Idź do treci
10 najpopularniejszych angielskich słów 2022 wg Słownika Collinsa

Koniec roku to czas podsumowań, również językowych. The Collins Dictionary opublikował już swoją listę najpopularniejszych słów roku 2022. 

Najpopularniejszym słowem mijającego roku jest Permacrisis’, co oznacza permanentny kryzys, długi okres niepewności i braku stabilizacji na świecie. 

Jest to jedno z kilku słów, które odnoszą się do trwających w Wielkiej Brytanii i na świecie kryzysów, z którymi musieliśmy zmierzyć się w mijającym roku, w tym niestabilność polityczna, wojna na Ukrainie, zmiany klimatyczne i bardzo wysokie koszty życia. Jeżeli zatem czytaliście lub oglądaliście wiadomości w wersji anglojęzycznej, z pewnością sformułowanie ‘permacrisis’ wpadło Wam w oko lub obiło się o uszy. 

Co ciekawe, 6 z 10 słów na liście słów roku Collinsa jest nowych w CollinsDictionary.com, w tym to najpopularniejsze – ‘permacrisis’. Spójrzmy, jakie jeszcze słowa i zwroty znalazły się na tegorocznej liście. 

  • Partygate – słowo używane było do opisu skandalu politycznego związanego ze spotkaniami towarzyskimi organizowanymi w brytyjskich biurach rządowych w latach 2020 i 2021 wbrew obowiązującym wówczas ograniczeniom dotyczącym zdrowia publicznego.
  • Warm bank – zwrot oznacza ogrzewany budynek, w którym mogą przebywać osoby, których nie stać na ogrzewanie własnych domów. 
  • Kiev – Kijów,  stolica Ukrainy.
  • Splooting – nazwa czynności polegającej na leżeniu płasko na brzuchu z wyciągniętymi nogami, często na chłodnym podłożu, aby złapać oddech i się ochłodzić. 
  • Carolean – przymiotnik odnoszący się do nowego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Karola III. 
  • Lawfare – słowo oznacza strategiczne wykorzystanie kroków prawnych w celu zastraszenia lub utrudnienia działania przeciwnikowi; używanie prawa przez dane państwo przeciwko swoim wrogom.
  • Quiet quitting – określenie odnosi się do wykonywania tak zwanego ‘absolutnego minimum’ swoich obowiązków służbowych, do których jesteśmy zobowiązani na mocy umowy, głównie po to, aby więcej czasu poświęcić na zajęcia osobiste. 
  • Sportswashing – według definicji to sponsorowanie lub promowanie wydarzeń sportowych w celu poprawienia nadszarpniętej reputacji lub odwrócenia uwagi od kontrowersyjnej działalności. 
  • Vibe shift – zwrot opisuje znaczącą zmianę w dominującej atmosferze lub tendencji kulturowej. 

Jak widać, nowe sformułowania powstają cały czas, a zatem warto trzymać rękę na pulsie i regularnie rozbudowywać swoje zasoby leksykalne. Dobrym sposobem jest czytanie wiadomości w języku obcym. W ten sposób, nie tylko poznajemy nowe słowa i zwroty, ale także widzimy ich poprawne zastosowanie w kontekście. A jeżeli praca nad słownictwem jest jednym z Waszym postanowień noworocznych, pamiętajcie, że The Collins Dictionary publikuje również słowo dnia. 

Owocnej nauki!