Idź do treci
Jak prowadzić zdalne lekcje języka angielskiego?

Pojęcia edukacja zdalna, zdalna szkoła, zdalne lekcje oraz zdalna praca odmieniane są aktualnie przez wszystkie przypadki. Pandemia COVID-19 zamknęła nas w domach, równocześnie otwierając nas na wiele nowych możliwości nauki i pracy na odległość. I choć brakuje nam bezpośredniego kontaktu z koleżankami i kolegami, współpracownikami oraz nauczycielami i szefami (no dobrze, z tymi ostatnimi niekoniecznie), to potrafimy dostrzec zalety dobrze zorganizowanej nauki zdalnej. Jak prowadzić zdalne nauczanie języka angielskiego, by było ono ciekawe, angażujące i skuteczne?

Czym jest zdalne nauczanie?

Wirtualna szkoła i zdalne nauczanie to procesy edukacyjne, która odbywają się za pośrednictwem Internetu, z wykorzystaniem nowoczesnych platform i oprogramowania. Taka nauka może składać się z jednego z dwóch modułów: systemu zarządzania nauką oraz wirtualnej klasy / spotkań. Oprogramowanie do zarządzania zdalną nauką umożliwia efektywne planowanie kolejnych lekcji, prezentowanie i dzielenie się materiałami, zlecanie prac domowych / zadań / projektów oraz ich zbieranie. Lekcje zaplanowane w takim oprogramowaniu kursanci przerabiają najczęściej samodzielnie. Z kolei wirtualne spotkania, odbywające się za pośrednictwem wybranego oprogramowania, pozwalają na prowadzenie spotkań na żywo – indywidualnie i/lub grupowo. Doskonałe efekty daje równoległe wykorzystywanie obydwu modułów, które wzajemnie się uzupełniają.

Zdalne nauczanie angielskiego – aspekty techniczne

Zdalna nauka języka angielskiego wymaga od obydwu stron procesu edukacyjnego dostępu do Internetu oraz uzgodnionych wcześniej platform, programów czy aplikacji. Komfort uczestniczenia w lekcjach angielskiego odbywających się w formie videokonferencji zdecydowanie podnoszą słuchawki z mikrofonem. Słuchawki poprawiają jakość odsłuchu i pozwalają skutecznie odizolować się od otoczenia, a mikrofon ułatwia komunikację.

Narzędzia do wideokonferencji

Lekcje angielskiego mogą być prowadzone za pośrednictwem kilku platform. Dostęp do części z nich jest całkowicie bezpłatny lub bezpłatna jest ich podstawowa wersja. Inne wymagają poniesienia stosunkowo niewielkich kosztów – w przypadku zdalnej nauki angielskiego prowadzonej w ramach szkół językowych, koszty związane z licencjami i korzystaniem z wybranych narzędzi ponosi szkoła.

Na jakich platformach mogą odbywać się zajęcia z angielskiego online? Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą: Microsoft Teams, Zoom oraz Skype.

  • Microsoft Teams – narzędzie wchodzące w skład pakietu Microsoft Office 365. To program służący zarówno do prowadzenia wideokonferencji, jak i realizowaniu wielu zadań, które mogą pojawić się w ramach e-learningu. Podczas spotkania na Teamsach, w którym może uczestniczyć nawet… 2500 osób, możliwe jest m.in. tworzenie zespołów, dzielenie się obrazem z monitora, udostępnianie plików, tworzenie i ocenianie zadań, dodawanie aplikacji, dyskutowanie i nagrywanie spotkań.
  • Zoom – narzędzie, które w swojej darmowej wersji umożliwia prowadzenie maksymalnie 40-minutowych spotkań, w których może uczestniczyć nie więcej niż 100 osób. Podobnie jak w Teamsach – możliwe jest dzielenie się obrazem z monitora i nagrywanie spotkań. Ciekawą funkcją, która przydaje się w zdalnym nauczaniu angielskiego prowadzonym w grupach, jest funkcja “podnoszenia ręki”, dzięki której nauczyciel nie przegapi faktu, że któryś z kursantów chce zabrać głos.
  • Microsoft Skype – jeden z najprostszych i najbardziej intuicyjnych komunikatorów video, z którym większość z nas miała do czynienia, choćby w ramach utrzymywania kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi mieszkającymi w różnych zakątkach świata. W darmowej wersji Skype umożliwia prowadzenie videokonferencji dla maksymalnie 50 osób. Można również dzielić się obrazem z monitora i nagrywać spotkanie.

