Idź do treci
Podejmij 30-dniowe wyzwanie językowe!

Gotowy na przyjęcie nowego wyzwania językowego?

Uważa się, że z odrobiną silnej woli, potrzeba przeciętnie 30 dni, aby wyrobić w sobie nowy nawyk. Już od środy 29. kwietnia zaczynamy więc nasze kolejne 30-dniowe wyzwanie językowe! Wykorzystaj pozostały czas w domu nie tylko na pracę, ale także na swój rozwój! Jeśli wrócisz do pracy wcześniej, tym lepiej:-) Kontynuujesz swój językowy challenge bez przeszkód.

Słowo ang. habit (zwyczaj, nawyk, przyzwyczajenie) budzi często w języku angielskim negatywne skojarzenia – myślimy o złych nawykach, o nałogach takich jak palenie, picie czy niezdrowa żywność. Ale codzienne mycie zębów, częste wizyty na siłowni, utrzymywanie porządku w swoich dokumentach, a także regularna nauka angielskiego to także habit.  W istocie, każdy z nas ma tyle nawyków, które określają jego zachowanie, że byłoby bardzo trudno zliczyć je wszystkie.

Arystoteles powiedział kiedyś:  “Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość zatem nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Dobra wiadomość – słowa Arystotelesa odnoszą się także do nauki języka. Możesz poprawić swoje umiejętności językowe poprzez wykształcenie odpowiednich nawyków. Zacznijmy od naszego 30-dniowego wyzwania językowego! I nie chodzi nam bynajmniej o to, abyś wstawał od teraz 30 minut wcześniej, aby się pouczyć (choć to oczywiście też by nie zaszkodziło!). Zacznij od czegoś małego i wykonuj to codziennie przez 30 dni – jest to czas, która uważa się za wystarczający do wyrobienia w sobie nawyku.

Więcej o budowaniu nawyków znajdziesz w tej prezentacji TED:
www.ted.com/talks/matt_cutts_try_something_new_for_30_days

Wypróbuj jedną z naszych propozycji na swoje 30-dniowe noworoczne wyzwanie językowe:

 1. Przestaw się na angielski, gdziekolwiek i kiedykolwiek możesz:
  • Zamiast czytać codzienne wiadomości z onet.pl, interia.pl czy gazeta.pl, przejdź na thenews.pl lub warsawvoice.pl po wiadomości z Polski i na cnn.com czy bbc.co.uk/news po wiadomości ze świata
  • Oglądaj Netflixa wyłącznie w języku angielskim, a jeśli potrzebujesz włącz napisy (w języku angielskim).
  • Zawsze sprawdzaj, czy strona www, z której korzystasz ma wersję angielską i jeśli tak, przejdź na nią.
 1. Codzienny Alarm Językowy: ustaw sobie w telefonie alarm o określonej godzinie lub – nawet lepiej – użyj aplikacji, która generuje alarm o różnych porach dniach (np. Mind Jogger lub Randomly Remind Me). Kiedy zadzwoni alarm:
  • Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, po prostu rozejrzyj się wokół i znajdź jedną rzecz, której nazwy nie znasz, znajdź ją w słowniku i zapisz na poczet przyszłej powtórki.
  • Jeśli masz nieco więcej czasu, zapisz pełnym zdaniem, co właśnie zrobiłeś, co robisz w danym momencie i co zamierzasz zrobić następnie.  Na koniec swojego 30-dniowego wyzwania językowego, wyślij do nas swój “dziennik” na adres [email protected] a otrzymasz od nas bezpłatny feedback językowy nt. temat.

W każdym wypadku, przyda Ci się łatwo dostępny słownik online – my rekomendujemy Merriam Webster dictionary. Przy okazji, ten słownik ma również “Słówko dnia” więc możesz wyrobić w sobie kolejny nawyk językowy w ciągu 30 dni…

Mamy nadzieję, że 30-dniowe wyzwanie językowe pozwoli Ci wyrobić dobre nawyki językowe na kolejne miesiące!

Powodzenia!

Zespół Eklektika – Language Means Business