Idź do treci
Darmowe materiały do nauki angielskiego w domu – z czego warto się uczyć?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki angielskiego? Chcesz szybko podnieść swoje uniwersalne kompetencje językowe lub  ekspresowo poszerzyć słownictwo? A może już czas, by Twoje dziecko zaczęło swoją przygodę z językiem? Jeśli powstrzymują Was finanse lub brak pomysłu – spieszymy z pomocą! Po pierwsze nauka angielskiego nie musi kosztować fortuny! Doskonałej jakości kursy on-line, skrojone na miarę Waszych potrzeb i możliwości, można wykupić już za… 200 zł! Naprawdę! W sieci znajdziemy również mnóstwo darmowych materiałów do samodzielnej nauki języka angielskiego dla dzieci i dla dorosłych. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na to, jak uczyć się za darmo w sieci i kilkanaście sprawdzonych adresów serwisów edukacyjnych oferujących darmowe materiały i ćwiczenia do angielskiego.

Nauka angielskiego samodzielnie? – Just start!

Jeśli chcemy się uczyć angielskiego – musimy zrobić pierwszy krok: zacząć! Wejdźmy w tę naukę w swoim tempie, ale konsekwentnie i regularnie. Nie musimy od razu decydować się na naukę w szkole językowej! Otoczmy się angielskim w domu i codziennie poświęcajmy określony czas na ćwiczenie czterech umiejętności: czytania, pisania, mówienia i słuchania po angielsku. Pomocne mogą okazać się portale internetowe i wygodne aplikacje do nauki angielskiego, oferujące darmowe materiały do nauki języka. Co to za materiały do nauki języka angielskiego i gdzie ich szukać?

Materiały po angielsku – rodzaje źródeł

Darmowe materiały do nauki angielskiego dostępne są w różnych odsłonach: od klasycznych materiałów tekstowych (dostępnych również w wersji do druku), przez gry i quizy, po materiały audio i audio-video oraz rozmaite kombinacje wymienionych (np. lekcje oparte na treściach audio z quizem na końcu sprawdzającym stopień zrozumienia danego materiału). Materiały do nauki języka angielskiego, które sprawdzają się podczas samodzielnej nauki lub doskonalenie angielskiego szlifowanego podczas kursów w szkołach językowych, można podzielić na:

  • aplikacje i gry służące najczęściej do rozszerzania słownictwa / nauki słówek oraz pozwalające oswajać podstawowe zagadnienia gramatyczne związane z konstruowaniem zdań – aplikacje i gry mogą być przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych, a nauka za ich pośrednictwem jest równocześnie skuteczna i bardzo emocjonująca (rywalizacja i rankingi robią swoje!),
  • portale internetowe specjalizujące się w tworzeniu treści i materiałów do nauki angielskiego, udostępnianych za darmo w całości lub częściowo – na takich stronach znajdziemy m.in. krótsze i dłuższe darmowe kursy dla dzieci, młodzieży, osób początkujących i zaawansowanych w różnym stopniu, ale również mnóstwo darmowych materiałów do pobrania czy aktywizujących materiałów do druku dla dzieci,
  • profesjonalne podcasty lektorów i nauczycieli – to doskonałe źródło wiedzy o języku i gwarancja najwyższej jakości darmowych materiałów do nauki angielskiego, co do których możemy mieć pewność, że prezentują prawidłowe zasady gramatyczne, a poznawane tą drogą słówka brzmią dokładnie tak, jak powinny, (więcej o nauce angielskiego z podcastów przeczytasz w naszym artykule: nauka angielskiego z podcastów)
  • wykłady i audycje po angielski (koniecznie z transkrypcją w języku angielskim) – to możliwość obcowania  tzw. żywym językiem i osłuchania się z wieloma różnymi akcentami, ale również rewelacyjny sposób na poszerzenie słownictwa w interesującej nas dziedzinie – wystarczy wybierać wykłady / audycje dotyczące danej branży,
  • muzyka i filmy w języku angielskim – słuchajmy i oglądajmy, a jeśli tylko to możliwe korzystajmy z opcji napisów w języku angielskim, dzięki czemu nie tylko osłuchamy się z językiem, ale również przyswoimy pisownię najpopularniejszych zwrotów
  • artykuły prasowe w oryginale – czytanie autentycznych tekstów z prasy czy informacyjnych portali internetowych po angielsku to doskonały sposób na efektywne poszerzanie słownictwa, w oparciu o aktualne wydarzenia.

