Idź do treci
Prezentacje biznesowe po angielsku – jak to zrobić dobrze?

Żyjemy w globalnej wiosce, w której dominacja języka angielskiego jest faktem. Znajomość języka angielskiego na zaawansowanym poziomie daje nam wiele możliwości działania. Jedną z nich jest umiejętność tworzenia i skutecznego wygłaszania prezentacji w języku angielskim. Bardzo ważne jednak jest jest, aby używać odpowiednich zwrotów w prezentacji po angielsku, które postaramy się Wam tutaj przybliżyć.

Jak fachowo wykonać zadanie pt. prezentacja firmy w języku angielskim lub prezentacja produktu po angielsku?

Wstęp, rozwinięcie, zakończenie… Ważny jest zatem plan prezentacji w języku angielskim. Podział stosowany w konstrukcji tekstu, znajduje również zastosowanie w przypadku tworzenia slajdów, a następnie prezentowaniu treści przed słuchaczami. Każdy z elementów składowych może być wyzwaniem, szczególnie kiedy odbiorcami prezentacji są słuchacze pochodzący z różnych kultur. Żargon, czy anegdoty tak często wplatane w treść prezentacji mogą spotkać się z różnym odbiorem poszczególnych słuchaczy. Prezentacje po angielsku wymagają więc nie tylko bardzo dobrej znajomości języka, ale także często niuansów kulturowych.

Jak przygotować się do prezentacji biznesowej po angielsku?

Komputer, sala, projektor to były do tej pory nieodzowne elementy sukcesu w trakcie prezentowania, jednak nasze przygotowanie przesądza o tym czy słuchacze dotrwają do jej końca oraz czy nagrodzą nas gromkimi brawami. Kilka miesięcy temu świat, który znamy, stanął na głowie… Wraz z pandemią zmieniły się też realia biznesowe, w których funkcjonujemy i formy komunikacji. Większość naszych spotkań i prezentacji odbywa się teraz online i prawdopodobnie, przynajmniej w znacznej mierze, tak już pozostanie..

Spraw by słuchacze Cię zapamiętali

Wyprostuj się (czy to w realu czy przed kamerą) i zaprezentuj w taki sposób, by wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie. Nieważne, że od Twoich odbiorców dzieli Cię dystans, a prezentowanie po angielsku to nie Twoja specjalność. Przygotuj wstęp, który zapadnie słuchaczom w pamięć. Jeśli prezentacja trwa dłużej, upewnij się, że miejsce, z którego prezentujesz jest wygodne i pozwoli Ci dotrwać do końca bez konieczności przemieszczania się.

Dobra prezentacja z angielskiego – cel i struktura

Wyjaśnij co wydarzy się w ciągu kolejnych minut Twojego wystąpienia. Nadaj porządek temu, co za chwilę usłyszą słuchacze, tak by w ich głowach zrodził się pełen obraz zagadnienia, które za chwilę im przedstawisz bez względu na to, czy jest to prezentacja firmy angielski, prezentacja produktu angielski, opis firmy w języku angielskim czy szerzej rozumiana prezentacja biznesowa po angielsku.

Mowa ciała – wyraża więcej niż tysiąc słów

Pamiętaj, że odpowiednia gestykulacja jest równie ważna co ton głosu i jego modulacja. Zgrabne gesty uwydatnią przekaz, a nadmierne użycie mowy ciała sprawi, że słuchacze poczują się zdekoncentrowani.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Czujesz się niepewnie wygłaszając prezentację przed szefostwem lub osobami, które widzisz pierwszy raz w życiu? Nie masz pewności, że zdobycze technologii a w tym programy do połączeń on-line podążą za Twoją chęcią podzielenia się wiedzą? Paraliżujący strach może utrudnić przekaz, a najlepszym sposobem by go pokonać będzie wcześniejsze przećwiczenie prezentacji i sprawdzenie sprzętu – tak żebyś miała pewność, że Cię nie zawiedzie.

Zadbaj o sprzęt i ustawienia

Aby mieć pewność, że Twoje prezentacje po angielsku będą nie tylko bardzo dobre w odsłuchu, ale również widoczne, sprawdź wcześniej swój komputer oraz ustawienia programu, z którego korzystasz. Zoom, Skype czy Microsoft Teams mają swoje ograniczenia i aby mieć pewność, że problemy techniczne nie opóźnią Twojego wystąpienia lepiej jest sprawdzić połączenie oraz funkcjonalności platformy, na której będziesz się łączył ze swoimi odbiorcami. Na szczęście technologia wspiera trenerów, szkoleniowców i wszystkie osoby prowadzące spotkania on-line, platformy do prezentacji po angielsku są wygodne, intuicyjne i niezawodne… prawie zawsze. Przy prezentacji online po angielsku bardzo ważny jest odpowiedni ton i akcentowanie wyrazów – problemy ze sprzętem mogą zniekształcić Twoją wymowę po angielsku i utrudnić jej odbiór.

