Idź do treci
Jak utrzymać swoje noworoczne postanowienia językowe?

Nauka języka obcego jest częstym i przynoszącym wiele satysfakcji postanowieniem noworocznym, nie tylko z powodu oczywistej korzyści jaką jest umiejętność komunikacji z innymi ludźmi, ale także z tych mniej oczywistych, takich jak rozwijanie swoich umiejętności multitaskingu, poprawa pamięci i zwiększanie możliwości swojego mózgu.

Niestety, często bywa zarzucana już po kilku miesiącach, a nawet tygodniach Nowego Roku, więc, aby pomóc Ci osiągnąć zamierzone cele językowe, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mamy nadzieje ułatwią Ci dotrzymanie Twojego noworocznego postanowienia językowego.

Nauka angielskiego – bądź realistą

1. Bądź realistą: Prawdopodobnie miesiąc czasu to za mało, abyś stał się biegły w jakimkolwiek języku obcym, co jednak nie oznacza, że Twój postęp językowy musi być powolny. Wybieraj realistyczne, krótkoterminowe cele, takie jak np.

· nauczę się 10 nowych słów w każdym tygodniu

· nauczę się 1 przydatnego idiomu w każdym tygodniu

· opowiem krótką historię w czasie przeszłym

· nauczę się słownictwa związanego z danym miesiącem nauki (np. słownictwo związane z Valentines’ day w lutym, Easter – w kwietniu,  słownictwo związane z wakacjami i podróżami -przed okresem urlopowym, etc)

Nauka angielskiego – podtrzymuj motywację, nie zniechęcaj się

2. Nie zniechęcaj się. Chwilowe niepowodzenia są naturalną częścią procesu nauki języka i nie pozwól, aby wpłynęły na Twoje noworoczne postanowienia językowe. Nieważne jak ekscytuje Cię perspektywa nauki hiszpańskiego i podróżowania po hiszpańskiej Rivierze, nadejdą takie chwile – na przykład z powodu przeciążenia pracą – gdy nauka przestanie się wydawać atrakcyjna. Dlatego tak ważna jest wytrwałość. Dasz radę; wystarczy, że dasz sobie trochę czasu, a te wszystkie przysłówki i czasowniki nieregularne staną się staną się dla Ciebie dobrymi przyjaciółmi.

Angielski online dla firm – dostępne narzędzia:

3. Wykorzystuj wszystkie dostępne narzędzia. To już nie te czasy, gdy jedynym sposobem, by naprawdę opanować język, było mieszkanie w kraju, w którym się go używa. Dzisiaj na całym świecie można znaleźć wykwalifikowanych nauczycieli. Można też uczyć się języków w pracy dzięki zajęciom in-company – tak więc brak czasu nie jest dobrą wymówką!  Bardzo dużo wartościowych materiałów znajdziesz też w internecie:

· słuchaj podcastów w języku obcym – temat może być dowolny, ważne, żeby Cię interesował! Sprawdź na przykład “Stuff you should know” lub “The school of greatness”

· Oglądaj TEDed- to specjalna część serii TED, dzięki której możesz bez opłat oglądać filmy video i odpowiadać na związane z nimi pytania

· rozmawiaj przez chat z ludźmi z innych krajów

· zapisz się na regularne zajęcia

· rozpocznij naukę w formie kursów e-learningowych

Wszystkie te narzędzia masz w zasięgu ręki!

4. Monitoruj swoje postępy: ważne jest, by posuwać się do przodu w swoim własnym tempie, ale ważne jest też, by wiedzieć, do jakiego poziomu doszliśmy. Udział w zorganizowanych zajęciach pomoże Ci lepiej zrozumieć silne i słabe strony i podnieść swój poziom bez marnowania czasu.

5. Zaopatrz się w dobry podręczny słownik w wersji drukowanej lub elektronicznej. Ważne, by był to słownik jednojęzyczny. W ten sposób będziesz poszerzał swoje słownictwo i jednocześnie ćwiczył proste struktury, które już znasz. Bardzo dobre słowniki, dostępne także w internecie, to na przykład: Cambridge Dictionary, Merriam Webster dictionary oraz Oxford Dictionary.

6. Niech uczenie się czegoś nowego stanie się codziennym nawykiem. Jak powiedział Arystoteles, “jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”. Ma to też zastosowanie do nauki języka. Możesz doskonalić swoje umiejętności językowe kształtując odpowiednie nawyki. Zacznij od czegoś małego i trzymaj się tego przez 30 dni – tyle wystarczy, by nowy nawyk się ukształtował.

7. Opowiedz innym o swoich celach – to bardzo silny czynnik motywacyjny! W ten sposób odpowiadasz nie przed samym sobą, lecz przed innymi. Opowiadaj o swoich postępach w mediach społecznościowych, aby podtrzymywać swoją motywację.

Życzymy udanego roku nauki języków!

Zespół Eklektika