Idź do treci
Bierzemy kurs na m-learning, czyli smartfon w dłoń!

W Eklektice już od wielu lat rekomendujemy naszych Kursantom korzystanie ze wsparcia różnorodnych aplikacji do nauki języka angielskiego. Jesteśmy zwolennikami nie tylko e-learningu i oddania autonomii Kursantowi w procesie nauki języka angielskiego, ale także szukamy i promujemy innowacyjne rozwiązania z m-learningu, czyli rozwijającego się podejścia [approach] do nauki z wykorzystaniem urządzeń mobilnych [mobile devices]. Przecież smartfon już dawno przestał być samym telefonem –  jest “smart” 🙂 

Jedną z aplikacji, które bardzo często wykorzystujemy i rekomendujemy jako wsparcie w nauce naszych Kursantów jest Quizlet.

Quizlet ma zarówno wersję desktopową, jak i mobilną i ta druga właśnie zyskuje poklask w coraz szerszym gronie Kursantów. Lektorzy z kolei chwalą sobie tę aplikację, ponieważ przygotowanie zestawu [set] dla założonej w niej klasy jest szybkie, a zgromadzone tam zasoby dadzą się wykorzystać na wiele sposobów, np: powtórzenie materiału z poprzednich lekcji [previous lessons], wprowadzenie tematu, szybki quiz na lekcji, materiał do nauki własnej, a nawet nauka wymowy. 

Chcesz poćwiczyć na Quizlecie? Zobacz przykładowe zestawy, które przygotowujemy:

➡️idiomy angielskie: quizlet.com/join/dzjAHcPSN

➡️czasowniki złożone w biznesie: quizlet.com/join/dQdNa59kK

➡️przydatne zwroty: quizlet.com/join/QAjNfNfFp

M-learning globalnie

Już przed pandemią zauważyliśmy rosnącą popularność i przydatność aplikacji do nauki języka angielskiego. Polecaliśmy aplikacje dedykowane osobom, które lubią być na bieżąco  i które lubią słuchać o podróżach. Nie byliśmy osamotnieni w tych opiniach – pokrywają się one z zagranicznymi doniesieniami o zmianach w edukacji. Dla przykładu, City Guilds – centrum wspierające edukację dorosłych w Wlk. Brytanii – opiniuje, że smartfony już na dobre zagoszczą w salach lekcyjnych. Autor artykułu pisze o innowacyjnych i przyjaznych w obsłudze aplikacjach zalewających [flooding] rynek edukacyjny – z korzyścią dla szeroko rozumianych spotkań edukacyjnych (lekcji, wykładów, seminariów, warsztatów, itp.). Wymienia także konkretne przykłady aplikacji, które nadają się do celów edukacyjnych: Instagram, Kahoot, Studious, Evernote. 

Bardziej naukowe ujęcie tematu znajdziesz w publikacji Use of Smartphone Applications in English Language Learning—A Challenge for Foreign Language Education z 2019 r. Zgodnie z zamieszczoną w niej analizą SWOT m-learningu: 

aplikacje na urządzeniach mobilnych skutecznie rozwijają wszystkie zdolności językowe;

uczniowie chętnie korzystają z technologii mobilnych podczas nauki i są bardziej zmotywowani;

m-learning umacnia swoją pozycję w edukacji, zwiększa możliwości kognitywne ucznia, podnosi u ucznia poziom autonomii i pewności siebie [confidence], umożliwia personalizację procesu nauki, a także daje dostęp do różnorodnych zasobów [resources].

Temat jest wciąż żywy, a możliwości są ogromne. 

Funkcjonalności popularnych aplikacji do nauki języków

Aby jednak popularne apki stanowiły nie tylko wsparcie, ale bazę do nauki i nauczania języków obcych, powinniśmy dobrze wykorzystać ich funkcjonalności [functionalities]. Zwróciliśmy uwagę na następujące hity wśród aplikacji ich ciekawe zastosowania:

  • Apki wzbudzają poczucie sukcesu

Po jakim czasie tracisz koncentrację, gdy obcojęzyczny tekst jest trudny? Ile razy podchodzisz do tego samego tekstu podczas lekcji lub przerwy lunchowej w pracy? Apki – dzięki swojej krótkiej formie prezentacji tekstu (streszczenie wiadomości w artykule możliwym do przeczytania w 2 minuty lub materiale video, który trwa zaledwie minutę) – umożliwiają jego wielokrotne przeczytanie lub odsłuch, a zatem zwiększają szanse na Twoje samodzielne zrozumienie tekstu bez większego znużenia [fatigue] lub zniechęcenia [discouragement]. Nasze rekomendacje: 

CNN Breaking News

Spersonalizuj kolejność wyświetlania aktualności, ustaw powiadomienia i dodaj widget – będziesz mieć kontakt z “żywym” językiem angielskim 24/7

BBC

BBC to radio, TV, artykuły, muzyka; poczujesz, że osiągasz sukces w nauce, gdy zrozumiesz komentarz z meczu albo radiową zapowiedź o pogodzie lub korkach w Londynie.