Struktura prezentacji biznesowej w języku angielskim

Przejrzysta struktura prezentacji w języku angielskim jest niezbędna dla powodzenia Twojego wystąpienia po angielsku. Na wstępie przedstaw się (jeśli słuchacze Cię nie znają – powiedz oczywiście krótko kim jesteś i czym się zajmujesz) oraz określ cel swojego przemówienia. Wstęp do prezentacji to Twój czas na zaciekawienie odbiorców zagadnieniami, o których chcesz im opowiedzieć w części głównej. Na koniec prezentacji podsumuj główne punkty oraz zaproś odbiorców do zadawania pytań.

Jak rozpocząć prezentację w języku angielskim?

Powitanie w prezentacji biznesowej

Spraw by było niezapomniane i od początku spozycjonowało Ciebie w roli eksperta. Zawrzyj w nim wszystkie korzyści jakie uzyskają słuchacze po wysłuchanie Twojego wystąpienia. Warto zaciekawić odbiorców prezentacji po angielsku jakimś ciekawym przykładem ze swojego życia lub anegdotą, pośrednio związaną oczywiście z tematem lub okolicznościami powstania bądź wygłoszenia samej prezentacji. Czy warto sięgać po gotowe prezentacje po angielsku? Raczej nie, jeśli chcesz się wyróźnić i sprawić, aby zapamiętano twoją prezentację na długo.

Prezentacja w języku angielskim zwroty – przywitanie

Let me say a few words about… / Pozwólcie, że powiem parę słów o…

Hello everyone / Witajcie

On behalf of XYZ, I would like to welcome you here today. / W imieniu XYZ, chciałbym Was dzisiaj powitać.

Prezentacja firmy po angielsku – przykład

Let me say a few words about our company. / Pozwólcie, że powiem kilka słów o firmie.

Now I’d like to go through our portfolio. / Teraz chciałbym przejść przez nasze portfolio.

Przedstawienie się w angielskiej prezentacji biznesowej

Często wydaje nam się, że wszyscy w firmie nas znają i nie ma potrzeby, by przedstawiać się po raz kolejny. W prezentacji biznesowej po angielsku (zwłaszcza jeśli pracujesz w międzynarodowej organizacji) szczególnie ważne jest poprawne wypowiedzenie imienia i nazwiska oraz wskazania swojego miejsca w organizacji.

Przydatne zwroty do przedstawienia się

Co ciekawe, ta istotna część często jest przypadkowo pomijana, zwłaszcza, jeśli jesteśmy zestresowani. Weź głęboki wdech i wyjaśnij odbiorcom kim jesteś, czym się zajmujesz i dlaczego warto cię posłuchać.

 • For those, who do not know me … / Dla tych, którzy mnie nie znają …
 • I am responsible for… / Jestem odpowiedzialny za…
 • I am going to keep this brief, as I know you’re all busy… / Powiem krótko, bo wiem, że jesteście zajęci

Zarys prezentacji biznesowej – przedstawienie tematu

Zaciekaw swoich odbiorców przedstawiając temat tak by był on pytaniem lub wyzwaniem, które razem podejmiecie.

Prezentacja w języku angielskim zwroty – przedstawienie tematu

 • I would like to take this opportunity to talk to you about… / Chciałbym skorzystać z tej sposobności i porozmawiać z Wami o…
 • The purpose of this presentation is… / Celem tej prezentacji jest ….
 • Today I am here to talk to you about… / Jestem tu dziś by porozmawiać z Wami o…
 • I am delighted to be here today to tell you about… / Cieszę się, że mogę tu dziś być i opowiedzieć o…
 • My objective today is… / Moim dzisiejszym celem jest…
 • What I am going to talk about today is…/ To, o czym dziś będę mówił, to…

Czas trwania prezentacji biznesowej

Zaplanuj i przećwicz kilkakrotnie długość swojego wystąpienia, abyś mógł precyzyjnie określić i podać swoim odbiorcom przewidywany czas swojej prezentacji po angielsku.

