Idź do treci
Jak prowadzić zdalne lekcje języka angielskiego?

Pojęcia edukacja zdalna, zdalna szkoła, zdalne lekcje oraz zdalna praca odmieniane są aktualnie przez wszystkie przypadki. Jak prowadzić zdalne nauczanie języka angielskiego, by było ono ciekawe, angażujące i skuteczne?

Czym jest zdalne nauczanie?

Wirtualna szkoła i zdalne nauczanie to procesy edukacyjne, która odbywają się za pośrednictwem Internetu, z wykorzystaniem nowoczesnych platform i oprogramowania. Taka nauka może składać się z jednego z dwóch modułów: systemu zarządzania nauką oraz wirtualnej klasy / spotkań. Oprogramowanie do zarządzania zdalną nauką umożliwia efektywne planowanie kolejnych lekcji, prezentowanie i dzielenie się materiałami, zlecanie prac domowych / zadań / projektów oraz ich zbieranie. Lekcje zaplanowane w takim oprogramowaniu kursanci przerabiają najczęściej samodzielnie. Z kolei wirtualne spotkania, odbywające się za pośrednictwem wybranego oprogramowania, pozwalają na prowadzenie spotkań na żywo – indywidualnie i/lub grupowo. Doskonałe efekty daje równoległe wykorzystywanie obydwu modułów, które wzajemnie się uzupełniają.

Zdalne nauczanie angielskiego – aspekty techniczne

Zdalna nauka języka angielskiego wymaga od obydwu stron procesu edukacyjnego dostępu do Internetu oraz uzgodnionych wcześniej platform, programów czy aplikacji. Komfort uczestniczenia w lekcjach angielskiego odbywających się w formie videokonferencji zdecydowanie podnoszą słuchawki z mikrofonem. Słuchawki poprawiają jakość odsłuchu i pozwalają skutecznie odizolować się od otoczenia, a mikrofon ułatwia komunikację.

Narzędzia do wideokonferencji

Lekcje angielskiego mogą być prowadzone za pośrednictwem kilku platform. Aktualnie w Eklektice wszystkie nasze lekcje prowadzone są przez Zoom.

Na jakich platformach mogą odbywać się zajęcia z angielskiego online dla firm? Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą: Microsoft Teams, Zoom oraz Skype.

  • Microsoft Teams – narzędzie wchodzące w skład pakietu Microsoft Office 365. To program służący zarówno do prowadzenia wideokonferencji, jak i realizowaniu wielu zadań, które mogą pojawić się w ramach e-learningu. Podczas spotkania na Teamsach, w którym może uczestniczyć nawet… 2500 osób, możliwe jest m.in. tworzenie zespołów, dzielenie się obrazem z monitora, udostępnianie plików, tworzenie i ocenianie zadań, dodawanie aplikacji, dyskutowanie i nagrywanie spotkań.
  • Zoom – narzędzie, które w swojej darmowej wersji umożliwia prowadzenie maksymalnie 40-minutowych spotkań, w których może uczestniczyć nie więcej niż 100 osób. Podobnie jak w Teamsach – możliwe jest dzielenie się obrazem z monitora i nagrywanie spotkań. Ciekawą funkcją, która przydaje się w zdalnym nauczaniu angielskiego prowadzonym w grupach, jest funkcja “podnoszenia ręki”, dzięki której nauczyciel nie przegapi faktu, że któryś z kursantów chce zabrać głos.
  • Microsoft Skype – jeden z najprostszych i najbardziej intuicyjnych komunikatorów video, z którym większość z nas miała do czynienia, choćby w ramach utrzymywania kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi mieszkającymi w różnych zakątkach świata. W darmowej wersji Skype umożliwia prowadzenie videokonferencji dla maksymalnie 50 osób. Można również dzielić się obrazem z monitora i nagrywać spotkanie.

Poza tym zdalne nauczanie angielskiego może się również odbywać za pośrednictwem: Google Duo, WhatsApp, Viber, Google Hangouts oraz Cisco Webex.

