Idź do treci
Jak skutecznie i po co uczyć się idiomów angielskich?

Nauka idiomów jest istotną częścią procesu nauki języka obcego. Idiomy to wyrażenia, których nie można zrozumieć na podstawie dosłownego znaczenia użytych słów, należy uczyć się ich w całości. Dzięki użyciu idiomów nasze wypowiedzi brzmią bardziej naturalnie – wyrażenia idiomatyczne dodają im kolorytu, różnorodności oraz bogactwa językowego. W tym artykule wyjaśnimy Ci dlaczego ważne jest wzbogacanie bazy leksykalnej o wyrażenia idiomatyczne, a także podpowiemy jak się ich skutecznie uczyć i jak je poprawnie stosować. 

Dlaczego nauka idiomów angielskich jest ważna?

Idiomy są kluczowym elementem języka mówionego. Native speakerzy często używają ich w codziennej rozmowie, dlatego też, aby zrozumieć i swobodnie konwersować z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego, konieczne jest, abyśmy wiedzieli co idiomy oznaczają i jak ich poprawnie używać. Ponadto, wyrażenia idiomatyczne wzbogacają język, czyniąc go bardziej ekspresyjnym i interesującym. Nauka idiomów może również pomóc uczniom w zrozumieniu kultury i historii języka obcego, ponieważ wiele idiomów ma swoje źródło w literaturze lub wydarzeniach historycznych. Idiomy pojawiają się także na egzaminach językowych, gdyż ich znajomość świadczy o wysokim poziomie zaawansowania. 

Jak uczyć się idiomów w języku angielskim?

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów nauki idiomów jest czytanie i słuchanie. Ekspozycja na język idiomatyczny może pomóc uczniom zrozumieć znaczenie idiomów i specyfikę ich zastosowania. Czytanie książek i prasy w języku angielskim, a także słuchanie podcastów, muzyki i programów telewizyjnych dostarczy okazji do zetknięcia się z wyrażeniami idiomatycznymi i zaobserwowania ich poprawnego użycia. 

Innym sposobem na naukę idiomów jest tworzenie tematycznych zestawów fiszek lub list zawierających ich definicje i przykłady. Może to pomóc uczącym się nie tylko zapamiętać wyrażenia, ale także nauczyć się prawidłowego zastosowanie nowego słownictwa w zdaniach. Grupowanie idiomów według tematów, takich jak jedzenie, czas, czy emocje z pewnością ułatwić ich zapamiętanie. Nasze mózgi lubią kategoryzowanie i wszelkie czynności “porządkujące” wiedzę, dlatego nauka kilku idiomów, które mają ze sobą coś wspólnego będzie bardziej efektywna. Naszym kluczem mogą być słowa wchodzące w skład wyrażeń, które należą do jednej kategorii tematycznej np. idiomy zawierające nazwy części ciała. Możemy także skupić się na znaczeniu i zastosowaniu wyrażeń idiomatycznych, czyli np. nauczyć się kilku idiomów odnoszących się do rozwiązywania problemów. 

Nie zapominajmy również o praktyce. Bierna znajomość idiomów to jedno, ale umiejętność wplatania ich w tok rozmowy to coś zupełnie innego. Jako że praktyka czyni mistrza, konwersacje z partnerem językowym lub lektorem, który pokaże nam jak poprawnie stosować wyrażenia idiomatyczne w mowie są na wagę złota. 

Jak skutecznie używać idiomów angielskich?

Skuteczne używanie idiomów wymaga zrozumienia ich znaczenia i kontekstu. Trzeba pamiętać, że idiomy rzadko można dosłownie przetłumaczyć na inne języki i że niewłaściwe ich użycie może zaburzyć komunikację i prowadzić do nieporozumień. Używając idiomów, należy zwrócić również uwagę na stopień sformalizowania języka. Niektóre idiomy mogą być bardziej odpowiednie do nieformalnych rozmów w sytuacjach codziennych i towarzyskich, podczas gdy inne lepiej sprawdzą się w komunikacji formalnej w kontekście zawodowym. Poprawne użycie idiomów może pomóc uczącym się brzmieć bardziej naturalnie i natywnie, ale ważne jest, aby być świadomym kontekstu komunikacyjnego.

Podsumowanie – idiomy angielskie w praktyce

Nauka idiomów jest ważną częścią procesu nauki języka obcego na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym. Przyswojenie wyrażeń idiomatycznych wymaga czasu i praktyki, ale z pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu biegłości językowej uczącego się. Znajomość idiomów i umiejętność zastosowania ich w rozmowie, czyni nas lepszymi partnerami do konwersacji dla rodzimych użytkowników języka obcego, świadczy o naszym wysokim poziomie językowym i pozwala lepiej zrozumieć naturalny język.

Jeżeli chcesz wzbogacić swoje zasoby leksykalne o wyrażenia idiomatyczne:

  • dołącz do naszej klasy na Quizlecie: ENGLISH IDIOMS – level expert – skopiuj link: quizlet.com/join/dzjAHcPSN
  • obserwuj nas na Facebooku – w każdy poniedziałek publikujemy idiom tygodnia

I pamiętaj – practice makes perfect! 

We keep our fingers crossed for your learning success!