Prezentacja angielski przydatne zwroty – czas trwania

 • This will take …… minutes / To zajmie …….. minut.
 • Next session will last ……… minutes / Kolejna sesja zajmie …… minut
 • The presentation will take up to ……………. minutes / Prezentacja zajmie …….. minut

Główna część w prezentacji biznesowej

To tutaj pojawiają się szczegóły dotyczące tematu prezentacji. Niezależnie od tego czy są to dane liczbowe, charakterystyka projektu czy opisy nowych funkcjonalności, ta część prezentacji również wymaga logicznych połączeń między kolejno prezentowanymi slajdami.

Prezentacja w języku angielskim zwroty w części głównej

 • I’d like to illustrate this point by showing you / Chciałbym zilustrować ten punkt pokazując…
 • This chart shows a breakdown of… / Ten wykres przedstawia zestawienie…
 • The pie chart is divided into several parts / Wykres kołowy podzielony jest na kilka części.
 • Let me use a graphic to explain this… / Pozwólcie, że wyjaśnię to za pomocą grafiki…
 • Let the pictures speak for themselves. / Niech zdjęcia mówią same za siebie…
 • I think the graph perfectly shows how/that… / Wykres doskonale pokazuje…
 • This chart shows a breakdown of… / Ten wykres pokazuje spadek o …………

Inne przydatne zwroty w prezentacji biznesowej po angielsku – łączenie poszczególnych części prezentacji

 • This leads me to my next point, which is… / To prowadzi do kolejnego punktu, którym jest
 • Let’s now turn / move on to… / Przenieśmy się do…
 • This relates to what I was saying earlier… / To odnosi się do tego, o czym mówiłem wcześniej
 • Let me go back to what I said earlier about… / Pozwólcie, że wrócę do tego o czym mówiłem wcześniej.
 • Here are some facts and figures. / Oto trochę faktów i danych.
 • We have to remember that… / Musimy pamiętać, że…
 • Another significant point is that… / Innym ważnym punktem jest…

Podsumowanie w prezentacji biznesowej

W tej części prezentacji, podsumujesz najważniejsze punkty, zachęcasz publiczność do zadawania pytań i dziękujesz za poświęcony czas. Poniżej przydatne słownictwo:

Prezentacja angielski zwroty – podsumowanie

 • Thank you all for listening, it was a pleasure being here today. / Dziękuję za wysłuchanie mnie. To była przyjemność być tutaj dziś z Wami.
 • In conclusion, let me sum up my main points. / Na koniec pozwolę sobie podsumować najważniejsze punkty.
 • Weighing the pros and cons, I come to the conclusion that… / Rozważając za i przeciw, dochodzę do wniosku, że…
 • Well that’s it from me. Thanks very much. / To wszystko ode mnie. Dziękuję bardzo.
 • I’d like to conclude by… / Chciałbym/chciałabym zakończyć …
 • That brings me to the end of my presentation. Thank you for your attention. / Zbliżamy się do końca prezentacji. Dziękuję za uwagę.

Odpowiedzi na pytania w prezentacji biznesowej po angielsku

Prezentacja biznesowa w języku angielskim to również czas na konfrontacje innych punktów widzenia w trakcie sesji pytań. Ta część ma miejsce najczęściej po zakończeniu prezentacji aczkolwiek pytania z sali mogą również pojawić się w trakcie jej trwania – warto już na początku prezentacji umówić się ze słuchaczami na formę zadawania pytań (w trakcie/ na koniec/ na czacie etc). Sesja pytań może okazać się najbardziej żywą częścią całego spotkania. Bądź gotowy, by zaspokoić potrzebę wiedzy swoich słuchaczy, ale też nie wahaj się by powiedzieć nie wiem, jeśli pytania będą wykraczać poza Twoje kompetencje.

Prezentacja w języku angielskim przykłady pytań

 • This is the time for your questions. / To czas na wasze pytania
 • I would be grateful to answer your questions. / Z przyjemnością odpowiem na wasze pytania
 • Does anyone have any questions? / Czy ktoś ma jakieś pytania?

Podziękowania w prezentacji biznesowej

Nie zapomnij podziękować słuchaczom za ich czas i uwagę oraz zachęcić do kontaktu mailowego, jeśli będą potrzebować Twojego wsparcia po zakończeniu spotkania. Jeśli możesz, roześlij materiały ze spotkania oraz zaproś na ponowną prezentację jeśli wiesz, że czeka Cię kolejne wystąpienie.

Prezentacja w języku angielskim zwroty – podziękowania

 • Thank you for your time / Dziękuję za Wasz czas
 • Thanks for being here with me today / Dziękuję, że byliście dziś tutaj ze mną
 • Thanks a lot for your interest / Dziękuję za zainteresowanie
 • Thank you for your attention / Dziękuję za uwagę

Jakie są najczęstsze tematy prezentacji biznesowych po angielsku?

