Idź do treci
YouTube-assisted learning, czyli jak nauczyć się języka angielskiego korzystając z YouTube’a?

Można śmiało powiedzieć, że [It’s safe to say that] wszyscy korzystamy z YouTuba, najczęściej dla przyjemności. Warto także zauważyć walory edukacyjne tego serwisu, szczególnie w kontekście uczenia się języka angielskiego. Dzięki YouTubowi [Thanks to YouTube], mamy dostęp do obszernej bazy anglojęzycznych materiałów audiowizualnych na niemalże każdy temat. Oglądając je, zapewniamy sobie ekspozycję na język angielski, osłuchujemy się z jego melodią, poznajemy słownictwo i struktury w kontekście, a angielskiego używamy jako narzędzia do pozyskiwania interesujących nas informacji. Pamiętajmy jednak, że na YouTubie znajdziemy również mnóstwo kanałów dedykowanych osobom uczącym się języka angielskiego, w tym także pragnącym poprawić swój angielski biznesowy. Wiele z nich oferuje treści edukacyjne i umożliwia poszerzenie zasobów leksykalnych, pracę nad gramatyką, ćwiczenie wymowy, czy naukę praktycznych zwrotów dzięki fragmentom anglojęzycznych piosenek i seriali. Oto nasze rekomendacje [Here are our recommendations]

1. Learn English With TV Series:  youtube.com/c/LearnEnglishWithTVSeries 

Odcinki bazują na [The episodes are based on] fragmentach filmów, seriali i piosenek. Dzięki nim nauczymy się wielu słów i wyrażeń, przyglądając się ich zastosowaniu w kontekście komunikacyjnym, zwracając uwagę na poprawną wymowę, a często również dowiadując się ciekawostek językowo-kulturowych. To także świetny sposób na podłapanie angielskiego humoru i naukę reakcji językowych, gdyż anglojęzyczne słownictwo i struktury często występują w dialogach. Dodatkowymi atutami są przystępny sposób tłumaczenia, zrozumiały akcent lektorów oraz wbudowane napisy, dzięki którym możemy utrwalać sobie od razu poprawną pisownię. 

2. English with Lucy: youtube.com/c/EnglishwithLucy 

Lucy pochodzi z Wielkiej Brytanii i zawodowo zajmuje się nauczaniem języka angielskiego. Na jej kanale znajdziecie kilka ścieżek [You will find several playlists on her channel], a zatem możecie łatwo wybrać, czy chcecie obejrzeć filmik z tematycznym słownictwem i nauczyć się kilkunastu sposobów na wyrażenie swojej opinii, czy raczej odświeżyć gramatykę przy porannej kawie. Z Lucy podszkolicie także wymowę oraz poznacie różnice między akcentami. Każdy filmik to kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt przykładów praktycznych zdań, które przydadzą się w codziennej komunikacji. Lucy odwołuje się często do swoich doświadczeń, przytacza zabawne historie i zaprasza do współpracy innych YouTuberów, dzięki czemu filmiki są różnorodne i ciekawe. 

3. Pronunciation with Emma:  youtube.com/c/PronunciationwithEmma 

Emma pomoże Wam z poprawną wymową i wypracowaniem akcentu brytyjskiego. Ma bardzo metodyczne podejście, wszystko dokładnie wyjaśnia i demonstruje, dając przestrzeń na spokojne powtórki. Jest to kanał przeznaczony dla osób, które znają już podstawy języka angielskiego, chcą skupić się [focus on] na wymowie i dążą do natywnego brzmienia. 

4. Eat Sleep Dream English:  youtube.com/c/EatSleepDreamEnglish 

To jeden z najbardziej różnorodnych kanałów językowych, jakie znajdziecie na YouTubie. Poza poradami leksykalnymi i gramatycznymi, są tam także filmiki o tematyce kulturowej, dzięki którym lepiej zrozumiecie specyfikę komunikacji na Wyspach. Tom mówi w przystępny sposób, w naturalnym, ale zrozumiałym tempie. Niektóre filmiki to mini lekcje z objaśnieniami zawiłości językowych, ale na kanale znajdziecie również lekkie dialogi, prezentacje ciekawych wyrażeń na podstawie fragmentów filmów i seriali, a także będziecie mieli okazję pouczyć się angielskiego z celebrytami [celebrities].

5. BBC Learning English:  youtube.com/c/bbclearningenglish 

Treści BBC dedykowane uczącym się języka angielskiego są zawsze wartościowe i na najwyższym poziomie, a o popularności kanału świadczy 4,5 miliona subskrybentów [subscribers]. Znajdziecie tam zarówno znane i lubiane podcasty z serii “6 Minute English” czy “6 Minute Grammar”,  jak również serie tematyczne a la seriale dokumentalne, lekcje słownictwa z ćwiczeniami, szybkie quizy, a nawet porady językowe dla nauczycieli prosto z “The Teachers’ Room”. Ogromnym atutem kanału jest mnogość głosów i akcentów, a także różnorodne formy przekazu i bogata tematyka. 

6. Speak Confident English:   youtube.com/c/Speakconfidentenglish 

Na tym kanale uzyskacie porady i przykłady języka, których potrzebujecie, aby poradzić sobie w rozmaitych sytuacjach komunikacyjnych, również tych trudnych. Jest to świetne miejsce dla osób uczących się języka biznesowego, które potrzebują wzbogacić swoje zasoby leksykalne, zacząć mówić nieco bardziej formalnie, a także poznać praktyczne zwroty i struktury, służące określonym funkcjom komunikacyjnym np.: wyrażanie wątpliwości i niepewności, gratulowanie, czy przepraszanie za błąd. Filmiki trwają [Videos last] kilkanaście minut, w trakcie których jesteście w stanie opanować prezentowany materiał, a sama organizacja kanału sprawia, że można w łatwy sposób znaleźć zagadnienie, którego chcecie w danym momencie się nauczyć. 

7. Learn English with Papa Teach Me:  youtube.com/c/papateachme

Nauka angielskiego nieco bardziej na luzie, z przymrużeniem oka, gdyż na kanale znajdziecie całkiem sporo nagrań humorystycznych, okraszonych żartami i zabawnymi dialogami. 1,5 miliona subskrybentów, kilka do kilkudziesięciu tysięcy polubień każdego vloga oraz bardzo dobre opinie są potwierdzeniem przystępności mini lekcji, które nagrywa Aly. To dobra propozycja dla osób, które potrzebują lekkiego odświeżenia języka. Duży plus za różnorodność tematów [variety of topics]

8. Arlena Witt – Po Cudzemu:  youtube.com/c/ArlenaWitt 

A z rodzimego podwórka zapraszamy na kanał Arleny Witt, która w cyklu filmików językowych “Po Cudzemu” omawia różne aspekty języka angielskiego, posługując się przykładami z filmów, seriali i piosenek. Arlena wyszukuje i analizuje smaczki językowe, w przystępny sposób wyjaśniając zagwozdki fonetyczne. Filmiki są krótkie, dynamiczne i idealne dla osób ciekawych niuansów językowych. 

Jeżeli masz wolną chwilę, zapraszamy do powtórki słownictwa z naszego artykułu na Quizlecie: quizlet.com/_c53y5h?x=1qqt&i=4ivoz9