Wszystkie wyżej wymienione platformy mają również swoje mobilne wersje na smartfony (z systemem Android i iOS). Jeżeli więc nie mamy laptopa lub z jakichkolwiek przyczyn musimy poprowadzić lub wziąć udział w zdalnym angielskim poza domem – możemy to zrobić na telefonie.

Sprawdź naszą ofertę na kursy angielskiego dla firm online >> Link

Kreatywne lekcje języka angielskiego dla firm przez Internet

Nawet najlepsze narzędzia i oprogramowanie nie zastąpi kreatywnego podejścia do zdalnego nauczania języka angielskiego. W tym temacie wszystko zależy od nauczyciela, lektora czy native speakera.

Jak nauczać zdalnie języka angielskiego?

Oto kilka sprawdzonych sposobów na urozmaicenie zdalnych lekcji angielskiego:

  • spotkanie w formie quizu – idealny pomysł na podniesienie energii w grupie, quiz może dotyczyć dowolnego obszaru zagadnień / zakresu słówek (najlepiej wcześniej ustalić z uczestnikami kursu, czego zabawa będzie dotyczyć); quiz można przeprowadzić na wideokonferencji, po prostu zadając pytania lub na czacie – kto pierwszy napisze prawidłową odpowiedź, ten lepszy!
  • krótkie zadania na tu i teraz – jeśli jesteście w trakcie omawiania konkretnego zagadnienia gramatycznego (np. konstruowania zdań w czasie present perfect), daj kursantom 2-3 minuty (w zależności od poziomu zaawansowania) na napisanie zabawnego zdania w tym czasie, taka zabawa pozwoli szybko zweryfikować zrozumienie zagadnienie przez kursantów i ułatwi jego utrwalenie, może być również okazją do świetnej zabawy;
  • zaproponuj przesłuchanie jakiegoś utworu muzycznego lub obejrzenie odcinka serialu bądź filmu (wszystko oczywiście po angielsku!) – poproś o zanotowanie cytatów / fragmentów dialogów lub monologów dotyczących konkretnych zagadnień, to świetny sposób na poszerzanie słownictwa i utrwalanie nowych zwrotów;
  • na zakończenie zajęć daj kursantom zdanie do dokończenia (jedno lub kilka) – to niestandardowe podejście do rutynowego zadawania standardowych zadań domowych, zdania powinny być skonstruowane w taki sposób, by umożliwić trenowanie aktualnie omawianych zagadnień gramatycznych, np. trybów warunkowych czy konkretnego czasu.

Podczas prowadzenia zdalnych lekcji języka angielskiego można również sięgnąć po programy i narzędzia, które dobrze współpracują z platformami do wideokonferencji. To programy i narzędzia, które np. pozwalają na skuteczne powtarzanie materiału, z wprowadzeniem elementów zdrowej rywalizacji (KAHOOT); tworzenie autorskich materiałów do opracowywania słownictwa lub zagadnień gramatycznych (WORDWALL); wspieranie procesu edukacyjnego za pomocą małych modułów interaktywnych, takich jaki moduł “Milionerzy” (LEARNINGAPPS) czy platforma do utrwalania słówek i gramatyki, z szeroką bazą i możliwością odsłuchania poszczególnych materiałów (LEARNINGCHOCOLATE).

Podsumowanie

Jak nauczać zdalnie języka angielskiego? Warto postawić na sprawdzone, nowoczesne platformy i oprogramowania, które umożliwiają prowadzenie wideokonferencji w maksymalnie komfortowych warunkach, z dostępem do najważniejszych udogodnień. Sama technologia to nie wszystko! Podobnie jak w każdej szkole i w każdym procesie edukacyjnym – również podczas zdalnych lekcji języka angielskiego liczy się kreatywne podejście do nauczania, urozmaicanie spotkań z kursantami i dbanie o odpowiedni poziom energii w grupach.