Idź do treci
Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Na pytanie: jak chcecie się nauczyć angielskiego? – najczęściej pada odpowiedź: szybko! Również na grupach i forach jednym z najczęściej padających pytań jest: Jak szybko nauczyć się angielskiego?

Czy szybka nauka angielskiego jest możliwa?

Oczywiście, że tak! Muszą jednak zostać spełnione określone warunki. Mowa tutaj przede wszystkim o optymalnym dopasowaniu kursu angielskiego do naszego poziomu zaawansowania, dobraniu odpowiednich metod nauki oraz naszego zaangażowania. Jak szybko nauczyć się angielskiego? Przedstawiamy najważniejsze zasady oraz podpowiadamy kilka sposobów na ekspresowe podnoszenie swoich uniwersalnych umiejętności językowych i efektywne rozszerzanie słownictwa.

Intensywnie i systematycznie

Nauka języka angielskiego podlega mniej więcej tym samym zasadom, co nauka jakiegokolwiek szkolnego przedmiotu, w którym liczy się zapamiętywanie dużych partii materiału  w sposób umożliwiający swobodny dostęp do przyswojonych treści. Jeżeli zależy nam na szybkim nauczeniu się języka – musimy postawić na intensywny kurs, w ramach którego, w stosunkowo krótkim czasie, opanujemy uniwersalne umiejętności oraz maksymalnie dużo słów, zwrotów i najważniejszych zasad gramatycznych. Za intensywnością musi stać dyscyplina i pełne zaangażowanie w naukę oraz systematyczność i regularność, które optymalizują procesy trwałego zapamiętywania nowych treści.

Holistyczne podejście do nauki języka angielskiego

Jeśli zależy nam na czasie – nie ma sensu się rozdrabniać! Znajomość języka angielskiego (lub jakiegokolwiek innego języka obcego) nie polega bowiem na biernej znajomości słówek! Choćbyśmy ich “wykuli” setki lub tysiące – nie musi się to przełożyć na czynną znajomość języka i umiejętność swobodnego się nim posługiwania. Konieczne jest uczenie się równocześnie gramatyki (przede wszystkim w stopniu i zakresie umożliwiającym nam swobodne i jak najbardziej poprawne komunikowanie się w tym języku) i słówek. Właśnie dlatego szybka nauka angielskiego opiera się najczęściej na uczeniu się słów osadzonych w rozmaitych kontekstach, przede wszystkim z ich wykorzystaniem w zdaniach. Ten sposób zdecydowanie przyspiesza skuteczność szybkiej nauki języka i ułatwia zastosowanie nowych słów / zwrotów w przyszłości, podczas dowolnej, swobodnej konwersacji.

Szybka nauka angielskiego powinna być skuteczna

Nauka nie może być tylko szybka – istotna jest jej efektywność. Cóż nam bowiem z ekspresowo przerobionych zagadnień i tematów, jeśli po kilku dniach lub tygodniach większość treści po prostu zostaje zapomniana? O tym, czy szybka nauka jest skuteczna decydują metody, po które sięgniemy podczas poznawania kolejnych słówek i zagadnień.

Oto kilka podpowiedzi i sposobów na szybką i skuteczną naukę języka angielskiego, które można zastosować zarówno podczas samodzielnej nauki języka, jak i w ramach dowolnego kursu, opanowując, zapamiętując oraz przypominając / odświeżając sobie kolejne partie materiału.

Dobierz metody nauki angielskiego do typu, jaki reprezentujesz

W największym skrócie, ludzie dzielą się na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków.

