chyba każdą branżą. Coraz wyraźniejszy jest trend, w którym podcasty wykorzystywane są stricte do działań edukacyjnych. Podcasty po angielsku to świetny sposób na naukę języka, a baza tego typu materiałów dostępna w języku angielskim jest ogromna, podobnie jak wybór tematyczny. W sieci możemy również znaleźć podcasty po angielsku uczące angielskiego i podcasty po polsku uczące angielskiego. Jest w czym wybierać!

Angielski do słuchania, czyli jak słuchać podcastów?

Podcasty są medium bardzo uniwersalnym i wygodnym w użytkowaniu, które doskonale wpisuje się w skuteczną naukę angielskiego poprzez zanurzenie się w języku. Można ich wyłącznie słuchać – bez żadnych ograniczeń co do miejsca i czasu, bez mocnego skupiania się na treści, wykonując inne czynności (np. sprzątając, gotując czy prowadząc samochód) lub słuchać z pełnym zaangażowaniem, wynotowując interesujące nas zagadnienia, ciekawe zwroty czy słówka. Dodatkowo słuchanie podcastów nie wymaga dysponowania jakimś konkretnym, sprzętem czy oprogramowanie – wystarczy dostęp do Internetu na podręcznym urządzeniu. W zdecydowanej większości, podcasty są darmowe, co sprawia, że możesz z nich korzystać… bez żadnych wymówek, również tych ekonomicznych!

Gdzie szukać podcastów po angielsku?

Sporo podcastów znajdziemy na You Tube, ale możemy również sięgnąć po iTunes / Podcasty (dla posiadaczy urządzeń Apple) lub po Podcast Addict (dla posiadaczy urządzeń z systemem android). Jeśli ta forma nauki angielskiego przypadnie nam do gustu i będziemy chcieli wynieść ją na wyższy poziom, lepiej zorganizować i bez wysiłku śledzić ulubionych podcasterów, ekspresowo dowiadywać się o nowych audycjach po angielsku, pobierać ulubione odcinki – możemy zdecydować się na inwestycję w aplikację Pocket Cast (jednorazowo opłata wynosi kilkanaście złotych).

Podcasty angielski – dwa w jednym

Uczenie się angielskiego z podcastów to forma, która może dać nam coś więcej! W naszym przypadku, wartością dodaną podcastów jest fakt, że w zdecydowanej większości, podcasterzy dzielą się w swoich audycjach ekspercką wiedzą i doświadczeniami. To świetne źródło wiedzy, podawanej w przystępny sposób, zazwyczaj krótko i treściwie, a także źródło inspiracji i niezliczonych pomysłów (kto wie, może dzięki podcastom odkryjesz swoją nową pasję?!). Jeśli zależy nam na nauce angielskiego branżowego, to tematyczne podcasty, prowadzone przez specjalistów z interesującej nas dziedziny – stanowią jedną z najlepszych metod nauki języka i jeden z najskuteczniejszy sposobów na poszerzania branżowego słownictwa!

Podcasty po angielsku – ciekawe propozycje

Czas na konkretne przykłady! Oto kilka propozycji na dobry początek. To podcasty i audycje do słuchania angielskiego (w tym audycje radiowe po angielsku), z którymi Twoja nauka języka zyska na efektywności i intensywności, będzie łatwa, przyjemna i wartościowa!

Propozycja podcastów do nauki angielskiego dla początkujących: Plain English , The Six Minute English.

Propozycja podcastów do nauki angielskiego dla średniozaawansowanych: Canguro English, 99%Invisible.

Propozycje podcastów do nauki angielskiego dla zaawansowanych: Radiolab, This American Life.

Jeden z najpopularniejszych podcastów do nauki angielskiego prowadzony po polsku, przez charyzmatyczną Arlenę Witt: Po cudzemu.

Inne propozycje:

  • Podcasts in English – podcastsinenglish.com
  • The English We Speak – bbc.co.uk/programmes/p02pc9zn/episodes/downloads
  • Splendind Speaking – podomatic.com/podcasts/splendidspeaking
  • Better at English – betteratenglish.com
  • Voice of America – learningenglish.voanews.com/programs/radio
  • Culips ELS Podcast – esl.culips.com

Podsumowanie

Podcast, czyli słuchowa lub filmowa audycja udostępniana w Internecie to jeden z ciekawszych sposobów na naukę angielskiego poprzez zanurzenie się w języku / otoczenie się językiem. Zdecydowana większość podcastów jest darmowa, a szeroki wybór tematów pozwala wybrać te podcasty, które pozwolą nam podszlifować angielski w ramach interesujących nas zagadnień – hobbistycznych lub branżowych. Uczenie się angielskiego z podcastów może przebiegać z mniejszym lub większym zaangażowaniem z naszej strony, być realizowane niejako przy okazji (np. słuchanie audycji po angielsku podczas jazdy samochodem) lub być działaniem odpowiednio zorganizowanym (np. podcasty angielski z tekstem, notowanie i tłumaczenie nieznanych słówek).