Idź do treci
Czytanie – kluczowa umiejętność w nauce języka obcego

Poznawanie nowego języka to ekscytujące i satysfakcjonujące [rewarding] doświadczenie, między innymi dzięki czytaniu. Nauka angielskiego przez czytanie jest jednym z najważniejszych elementów przyswajania języka obcego. Dzięki sprawnemu czytaniu ze zrozumieniem poszerzysz znajomość słownictwa, poprawisz zrozumienie zasad gramatyki i składni [syntax] (zobaczysz, jak te zasady funkcjonują w praktyce), zdobędziesz wiedzę kulturową, która jest nieodłącznym elementem nauki każdego języka obcego, rozwiniesz umiejętności krytycznego myślenia [critical thinking], a także poprawisz swoją ogólną sprawność językową. Nauka angielskiego poprzez czytanie niesie ze sobą wiele korzyści – poniżej opisujemy każdą z nich.

Szerszy zasób słów

Nauka angielskiego przez czytanie książek jest doskonałym sposobem na przyswajanie nowego słownictwa. Czytając, masz kontakt zarówno z wyrażeniami często używanymi (gdy spotykasz je w po raz kolejny w czytanych tekstach w języku obcym jest większa szansa na to, aby na dłużej zapisały się w Twojej pamięci), jak i z mniej powszechnymi wyrażeniami, które dodadzą wartości Twoim wypowiedziom.

Lepiej zrozumiana gramatyka i składnia angielska

Czytanie pomoże Ci zrozumieć gramatykę i składnię języka obcego w kontekście. Nauka angielskiego poprzez czytanie książek sprawi, że lepiej zrozumiesz zasady rządzące danym językiem, m.in. dzięki temu, że widzisz, jak słowa i zwroty są użyte w zdaniach. Przyzwyczaisz się [You’ll get used to] do struktury zdań. Zobaczysz jak poprawnie używać różnych części mowy. To z kolei wzmocni Twoje umiejętności mówienia i pisania, czyli usprawni Twoją komunikację w języku docelowym.

Większa świadomość kulturowa

Nauka angielskiego poprzez czytanie materiałów w tym języku, da Ci wgląd [insight] w kulturę i zwyczaje ludzi posługujących się tym językiem. To pomoże Ci lepiej zrozumieć język w kontekście i komunikować się bardziej efektywnie z rodzimymi użytkownikami języka. Gdy czytasz o różnych kulturach rośnie Twoja świadomość kulturowa, nabywasz wrażliwości kulturowej i lepszego wyczucia komunikacyjnego.

Rozwinięte krytyczne myślenie

Nauka angielskiego przez czytanie wymaga zaangażowania się w materiał, analizowania treści i krytycznego myślenia o prezentowanych ideach. Przy odpowiednim skupieniu, dzięki przygotowanym pomocom naukowym lub naprowadzającym pytaniom (karty pracy, checklisty, recenzje, szablony), może też przy wsparciu osoby prowadzącej (lektora lub lidera klubu książki) rozwiniesz umiejętności krytycznego myślenia, a jest ono niezbędne do rozumienia i skutecznego przekazywania złożonych [complex] idei.

Płynność czytania

Regularna nauka angielskiego poprzez czytanie książek zwiększy Twoją zdolność szybkiego i dokładnego czytania ze zrozumieniem. Gdy poprawisz płynność poprzez naukę angielskiego przez czytanie, będziesz też lepiej pisać, ponieważ nauczysz się bardziej spójnego i dokładnego przekazywania myśli.

Co czytać w języku angielskim, gdy jesteś na poziomach A1-B2?

  • Graded readers to książki napisane specjalnie dla osób uczących się języka angielskiego, gdyż są zaadaptowane do różnych poziomów zaawansowania. Książki te mają uproszczony [simplified] język i słownictwo; opierają się na wciągających [involving, intriguing] historiach (klasykach, nowościach wydawniczych, popularnych filmach). Pozycje te zostały stworzone do nauki angielskiego przez czytanie książek, jednak można czytać je też dla przyjemności. Polecamy: Oxford Bookworms Library, Cambridge English Readers, Penguin Readers, Macmillan Readers i Helbling Readers. 
  • serwisy informacyjne oferują świetny sposób na poprawę słownictwa i umiejętności czytania ze zrozumieniem. Do nauki angielskiego przez czytanie polecamy: CNN, BBC, The New York Times i The Guardian.

Co czytać w języku angielskim, gdy jesteś na zaawansowanym poziomie?

Aby zapewnić sobie różnorodność treści i bodźce językowe [linguistic stimuli] podczas nauki angielskiego poprzez czytanie na zaawansowanym poziomie, czytaj:

  • strony internetowe z wiadomościami
  • opowiadania, powieści w oryginale
  • teksty akademickie
  • blogi pisane przez native speakerów
  • czasopisma online

Sugerujemy, aby najpierw sprawdzić darmowe dostępy do serwisów (często możesz przeczytać tylko 3 artykuły miesięcznie). W następnej kolejności warto wybrać te źródła tekstów, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i zainteresowaniom, a potem pomyśleć o opłaceniu subskrypcji konkretnego serwisu. Płatne opcje motywują do regularnego korzystania z serwisów, a regularność w nauce języka obcego jest nie do przecenienia. Polecamy: Project Gutenberg. ManyBooks, JSTOR – to platformy dające dostęp do artykułów akademickich i prac badawczych [research papers], które świetnie sprawdzą się do nauki angielskiego przez czytanie.

Czytamy razem!

Życzymy wszystkim entuzjastom nauki angielskiego przez czytanie książek przyjemności w odkrywaniu nowych fikcyjnych światów i zdobywaniu wiedzy specjalistycznej. Zapraszamy też do kolejnych edycji klubu książki prowadzonych przez Eklektikę na nowoczesnej platformie do grupowego czytania Perusall.

Ucz się angielskiego z naszymi fiszkami, skopiuj link: quizlet.com/_d504zi?x=1qqt&i=211foz

satysfakcjonujący – rewarding

składnia – syntax

krytyczne myślenie – critical thinking

przyzwyczaić się – to get used to

wgląd – insight

złożony – complex

uproszczony – simplified

wciągający – involving, intriguing

bodźce językowe – linguistic stimuli

praca badawcza – research paper