Dodatkowo BBC Learning English App umożliwia odsłuch z wyłączonym ekranem (także w trybie offline) – funkcja przydatna, gdy masz niski poziom baterii, gdy jesteś w autobusie lub gdy uczysz się w nocy i nie chcesz obciążać wzroku.

Euronews

Będziesz na bieżąco nawet offline. Warto sprawdzić, gdy czujesz, że będąc online masz zbyt rozproszoną uwagę, czyli z Euronews skupisz się na angielskim bez rozpraszaczy z social media i z sukcesem dotrzesz do końca artykułu.

  • Apki zapewniają różnorodność tematyczną

Typowy podręcznik do nauki języka ma ograniczenia objętościowe: kilka lub kilkanaście rozdziałów tematycznych nie zawsze pokrywają się [overlap] z Twoimi zainteresowaniami lub potrzebami. A gdyby tak mieć dostęp do krótko opracowanych tematów w liczbie 300+ (z czego 170+ za darmo?). To otrzymasz w Real Life English.

Typowe podręczniki do kursów Business English zawierają treści o tematyce dość ogólnej, czyli komunikacja, negocjacje, spotkania, praca zespołowa, czy podróże służbowe. Jeżeli to nie wystarcza i potrzebujesz bardziej dogłębnego i specjalistycznego podejścia do tematów finansowych (np. kryptowaluty, inwestycje w zieloną energię, sztuczna inteligencja w finansach), to zachęcamy do włączenia Spotify i wyszukania The Wall Street Lab.

  • Apki rozwijają zdolność pisania w języku angielskim

“Napisz list/rozprawkę na 250 słów” Jak bardzo tego typu polecenie zachęca do ćwiczenia pisania w języku angielskim? A gdyby tak wykorzystać popularne komunikatory do pisania krótszych, użytkowych tekstów? Dzięki aplikacjom typu Messenger, Linkedin, WhatsApp wysyłaj przypomnienie [reminder], zaproszenie, instrukcję, feedback, żart, zapytanie, pozdrowienia [greetings], itp. Dodaj emotkę, zabawny mem lub klip z YT – jesteśmy przekonani, że to lepiej zachęci do odpowiedzi i rozwijania zdolności pisania w języku angielskim niż podręcznikowo i “szkolnie” ujęte zadanie.

  • Apki z ludźmi ze świata biznesu, polityki, nauki i celebrytami motywują bardziej?

Kogo chętniej posłuchasz: anonimowego mówcy czy swojego idola lub topowego influencera? Słuchanie podcastów nagrywanych przez znane osobowości, które reprezentują różne warianty języka angielskiego, to ekspozycja [exposure] na różne akcenty. Im lepiej się z nimi osłuchasz, tym lepiej zrozumiesz native speakerów, niekoniecznie tych z hollywoodzkich ścianek i czerwonych dywanów 🙂 Poza tym podcasty i vlogi nagrywane przez osobowości świata showbiz, polityki i kultury to skarbnica tematów do dalszych dyskusji.

Nasze rekomendacje:


Zastosowanie aplikacji mobilnych w nauce języków obcych w przyszłości

Najważniejsze cechy wyróżniające m-learning od konwencjonalnych metod nauki i nauczania języka angielskiego to wszechobecność [ubiquity], interaktywność [interactivity] i przenośność [portability]. Teoretycy i praktycy z obszaru języków obcych nie zastanawiają się już czy smartfon powinien być używany w nauczaniu języka; pytanie na najbliższą przyszłość brzmi: czy powinien być narzędziem wspierającym, czy pierwszorzędnym?

Kluczowe frazy: m-learning; smartfon; urządzenia mobilne; aplikacje; apki; funkcjonalność; podcasty; podcasty z celebrytami

Słówka warte zapamiętania:-)

Przygotowaliśmy zestaw ćwiczeń online – skopiuj link: quizlet.com/_c57yt8?x=1qqt&i=211foz 

podejście – approach

urządzenie mobilne –  mobile device

zestaw – set

poprzednia lekcja – the previous lesson

zalewać – to flood

pewność siebie – confidence

zasoby – resources

funkcjonalność – functionality

znużenie – fatigue

zniechęcenie – discouragement

pokrywać się – to overlap

pozdrowienia – greetings

ekspozycja – exposure

wszechobecność – ubiquity

interaktywność – interactivity

przenośność – portability