 • Biznes plan po angielsku.
 • Prezentacja sprzedażowa po angielsku.
 • Analiza danych po angielsku.
 • Prezentacja danych finansowych po angielsku.
 • Prezentacja danych sprzedażowych po angielsku.
 • Organizacja i prezentacja procesów po angielsku.
 • Plan marketingowy i strategia marketingowa po angielsku.
 • Prezentacja dla inwestorów po angielsku.

Oprócz powyższych przykładów, każda prezentacja z angielskiego tematy może generować też sama w odpowiedzi na zapotrzebowanie i pytania słuchaczy.

Błędy, jakich należy unikać podczas prowadzenia prezentacji biznesowej

Nawet najciekawsze prezentacja biznesowa po angielsku nie zaciekawi słuchaczy jeśli będzie obarczona powtarzającymi się podstawowymi błędami, jakie możemy popełnić w trakcie prezentowania produktu czy też firmy w języku angielskim. Poniżej przedstawiamy błędy, których należy unikać i starać się wyeliminować ze swoich prezentacji biznesowych po angielsku.

Brak struktury

Mówienie bez wydzielenia poszczególnych jednostek utrudnia odbiór oraz uniemożliwia skupienie się na przesłaniu. Jest to szczególnie istotne w prezentacji biznesowej po angielsku, która może być pełna nowych i nie zawsze zrozumiałych przez wszystkich określeń.

Zbyt liczne dygresje

Pamiętaj, aby zachować umiar w dygresjach i tzw. tematach pobocznych. Podawaj przykłady, przywołuj historie z życia firmy lub własnych doświadczeń, ale upewnij się, że odnoszą się one bezpośrednio do głównego tematu prezentacji.

Ignorowanie pytań

Twoi odbiorcy są ciekawi i zakładają że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Nie ignoruj pytań, a jeśli nie wiesz jak na nie odpowiedzieć, poinformuj ich o tym. Na pewno spotkasz się z wyrozumiałością, a jeśli zachęcisz do kontaktu po prezentacji, zyskasz czas na znalezienie odpowiedzi na nurtujące słuchaczy pytania.

Czytanie ze slajdów

To zmora wielu nieudanych prezentacji nie tylko w języku angielskim. Pamiętaj, że slajdy powinny zawierać najważniejsze hasła, a Twoje objaśnienia i przykłady stanowią to, co dla odbiorców jest najcenniejsze. Parafrazuj główne wnioski, ale tak by nie tracić kontaktu wzrokowego ze słuchaczami.

Jednostajne mówienie

Jednostajny ton, brak modulacji głosu to przepis na znudzenie i chęć opuszczenia e-spotkania. Zaakcentuj to, co najważniejsze, spraw by ton Twojego głosu był ożywiony i zachęcał do wysłuchania dalszej części.

Prezentacja na angielski – dosłowne tłumaczenie bez kontekstu

Jeśli przygotowujesz prezentację w języku polskim i angielskim, pamiętaj, aby wersja angielska nie była tylko dosłownym tłumaczeniem wersji polskiej. Każdy język ma swoje niuanse, słowa, która lepiej pasują w określonym kontekście, idiomy, etc. Zaadoptuj więc swoją prezentację na angielski adekwatnie do okoliczności i odbiorcy.

Prezentacja biznesowa po angielsku bez stresu

Nawet najlepsze przygotowanie nie daje gwarancji, że prezentacja zostanie wygłoszona bez cienia stresu. Jego odrobina działa mobilizująco, ale nadmiar najczęściej negatywnie wpływa na Twój sposób prezentowanych treści, niezależnie od języka w jakim są one wygłaszane. Jest wiele sposobów radzenia sobie ze stresem. Jednym z nich jest chociażby kontrola swojego oddechu. Przećwiczenie prezentacji tak, by móc bezproblemowo odpowiedzieć na pytania zasadniczo wpłynie na Twój komfort przemawiania.

Podsumowanie

Sztuka prezentowania w języku angielskim nie jest łatwą umiejętnością. Wymagania klienta, brak czasu na przygotowanie czy paraliżujący stres mogą znacząco wpłynąć na efekt końcowy pt. prezentacja po angielsku. Dzięki przynajmniej kilkukrotnemu przećwiczeniu swojej prezentacji oraz korygowaniu błędów, a także odpowiedniemu przygotowaniu językowemu, masz szansę stać się mistrzem prezentowania w języku angielskim. Good luck!