Idź do treci
Nasze TOP 20 słowników języka angielskiego

Nasz subiektywny wybór w Kategorii słownik języka angielskiego

Zaczynasz nowy kurs językowy? Bez porządnego słownika angielsko-polskiego lub angielsko-angielskiego ani rusz! Słownik to najlepszy przyjaciel kursanta i lektora. Czy pamiętasz, jakie słowniki masz na półce? A które w zakładce [tab] z ulubionymi stronami [favourite websites]? Z jakich rzeczywiście korzystasz i czy na pewno efektywnie? A może Google Translate w zupełności wystarcza w dzisiejszym życiu, gdzie szybkość i dostępność [availability] to kluczowe funkcjonalności? Poniżej kilka sugestii, które mogą udoskonalić Twoje prezentacje, raporty, czy choćby zrozumienie artykułów.

Ilu słowników potrzebuje nauczyciel języka angielskiego? 

Zacznijmy przewrotnie od wzmianki, że – tak! – lektor języka angielskiego też korzysta ze słowników. Wbrew temu, co niektórzy kursanci  sądzą, ich lektorzy nie są “chodzącymi słownikami” i też potrzebują rzetelnego konsultanta. Nie wspominając już o tym, że język jest tworem żywym i wciąż ewoluuje. W zestawie lektorskim znajdzie się pewnie kilka lub kilkanaście [over a dozen] słowników (słownik kolokacji, idiomów, slangu, wymowy, wyrazów bliskoznacznych, technicznych, itd.). 

Dobry słownik języka angielskiego – nasze propozycje

Oto, naszym zdaniem, kilka najciekawszych przykładów słowników z lektorskiej e-półki:

usingenglish.com/reference/idioms

freecollocation.com

onlineslangdictionary.com

dictionary.law.com

techterms.com

howjsay.com

Twój must have – porządny słownik angielskiego online

Oczywiście największą popularnością cieszą się słowniki online. Oto najciekawsze – naszym zdaniem – pozycje dostępne online: 

oxfordlearnersdictionaries.com – jedno z najbardziej znanych wydawnictw oferuje dostęp słownika wraz z kompendium wiedzy gramatycznej. 

ldoceonline.com – kolejny wydawczy gigant przedstawia słowniki jednojęzyczne [monolingual] i dwujęzyczne [bilingual] wraz ze słówkiem dnia oraz listą najczęściej szukanych tematów. Szukanie informacji leksykalnych dodatkowo ułatwia zastosowana kolorystyka.

merriam-webster.com – propozycja dla każdego fana American English (AmE). To rzetelne źródło wiedzy nie tylko o znaczeniu słów, ale także o ich pochodzeniu.

collinsdictionary.com – lubisz scrabble? Odwiedź tę stronę, zagraj i korzystaj ze słowników oraz pomocy gramatycznej.

macmillandictionary.com – wydawca podręczników do nauki języka angielskiego bezpłatnie udostępnia słownik wzbogacony blogiem i linkami do materiałów edukacyjnych z YouTube’a – naszym zdaniem wspaniałe źródło wiedzy

pl.pons.com – słownik “trener” (funkcja Vocabulary Trainer) dodatkowo zmotywuje do nauki wyszukiwanych haseł (wszędzie, bo możesz też pobrać jako aplikację na urządzenia mobilne). Fajne!

Polecane słowniki offline – nasze propozycje:

Gdy potrzebujesz językowego wsparcia nawet, gdy jesteś offline, sprawdź te aplikacje:

play.google.com/store/apps/details?id=livio.pack.lang.en_US&hl=en&gl=US – czy 413 tys. haseł wystarczy? 🙂

apps.apple.com/us/app/english-dictionary-offline/id612435296 – “tylko” 170 tys. haseł, ale spora dawka wiedzy gramatycznej będzie rekompensatą 🙂

apps.apple.com/us/app/advanced-english-dictionary-offline/id1023138615 – idealny do powtórek, bo możesz zapisać ulubione hasła lub wkleić je do innych aplikacji

apps.apple.com/us/app/advance-english-dictionary/id1492444796 – absolutny hit! Ponad 500 tys. haseł, a ostatnio wzbogacony przysłowiami.

Jak widzisz, większość internetowych słowników ma dodatkowe elementy oparte na grach i zabawie, np. “słowo dnia”, wisielec lub quizzy. Dodatkowo, jeżeli nie wiesz, jak odczytywać te dziwne znaki z alfabetu fonetycznego, to słowniki online często dają możliwość odsłuchania wymowy słowa (w wariancie BrE i AmE) – rewelacja [brilliant]! Przyciąga też szata graficzna, prostota [simplicity] obsługi i waga [weight] – garbu się nie nabawisz 🙂

Skuteczna nauka angielskiego i słowniki drukowane

A jeżeli wolisz takie “oldschoolowe” słowniki, czyli w wersji książkowej, to wielkie brawa! Słowniki drukowane:

  • uczą nie tylko leksyki, ale też gramatyki (znajdziesz tam informacje np. o formach gerund lub infinitive, o dopełnieniach)
  • pokazują proces słowotwórstwa (widzisz słowa z danej rodziny – te bezpośrednio nad i pod wyszukiwanym słowem)
  • często dają kontekst (przykłady zdań)

… bywają ciężkie i nieporęczne [unwieldy], ale mają swoich zagorzałych fanów [fervent supporters] – i to nie są dinozaury 🙂

Translatory

A popularne translatory? To zazwyczaj serwisy internetowe oferujące nie tylko tłumaczenie pojedynczych wyrazów, ale także całych zdań, akapitów [paragraph], a nawet napisów ze zdjęć. Pewnie i one mają swoją swoich wielbicieli. Są szybkie. Są łatwo dostępne. Niestety, bywają też zawodne [unreliable], dlatego nie są najlepszym przyjacielem profesjonalnych tłumaczy. Ale przydadzą się w podróży, gdy poszukujesz tłumaczenia z języka, którego w ogóle nie znasz, gdy precyzja i literackie piękno [beauty] przekładu nie grają roli głównej. Translate Google to wybór nr 1, ale sprawdź także deepl.com/pl/translator i pl.bab.la/slownik/angielski-polski/translator

Testuj, baw się i ucz się!

Zabaw się w testera słowników. Nie kupuj od razu pół księgarni językowej. Sprawdź, czy w danym słowniku jest informacja o użyciu i wymowie słowa, o związkach wyrazowych, a nawet czy są obrazki, które pomagają w pierwszych etapach nauki. A przede wszystkim miej ulubiony słownik zawsze pod ręką [at hand] lub w ulubionych zakładkach. Porównuj! To samo hasło będzie inaczej zaprezentowane w każdym słowniku. Bądź badaczem [researcher] i baw się się językiem! 

Słówka warte zapamiętania:-)

Przygotowaliśmy dla Was zestaw ćwiczeń online –  skopiuj link:  quizlet.com/_c03wbf?x=1qqt&i=211foz

zakładka – tab

ulubiona strona – favourite website

dostęność – availability

kilkanaście – over a dozen

jednojęzyczny – monolingual

dwujęzyczny – bilingual

rewelacja – brilliant

prostota – simplicity

waga – weight

nieporęczny – unwieldy

zagorzały fan – fervent supporter

akapit – paragraph

zawodny – unreliable

piękno – beauty

pod ręką – at hand

badacz – researcher