Nauka języka obcego jest częstym i przynoszącym wiele satysfakcji postanowieniem noworocznym, nie tylko z powodu oczywistej korzyści jaką jest umiejętność komunikacji z innymi ludźmi, ale także z tych mniej oczywistych, takich jak rozwijanie swoich umiejętności multitaskingu, poprawa pamięci i zwiększanie możliwości swojego mózgu.
Niestety, często bywa zarzucana już po kilku miesiącach, a nawet tygodniach Nowego Roku, więc, aby pomóc Ci osiągnąć zamierzone cele językowe, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mamy nadzieje ułatwią Ci dotrzymanie Twojego noworocznego postanowienia językowego.
1. Bądź realistą: Prawdopodobnie miesiąc czasu to za mało, abyś stał się biegły w jakimkolwiek języku obcym, co jednak nie oznacza, że Twój postęp językowy musi być powolny. Wybieraj realistyczne, krótkoterminowe cele, takie jak np.
· nauczę się 10 nowych słów w każdym tygodniu
· nauczę się 1 przydatnego idiomu w każdym tygodniu
· opowiem krótką historię w czasie przeszłym
· nauczę się słownictwa związanego z danym miesiącem nauki (np. słownictwo związane z Valentines’ day w lutym, Easter – w kwietniu, słownictwo związane z wakacjami i podróżami -przed okresem urlopowym, etc)
2. Nie zniechęcaj się. Chwilowe niepowodzenia są naturalną częścią procesu nauki języka i nie pozwól, aby wpłynęły na Twoje noworoczne postanowienia językowe. Nieważne jak ekscytuje Cię perspektywa nauki hiszpańskiego i podróżowania po hiszpańskiej Rivierze, nadejdą takie chwile – na przykład z powodu przeciążenia pracą – gdy nauka przestanie się wydawać atrakcyjna. Dlatego tak ważna jest wytrwałość. Dasz radę; wystarczy, że dasz sobie trochę czasu, a te wszystkie przysłówki i czasowniki nieregularne staną się staną się dla Ciebie dobrymi przyjaciółmi.
3. Wykorzystuj wszystkie dostępne narzędzia. To już nie te czasy, gdy jedynym sposobem, by naprawdę opanować język, było mieszkanie w kraju, w którym się go używa. Dzisiaj na całym świecie można znaleźć wykwalifikowanych nauczycieli. Można też uczyć się języków w pracy dzięki zajęciom in-company – tak więc brak czasu nie jest dobrą wymówką! Bardzo dużo wartościowych materiałów znajdziesz też w internecie:
· słuchaj podcastów w języku obcym – temat może być dowolny, ważne, żeby Cię interesował! Sprawdź na przykład “Stuff you should know” lub “The school of greatness”
· Oglądaj TED ed– to specjalna część serii TED, dzięki której możesz bez opłat oglądać filmy video i odpowiadać na związane z nimi pytania
· rozmawiaj przez chat z ludźmi z innych krajów
· zapisz się na regularne zajęcia
· rozpocznij naukę na english4ecommerce.com
Wszystkie te narzędzia masz w zasięgu ręki!
4. Monitoruj swoje postępy: ważne jest, by posuwać się do przodu w swoim własnym tempie, ale ważne jest też, by wiedzieć, do jakiego poziomu doszliśmy. Udział w zorganizowanych zajęciach pomoże Ci lepiej zrozumieć silne i słabe strony i podnieść swój poziom bez marnowania czasu.
5. Zaopatrz się w dobry podręczny słownik w wersji drukowanej lub elektronicznej. Ważne, by był to słownik jednojęzyczny. W ten sposób będziesz poszerzał swoje słownictwo i jednocześnie ćwiczył proste struktury, które już znasz. Bardzo dobre słowniki, dostępne także w internecie, to na przykład: Cambridge Dictionary, Merriam Webster dictionary oraz Oxford Dictionary.
6. Niech uczenie się czegoś nowego stanie się codziennym nawykiem. Jak powiedział Arystoteles, “jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”. Ma to też zastosowanie do nauki języka. Możesz doskonalić swoje umiejętności językowe kształtując odpowiednie nawyki. Zacznij od czegoś małego i trzymaj się tego przez 30 dni – tyle wystarczy, by nowy nawyk się ukształtował. Polecamy nasze 30-dniowe wyzwanie językowe – kliknij tutaj, by wypróbować!
7. Opowiedz innym o swoich celach – to bardzo silny czynnik motywacyjny! W ten sposób odpowiadasz nie przed samym sobą, lecz przed innymi. Opowiadaj o swoich postępach w mediach społecznościowych, aby podtrzymywać swoją motywację.
Życzymy udanego roku nauki języków!
Zespół Eklektika
Testy mogą być przyjemnym doświadczeniem 🙂 Z pewnością są korzystne dla Twojego rozwoju językowego, a więc osobistego i zawodowego. Z testów możesz się wiele nauczyć, a wyniki [...] Czytaj więcej
Czasowniki złożone (ang. phrasal verbs) są nieodłączną częścią języka angielskiego i odgrywają istotną rolę w codziennej komunikacji zarówno w języku potocznym, jak i [...] Czytaj więcej