  • Wzrokowcy najszybciej i najskuteczniej uczą się i zapamiętują to, co sami zapiszą – jeśli jesteś wzrokowcem: rób samodzielnie notatki w różnych formach, analogowo lub w screchnotingu, opatrując je rysunkami, wykresami itp.
  • Słuchowcy najszybciej i najskuteczniej uczą się i zapamiętują to, co usłyszą – jeśli jesteś słuchowcem, skup się na słuchaniu treści po angielsku (piosenek, wykładów, podcastów, wiadomości) oraz oglądaniu wybranych programów czy filmów w języku angielskim, możesz również robić, a następnie odsłuchiwać notatki głosowe (np. z użyciem dyktafonu dostępnego w większości smartfonów).
  • Kinestetycy najszybciej i najskuteczniej uczą się i zapamiętują na podstawie tego, co sami stworzą – jeśli jesteś kinestetykiem: twórz projekty, opracowuj lapbooki (te sprawdzą się również w przypadku wzrokowców), projektuj i odgrywaj scenki, możesz również powtarzać słówka biegając czy spacerując z psem.

Ucz się codziennie! – Systematyczna nauka języka angielskiego

Szybka nauka angielskiego wymaga intensywności i systematyczności. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie nauki angielskiego na każdy dzień tygodnia. W takim systemie wystarczy nawet 15 – 20 minut dziennie, by szybko zobaczyć efekty nauki i w krótkim czasie cieszyć się zdecydowanie wyższymi umiejętnościami językowymi oraz większą swobodą w komunikacji. Jeśli masz problem z planowaniem, a Twój grafik zmienia się dynamicznie – zawsze miej pod ręką notatnik lub wybraną aplikację do nauki języka i sięgaj po nią, np. stojąc w korach, czekając na kolejne zajęcia lub wypełniając angielskim przerwę w pracy.

Zanurz się w języku angielskim

Otoczenie się językiem angielskim zdecydowanie przyspiesza opanowywanie nowych treści. Niech angielski będzie słyszalny i widzialny w Twoim najbliższym otoczeniu. Możesz nie tylko słuchać angielskiego radia, ale również zacząć wsłuchiwać się w teksty piosenek po angielsku, oglądać filmy w oryginale i czytać beletrystykę po angielsku oraz śledzić newsy z Europy i świata w anglojęzycznych serwisach. Nowe słówka mogą pojawiać się w formie karteczek w różnych częściach Twojego domu, opisując znajdujące się w nim sprzęty i przedmioty, ich funkcje czy zastosowanie, kolory i faktury… Ucząc się, powtarzaj głośno.

Jak szybko nauczyć się słówek z angielskiego – 1000 słów po angielsku

Interesuje Cię szybka nauka słówek? Przygotuj listę słów, które chcesz opanować. Jeśli jest ich dużo – podziel je na kategorie: słówka bardzo ważne o przydatne, ciekawe zwroty i sformułowania, słówka rzadziej używane. Ucz się po kilka lub kilkanaście słów dziennie, z jednej lub kilku kategorii. Przed sięgnięciem po kolejną partię – zawsze przypomnij sobie te, które już poznałeś.

Inne metody i sposoby na skuteczną naukę opisaliśmy już w jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu.

Idealnie dobrany kurs językowy

Profesjonalny, szybki kurs angielskiego to jedna z najlepszych dróg do osiągnięcia celu. Taki intensywny kurs powinien być optymalnie dopasowany do naszego poziomu znajomości języka – dzięki temu zyskamy pewność, że z każdą kolejną lekcją czy zadaniem będziemy się rozwijać, bez obaw o spadek motywacji wynikający z nudy lub kompletnego niezrozumienia tematu / nienadążania za tematem. Kurs powinien być tak zaprojektowany, by maksymalnie angażować uczestnika, m.in. oferując mu świetnie opracowane, autorskie materiały, zadaniami zaskakującymi ciekawymi formami i opartymi na najnowszych treściach (ogólnych, dotyczących tego co tu i teraz dzieje się na świecie lub branżowych, dotyczących aktualnych problemów danej branży).

Podsumowanie – szybka i skuteczna nauka angielskiego

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Konieczne jest postawienie na intensywny kurs, zaprojektowany z użyciem najwyższej jakości materiałów i realizowany z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. W intensywnej nauce angielskiego równie ważne jest indywidualne zaangażowanie każdego kursanta, systematyczność i motywacja do opanowywania nowych treści.