
Nauka angielskiego, podobnie jak nauka każdego języka obcego, to duże wyzwanie. Sporo zależy od naturalnych predyspozycji językowych, czyli tzw. talentu do opanowywania języków obcych. Na szczęście jednak, z owym talentem do języków, nie jest tak, jak z talentem do… choćby grania na instrumentach, śpiewania czy rysowania. W tych ostatnich brak talentu, który zresztą jest towarem deficytowym i ściśle reglamentowanym przez naturę, może okazać się barierą niemożliwą do pokonania, zwłaszcza jeśli zależy nam na osiągnięciu wyższych, ponadprzeciętnych poziomów. Nauka języka angielskiego może być skuteczna nawet, jeśli nie mamy wspomnianych wyżej predyspozycji. Ważne jest odpowiednie przygotowanie całego procesu, motywacja oraz metodologia i strategia uczenia się. Jak uczyć się angielskiego? Czy samodzielna nauka angielskiego w domu może być efektywna?
Przygotowanie do nauki angielskiego
Skuteczna nauka angielskiego zaczyna się od… przygotowania. Na tym etapie należy szczegółowo przeanalizować potrzeby oraz poziom umiejętności językowych, który jest naszą bazą – to na niej będziemy pracować, ją rozbudowywać i wzbogacać o nowe słówka, idiomy czy zagadnienia gramatyczne. Jeśli w trakcie nauki angielskiego planujemy skorzystać z usług szkoły językowej (w dowolnej formie: kursu językowego stacjonarnie lub on-line, zajęć indywidualnych, konwersacji z native speakerem) – z pewnością weźmiemy udział w teście kompetencyjnym, który pozwoli ustalić poziom naszej znajomości języka angielskiego.
Motywacja do nauki angielskiego – znajdź ją!
Odkrycie motywacji do nauki angielskiego jest niezwykle ważne w kontekście efektywności całego przedsięwzięcia. Zanim więc zaczniemy planować kolejne kroki – zadajmy sobie pytanie: po co to właściwie robimy? Wyliczając powody, dla których chcemy uczyć się angielskiego, starajmy się dotrzeć dalej i głębiej. Jeśli na przykład chcemy uczyć się angielskiego, by móc być osobą bardziej konkurencyjną na rynku pracy, weźmy pod lupę emocje i uczucia, które się za tym kryją. Znając angielski będziemy, owszem, bardziej wartościowi dla potencjalnych pracodawców, ale również: pewniejsi siebie i bardziej otwarci, będziemy mieć poczucie, że nie stoimy w miejscu, że się rozwijamy itd. Każdy z nas ma swoje motywatory – zarówno te oficjalne (chęć znalezienia lepszej pracy, dostanie awansu, zdanie egzaminów), jak i te wewnętrzne (wzrost poczucia własnej wartości, rozwój). Jedne i drugie są tak samo ważne! Pozwalają również zdefiniować nasz cel.
Systematyczność – klucz do sukcesu
Systematyczność jest bardzo ważna w kontekście nauki w ogóle. Jeśli mamy z nią problem, to nauka angielskiego może być mniej efektywna. Na szczęście nad systematycznością możemy popracować i to jeszcze zanim tak naprawdę zaczniemy się uczyć! Ustalmy (sami ze sobą), że w ciągu najbliższych dni lub tygodni, poświęcamy codziennie 5 minut (to minimum, możemy się umówić na 10 lub 15 minut) na naukę angielskiego. Zróbmy tabelę, w której będziemy skrupulatnie odhaczać kolejne pięciominutówki, a z czasem po prostu wejdzie nam to w krew.
Organizacja nauki angielskiego – w domu i w szkole
Bez względu na to czy uczymy się w szkole, czy zdecydowaliśmy się na naukę angielskiego w domu (samodzielnie lub z wsparciem lektorów, native speakerów i kursów on-line) – koniecznie odpowiednio przygotujmy się do nauki. Motywację i cel już mamy, wiemy również jak ważna jest systematyczność, czas na to, co tygryski lubią najbardziej… przybory!
Zaopatrzmy się w kalendarz, zeszyty i notatniki, karteczki post in oraz kolorowe długopisy, markery i zakreślacze. Samodzielne tworzenie notatek (klasycznych lub sketchnoting, czyli notatki rysunkowe) i zapisywanie dowolnych informacji nie tylko pozwala na uporządkowanie opanowywanego materiału, ale również ułatwia jego zapamiętywanie (zwłaszcza wzrokowcom, którzy stanowią około 65% populacji – o tym niżej). Alternatywą dla tych analogowych metod są nowoczesne narzędzia internetowe, czyli programy i aplikacje do robienia notatek oraz kreatory do tworzenia map myśli. Wybór jest naprawdę ogromny, a do naszej dyspozycji są zarówno darmowe, jak i odpłatne programy i aplikacje – proste w użytkowaniu i maksymalnie przejrzyste. W tych narzędziach nasze notatki zyskają nie tylko treść i grafikę, ale również obraz czy dźwięk, poprzez dowolne dołączanie do naszych zapisków plików video czy nagrań dźwiękowych.
Skuteczna metoda nauki angielskiego
Każdy z nas ma indywidualne cechy, które predysponują go do efektywnego przyswajania wiedzy w różny sposób. Według klasyfikacji pedagoga, Neila Fleminga, istnieją trzy typy ludzi: wzrokowcy, słuchowcy i kinestetycy. Przedstawiciele poszczególnych typów uczą się w różny sposób i różne metody pozwalają im na optymalizację procesu zapamiętywania / przyswajania wiedzy.