Poza tym zdalne nauczanie angielskiego może się również odbywać za pośrednictwem: Google Duo, WhatsApp, Viber, Google Hangouts oraz Cisco Webex. 

Wszystkie wyżej wymienione platformy mają również swoje mobilne wersje na smartfony (z systemem Android i iOS). Jeżeli więc nie mamy laptopa lub z jakichkolwiek przyczyn musimy poprowadzić lub wziąć udział w zdalnym angielskim poza domem – możemy to zrobić na telefonie.

Kreatywne lekcje języka angielskiego przez Internet

Nawet najlepsze narzędzia i oprogramowanie nie zastąpi kreatywnego podejścia do zdalnego nauczania języka angielskiego. W tym temacie wszystko zależy od nauczyciela, lektora czy native speakera.

Jak nauczać zdalnie języka angielskiego?

Oto kilka sprawdzonych sposobów na urozmaicenie zdalnych lekcji angielskiego:

  • spotkanie w formie quizu – idealny pomysł na podniesienie energii w grupie, quiz może dotyczyć dowolnego obszaru zagadnień / zakresu słówek (najlepiej wcześniej ustalić z uczestnikami kursu, czego zabawa będzie dotyczyć); quiz można przeprowadzić na wideokonferencji, po prostu zadając pytania lub na czacie – kto pierwszy napisze prawidłową odpowiedź, ten lepszy!
  • krótkie zadania na tu i teraz – jeśli jesteście w trakcie omawiania konkretnego zagadnienia gramatycznego (np. konstruowania zdań w czasie present perfect), daj kursantom 2-3 minuty (w zależności od poziomu zaawansowania) na napisanie zabawnego zdania w tym czasie, taka zabawa pozwoli szybko zweryfikować zrozumienie zagadnienie przez kursantów i ułatwi jego utrwalenie, może być również okazją do świetnej zabawy;
  • zaproponuj przesłuchanie jakiegoś utworu muzycznego lub obejrzenie odcinka serialu bądź filmu (wszystko oczywiście po angielsku!) – poproś o zanotowanie cytatów / fragmentów dialogów lub monologów dotyczących konkretnych zagadnień, to świetny sposób na poszerzanie słownictwa i utrwalanie nowych zwrotów;
  • na zakończenie zajęć daj kursantom zdanie do dokończenia (jedno lub kilka) – to niestandardowe podejście do rutynowego zadawania standardowych zadań domowych, zdania powinny być skonstruowane w taki sposób, by umożliwić trenowanie aktualnie omawianych zagadnień gramatycznych, np. trybów warunkowych czy konkretnego czasu.

Podczas prowadzenia zdalnych lekcji języka angielskiego można również sięgnąć po programy i narzędzia, które dobrze współpracują z platformami do wideokonferencji. To programy i narzędzia, które np. pozwalają na skuteczne powtarzanie materiału, z wprowadzeniem elementów zdrowej rywalizacji (KAHOOT); tworzenie autorskich materiałów do opracowywania słownictwa lub zagadnień gramatycznych (WORDWALL); wspieranie procesu edukacyjnego za pomocą małych modułów interaktywnych, takich jaki moduł “Milionerzy” (LEARNINGAPPS) czy platforma do utrwalania słówek i gramatyki, z szeroką bazą i możliwością odsłuchania poszczególnych materiałów (LEARNINGCHOCOLATE).

Podsumowanie

Jak nauczać zdalnie języka angielskiego? Warto postawić na sprawdzone, nowoczesne platformy i oprogramowania, które umożliwiają prowadzenie wideokonferencji w maksymalnie komfortowych warunkach, z dostępem do najważniejszych udogodnień. Sama technologia to nie wszystko! Podobnie jak w każdej szkole i w każdym procesie edukacyjnym – również podczas zdalnych lekcji języka angielskiego liczy się kreatywne podejście do nauczania, urozmaicanie spotkań z kursantami i dbanie o odpowiedni poziom energii w grupach.