Idź do treci
Piosenki do nauki angielskiego

Piosenki do nauki angielskiego to jedno z najprzyjemniejszych narzędzi, które można wykorzystać w procesie podnoszenia swoich umiejętności lingwistycznych. Słuchając piosenek po angielsku nie tylko zapoznajemy się w melodią i rytmem języka, prawidłową wymową wyrazów i zwrotów, ale również osłuchujemy się ze składnią zdań i najczęściej używany zwrotami. Idąc o krok dalej – wystarczy poświęcić chwile na przetłumaczenie i przenalizowanie tekstu, by skutecznie wzbogacić swoje słownictwo. Co zrobić, żeby nauka języka angielskiego poszła Ci… śpiewająco? Podrzucamy kilka pomysłów na naukę angielskiego przez piosenki oraz listę sugerowanych piosenek do nauki angielskiego dla dorosłych. Oczywiście, lista jest nieograniczona i zależy tylko od Twoich muzycznych upodobań:-)

Ciekawostka! Pewnie większość z nas, poproszona o wyrecytowanie alfabetu po angielsku zrobi to… śpiewająco. Charakterystyczna linia melodyczna ułatwia wymienienie wszystkich liter we właściwym brzmieniu i kolejności.

Nauka angielskiego przez piosenki dla dorosłych

Słuchanie piosenek po angielsku i praca z ich tekstem, pozwala nam z jednej strony poprawiać wymowę, a z drugiej – poszerzać słownictwo. Jak uczyć się angielskiego z piosenek?

Sposoby na naukę angielskiego z piosenek

Jak zacząć się uczyć angielskiego z piosenek? Oto kilka podpowiedzi, jak wykorzystać utwory muzyczne do podnoszenia umiejętności językowych:

 • wybierz piosenkę po angielsku – najlepiej, żeby naprawdę Ci się podobała (w końcu to ma być przyjemna nauka!)
 • przesłuchaj piosenkę kilkukrotnie – sprawdź, w jakim stopniu rozumiesz tekst, spróbuj wypisać jak najwięcej słów i zwrotów
 • znajdź tekst piosenki w oryginale (szeroką bazę tekstów piosenek znajdziesz np. w serwisie tekstowo) – możesz go wydrukować, by łatwiej Ci się pracowało
 • postaraj się przetłumaczyć cały tekst – w tym momencie zweryfikujesz czy dobrze zrozumiałeś tekst tej piosenki wyłącznie ze słuchu oraz sprawdzisz w słowniku wszystkie nowe dla Ciebie słówka
 • nowe słówka i zwroty możesz zapisać na osobnej kartce lub w notesie czy zeszycie do nauki angielskiego – to te, których możesz się nauczyć, by poszerzyć swoje słownictwo
 • przesłuchaj wybraną piosenkę jeszcze kilkukrotnie – to pozwoli Ci utrwalić nowe słówka i ich wymowę.

Ogromną zaletą nauki angielskiego przez piosenki jest fakt, że nie ogranicza Cię czas ani miejsce! Piosenek możesz słuchać podczas jazdy tramwajem i samochodem, spacerując z psem, siedząc w poczekalni do lekarza, robiąc zakupy lub biegając czy trenując na siłowni. Taka nauka nie ma nic wspólnego ze żmudnym wkuwaniem, a nowe słówka i zwroty zapamiętujesz szybciej i skuteczniej!

Connected speech a słuchanie piosenek

Ciekawy zagadnieniem, z którym możesz skutecznie się zmierzyć ucząc się angielskiego przez piosenki jest mowa łączona, czyli tzw. connected speech. O co chodzi? Ucząc się języka angielskiego, skupiamy się na prawidłowej wymowie pojedynczych wyrazów i wymawiając oddzielnie każde z nich, podczas gdy osoby płynnie posługujące się językiem, w naturalny sposób modyfikują wymowę słów w zdaniach, stosując właśnie mowę łączoną. Dobrze to widać choćby na przykładzie pytania: Where do you live?, które można wypowiedzieć tak: /wɛr/ /du/ /ju/ /lɪv/ lub tak: /wɛrʤə’lɪv/. Oczywiście obie formy są poprawne, ale to ta druga będzie uznawana za bardziej naturalną i swobodną. Słuchanie piosenek po angielsku jest doskonałą formą pracy nad poprawną wymowa oraz mową łączoną.

Piosenki do nauki angielskiego dla dorosłych – lista

Tworząc listę propozycji piosenek do nauki angielskiego, uwzględniliśmy zarówno jakość tekstu i jego uniwersalność, jak i linię melodyczną. Na liście znajdują się hity, które na przestrzeni ostatnich lat zajmowały wysokie pozycje na listach przebojów. Maja więc tę zaletę nad innymi, że… po prostu już je znasz!

Piosenki do nauki języka angielskiego –  nasze TOP 10

 1. Happy by Pharrell Williams
 2. She Will Be Loved by Maroon 5
 3. Water Under The Bridge by Adele
 4. Can’t stop the feeling by Justin Timberlake
 5. Lose You To Love Me by Selena Gomez
 6. Treat People With Kindness by Harry Styles
 7. Sign of the Times by Harry Styles
 8. Shape of You by Ed Sheeran
 9. Perfect by Ed Sheeran
 10. Diamonds by Rihanna

Miłośnicy starej, dobrej muzyki, do nauki angielskiego przez piosenki mogą sięgnąć po takie hity, jak: Somebody to Love by Queen czy Hey Jude lub Yesterday by The Beatles.

Dobre piosenki do nauki angielskiego to również te mniej znane utwory, wyśpiewane piękną angielszczyzną i urzekające głębokością tekstów, które możesz wykorzystać do nauki angielskiego. Sprawdź, o czym śpiewają m.in.: Bena l’Oncle Soul’a (np. I’ve got you under my skin), Labrinth’a (np. Jealous) czy Kane Brown (np. What ifs).

Podsumowanie

Piosenki do nauki angielskiego to jedna z przyjemniejszych form podnoszenia swoich umiejętności lingwistycznych i poszerzania słownictwa. Nauka angielskiego przez piosenki to rozwiązanie dobre zarówno dla dzieci (mogą w ten sposób poznać i zapamiętać m.in. angielski alfabet, nazwy dni tygodnia czy nazwy miesięcy), jak i dla młodzieży i osób dorosłych. Wybierz piosenkę, którą lubisz, przesłuchaj jej uważnie, wypisz słówka i zwroty, które znasz, a następnie popracuj z oryginalnym tekstem w celu jego całościowego zrozumienia i poznania nowych słówek. Powodzenia!