Darmowe materiały do nauki angielskiego – gdzie szukać?

Poniżej zgromadziliśmy kilka przykładów stron internetowych i aplikacji, które warto odwiedzić w poszukiwaniu wysokiej jakości, ciekawych i inspirujących darmowych materiałów do samodzielnej nauki angielskiego i darmowych ćwiczeń z angielskiego.

BBC Learning English – bardzo rozbudowany serwis do darmowej nauki angielskiego, oferujący darmowe materiały dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych (ze znajomością angielskiego na różnych poziomach) oraz nauczycieli i lektorów angielskiego. Na stronie znajdziemy m.in. sześciominutowe kursy (idealne do wdrożenia się w codzienną, regularną naukę języka angielskiego) – gramatyczne i poszerzające słownictwo, a także historyjki dla dzieci i quizy.

Duolingo – jedna z najpopularniejszych platform do nauki języków obcych. Dostępna zarówno w wersji na komputer, jak i w formie wygodne i intuicyjnej w obsłudze aplikacji na urządzenia przenośne. Oferuje skuteczną naukę przez zabawę, pełną pozytywnych emocji i zdrowej rywalizacji. Duolingo umożliwia efektywne poszerzanie słownictwa, w oparciu o różnorodne ćwiczenia leksykalne oraz prostą i skuteczną naukę gramatyki.

Elllo – bogata biblioteka podcastów po angielsku, w formie audio i video, dostępnych na różnych poziomach zaawansowania i poruszających zagadnienia z różnych dziedzin życia. Podcasty przygotowywane i prowadzone są przez native speakerów z różnych anglojęzycznych krajów, co pozwala na osłuchanie się z rozmaitymi akcentami. Po wysłuchaniu każdego podcastu można zrobić quiz, który pozwala na sprawdzenie poziomu zrozumienia wysłuchanych treści.

ESL Video – portal do nauki angielskiego, na którym znajdziemy krótkie filmiki oraz quizy i ćwiczenia do nich. Materiały tworzone są w oparciu o rozmaite zagadnienia i obszary słownictwa (również ulubione seriale i filmy!), poruszają najważniejsze zagadnienia gramatyczne i umożliwiają naukę angielskiego na pięciu poziomach zaawansowania.

Lyricstraining – to prosta w obsłudze strona dla miłośników muzyki. Na tej stronie nauka angielskiego idzie… po prostu śpiewająco. Lyricstraining udostępnia szeroką bazę piosenek / klipów z tekstem w języku angielskim, naszym zadaniem jest uzupełnianie luk w kolejnych linijkach tekstu. Zadania dostępne są na czterech poziomach zaawansowania.

Breaking News English – portal do nauki angielskiego w oparciu o aktualne artykuły prasowe po angielsku (stąd nazwa serwisu: Breaking News English). Materiały zawierają krótkie artykuły opisujące najważniejsze wydarzenia ze świata, poruszające zarówno zagadnienia społeczne, jak i ekonomiczne i ekologiczne, z obszaru marketingu czy polityki. Pod artykułami znajduje się dużo ćwiczeń do wykonania, które pozwalają sprawdzić poziom zrozumienia artykułu oraz utrwalić słownictwo. Każdy artykuł i dopasowane do niego ćwiczenia są dostępne na kilku poziomach zaawansowania.

Eklektika – to my! Z przyjemnością zapraszamy Cię do naszego świata, w którym każdy kurs angielskiego jest skrojony na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań. W naszym serwisie znajdziesz specjalne przygotowanie do samodzielnej nauki angielskiego pełnowartościowe materiały, darmowe lekcje próbne i pokazowe. Każdy może wziąć w nich udział bez żadnych zobowiązań. Może zostaniesz z nami na dłużej?

Podsumowanie

Nauka angielskiego nie musi wiązać się z koniecznością regularnego uczęszczania do szkoły językowej, choć zdecydowanie powinna się wiązać z regularnością. W sieci można znaleźć sporo darmowych materiałów do nauki języka angielskiego oraz rozmaitych ćwiczeń do angielskiego.

Możemy więc zaplanować naukę w domu i do woli korzystać z wybranych materiałów, zwracając oczywiście uwagę na ich jakość oraz dobierając treści do naszych zainteresowań, potrzeb oraz poziomu. Bądźmy konsekwentni i zmotywowani, postawmy sobie cele krótko i długoterminowe – taka domowa nauka może przynieść naprawdę świetne rezultaty.