- wzrokowcy (około 65% populacji) – najlepiej zapamiętują to, co sami zapiszą, niż to, co usłyszą; najlepsza metoda nauki angielskiego będzie opierała się na robieniu własnych notatek w dowolnych formach: rysunków, wykresów, tabelek, screchnotingu;
- słuchowcy (około 30% populacji) – najlepiej zapamiętują to, co usłyszą; najskuteczniejsza metoda nauki angielskiego to oglądanie krótkich filmików i filmów po angielsku, słuchanie podcastów w języku angielskim, a także słuchanie angielskiego radia, klasyczne notatki można uzupełnić notatkami głosowymi (np. nagrywanymi na telefonie);
- kinestetycy (około 5% populacji) – najlepiej zapamiętują to, co samodzielnie stworzą, a nie to co zobaczą czy usłyszą, mają dużo energii i są bardzo aktywni; najefektywniejsza metoda nauki angielskiego będzie polegała na tworzeniu dowolnych projektów w oparciu o opanowywany aktualnie materiał, np. odgrywaniu scenek, przygotowywaniu prezentacji multimedialnych, organizowaniu konkursów lub dowolnych, mniejszych lub większych eventów, kinestetycy mogą skutecznie uczyć się w ruch, np. chodząc czy nawet biegając.
Nauka angielskiego w domu
Wiemy już, że aby nauka angielskiego była skuteczna, metoda nauki powinna być odpowiednio dobrana do naszych predyspozycji, a my sami musimy być odpowiednio zmotywowani i systematyczni. Motywacja i systematyczność to również kluczowe warunki efektywnej nauki języka angielskiego w domu. Tak! To również jest możliwe! Możemy uczyć się samodzielnie, korzystając z licznych, często darmowych, materiałów dostępnych w internecie oraz wybranych, najskuteczniejszych metod, optymalnie dopasowanych do naszych potrzeb i celów. Dobrym pomysłem jest również połączenie samodzielnej nauki z profesjonalnymi kursami angielskiego realizowanymi przez szkoły językowe on-line. Jak najlepiej uczyć się angielskiego w domu?
Zanurzenie się w języku i inne metody
Najszybsza metoda nauki angielskiego to ta polegająca na zanurzeniu się w języku, otoczeniu się nim. Tą metodą uczymy się między innymi na wyjazdach językowych, podczas których możliwości używania języka ojczystego są maksymalnie ograniczone – musimy się przełamać i zacząć mówić po angielsku. Jak zaadaptować tę metodę do warunków domowych?
- słuchajmy piosenek w tym języku (koniecznie skupiając się na ich treści!),
- oglądajmy filmy w oryginale (najlepiej z napisami po angielsku, co ułatwia zrozumienie dialogów),
- czytajmy beletrystykę po angielsku (można zacząć od książek dla młodzieży),
- zamówmy prenumeratę dowolnej gazety czy czasopisma po angielsku (tytuł możemy dopasować do własnego poziomu, ale również potrzeb i zainteresowań – język podszkolimy zarówno czytając Vogue, jak i Forbesa),
- używajmy karteczek post it do opisywania (oczywiście po angielsku) i oklejania wszelkich sprzętów, mebli i elementów wyposażenia,
- organizujmy spotkania… po angielsku – jeśli mamy grupę znajomych, którzy również uczą się angielskiego lub ich umiejętności językowe są na podobnym lub wyższym od naszego poziomie, możemy zaproponować cykliczne spotkania czy imprezy tematyczne, podczas których będzie obowiązywała jedna, najważniejsza zasada: rozmawiamy wyłącznie po angielsku.
O czym jeszcze warto pamiętać? Ucząc się samodzielnie języka nie skaczmy z tematycznego kwiatka na kwiatek. Skupiajmy się na jednym obszarze zagadnień / jednej tematyce przez dłuższy czas, np. tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc, w zależności od intensywności nauki oraz stopnia zaawansowania. W nauce każdego języka bardzo ważna jest kondycja naszej pamięci, dlatego warto zadbać o odpowiednią dietę (sprzyjającą funkcjom poznawczym naszego mózgu) oraz o regularne ćwiczenie pamięci.
Gry i aplikacje – nowe technologie w nauce angielskiego
Ogromnym wsparciem w efektywnej nauce angielskiego są nowe technologie – gry i aplikacje, dostępne za darmo lub za niewielką opłatą, do zainstalowania w telefonie, na tablecie lub na komputerze. W zależności od własnych potrzeb i preferencji możemy skorzystać z aplikacji, z którymi w lekkiej i przyjemnej formie, zdecydowanie poszerzymy zasób słów, nauczymy się formułowania zdań czy układania dłuższych wypowiedzi. Ogromną zaletą tego typu aplikacji i gier jest ich dostępność – w telefonie mamy je zawsze pod ręką, dosłownie.
Nauka on-line, czyli zdalne kursy językowe
Kursy angielskiego on-line to doskonałe wsparcie samodzielnej nauki języka w domu. Korzystając z szerokiej oferty szkół językowych, można zdecydować się zarówno na zajęcia grupowe, jak i indywidualne, doskonalące ogólne umiejętności językowe i rozwijające słownictwo z wybranej branży (świetne rozwiązanie dla osób chcących podnosić swoje kompetencje zawodowe). Takie kursy to również sposób na konwersację z doświadczonymi native speakerami, którzy ułatwią nam przełamanie wszelkich barier – po prostu zaczniemy mówić po angielsku!
Podsumowanie
Skuteczna nauka angielskiego możliwa jest w każdych warunkach, zarówno w szkole, jak i w domu. Istotne jest nasze podejście do nauki języka, motywacja i systematyczność wszelkich przedsięwzięć realizowanych w jej ramach, ale również dobór odpowiednich metod, optymalnie dopasowanych do naszych predyspozycji, poziomu umiejętności językowych oraz potrzeb i celu.