Idź do treci
Czytanie – kluczowa umiejętność w nauce języka obcego

Nauka nowego języka to ekscytujące i satysfakcjonujące [rewarding] doświadczenie, między innymi dzięki czytaniu. Czytanie jest jednym z najważniejszych elementów przyswajania języka obcego. Dzięki sprawnemu czytaniu ze zrozumieniem poszerzysz znajomość słownictwa, poprawisz zrozumienie zasad gramatyki i składni [syntax] (zobaczysz, jak te zasady funkcjonują w praktyce), zdobędziesz wiedzę kulturową, która jest nieodłącznym elementem nauki każdego języka obcego, rozwiniesz umiejętności krytycznego myślenia [critical thinking], a także poprawisz swoją ogólną sprawność językową. Poniżej opisujemy każdą z tych korzyści.

 

Szerszy zasób słów

Czytanie jest doskonałym sposobem na przyswajanie nowego słownictwa. Czytając, masz kontakt zarówno z wyrażeniami często używanymi (gdy spotykasz je w po raz kolejny w czytanych tekstach w języku obcym jest większa szansa na to, aby na dłużej zapisały się w Twojej pamięci), jak i z mniej powszechnymi wyrażeniami, które dodadzą wartości Twoim wypowiedziom.

 

Lepiej zrozumiana gramatyka i składnia

Czytanie pomoże Ci zrozumieć gramatykę i składnię języka obcego w kontekście. Widząc, jak słowa i zwroty są użyte w zdaniach, lepiej zrozumiesz zasady rządzące danym językiem. Przyzwyczaisz się [You’ll get used to] do struktury zdań. Zobaczysz jak poprawnie używać różnych części mowy. To z kolei wzmocni Twoje umiejętności mówienia i pisania, czyli usprawni Twoją komunikację w języku docelowym .

 

Większa świadomość kulturowa

Czytanie materiałów w języku, którego się uczysz da Tobie wgląd [insight] w kulturę i zwyczaje ludzi posługujących się tym językiem. To pomoże Ci lepiej zrozumieć język w kontekście i komunikować się bardziej efektywnie z rodzimymi użytkownikami języka. Gdy czytasz o różnych kulturach rośnie Twoja świadomość kulturowa, nabywasz wrażliwości kulturowej i lepszego wyczucia komunikacyjnego.

 

Rozwinięte myślenie krytyczne

Czytanie wymaga zaangażowania się w materiał, analizowania treści i krytycznego myślenia o prezentowanych ideach. Przy odpowiednim skupieniu, dzięki przygotowanym pomocom naukowym lub naprowadzającym pytaniom (karty pracy, checklisty, recenzje, szablony), może też przy wsparciu osoby prowadzącej (lektora lub lidera klubu książki) rozwiniesz umiejętności krytycznego myślenia, a jest ono niezbędne do rozumienia i skutecznego przekazywania złożonych [complex] idei.

 

Płynność czytania

Regularne ćwiczenie czytania zwiększy Twoją płynność czytania, czyli zdolność do szybkiego i dokładnego czytania ze zrozumieniem. Gdy poprawisz płynność czytania będziesz też lepiej pisać 🙂 , ponieważ nauczysz się bardziej spójnego i dokładnego przekazywania myśli.

 

Co czytać w języku angielskim, gdy jesteś na poziomach A1-B2?

  • Graded readers to książki napisane specjalnie dla osób uczących się języka angielskiego, gdyż są zaadaptowane do różnych poziomów zaawansowania. Książki te mają uproszczony [simplified] język i słownictwo; opierają się na wciągających [involving, intriguing] historiach (klasykach, nowościach wydawniczych, popularnych filmach), które można czytać dla przyjemności. Polecamy: Oxford Bookworms Library, Cambridge English Readers, Penguin Readers, Macmillan Readers i Helbling Readers
  • serwisy informacyjne oferują świetny sposób na poprawę słownictwa i umiejętności czytania ze zrozumieniem. Polecamy: CNN, BBC, The New York Times i The Guardian.

 

Co czytać w języku angielskim, gdy jesteś na zaawansowanym poziomie?

Aby zapewnić sobie różnorodność treści i bodźce językowe [linguistic stimuli] na zaawansowanym poziomie, czytaj:

  • strony internetowe z wiadomościami
  • opowiadania, powieści w oryginale
  • teksty akademickie
  • blogi pisane przez native speakerów
  • czasopisma online

Sugerujemy, aby najpierw sprawdzić darmowe dostępy do serwisów (często możesz przeczytać tylko 3 artykuły miesięcznie). W następnej kolejności warto wybrać te źródła tekstów, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i zainteresowaniom, a potem pomyśleć o opłaceniu subskrypcji konkretnego serwisu. Płatne opcje motywują do regularnego korzystania z serwisów, a regularność w nauce języka obcego jest nie do przecenienia. Polecamy: Project Gutenberg. ManyBooks, JSTOR – platforma dająca dostęp do artykułów akademickich i prac badawczych [research papers].

 

Czytamy razem!

Życzymy wszystkim czytelnikom w języku angielskim przyjemności w odkrywaniu nowych fikcyjnych światów i zdobywaniu wiedzy specjalistycznej. Zapraszamy też do kolejnych edycji klubu książki prowadzonych przez Eklektikę na nowoczesnej platformie do grupowego czytania Perusall.

 

Ucz się angielskiego z naszymi fiszkami:

satysfakcjonujący – rewarding

składnia – syntax

krytyczne myślenie – critical thinking

przyzwyczaić się – to get used to

wgląd – insight

złożony – complex

uproszczony – simplified

wciągający – involving, intriguing

bodźce językowe – linguistic stimuli

praca badawcza – research paper