W Eklektice już od wielu lat rekomendujemy naszych Kursantom korzystanie ze wsparcia różnorodnych aplikacji do nauki języka angielskiego. Jesteśmy zwolennikami nie tylko e-learningu i oddania autonomii Kursantowi w procesie nauki języka angielskiego, ale także szukamy i promujemy innowacyjne rozwiązania z m-learningu, czyli rozwijającego się podejścia [approach] do nauki z wykorzystaniem urządzeń mobilnych [mobile devices]. Przecież smartfon już dawno przestał być samym telefonem – jest “smart” 🙂
Jedną z aplikacji, które bardzo często wykorzystujemy i rekomendujemy jako wsparcie w nauce naszych Kursantów jest Quizlet.
Quizlet ma zarówno wersję desktopową, jak i mobilną i ta druga właśnie zyskuje poklask w coraz szerszym gronie Kursantów. Lektorzy z kolei chwalą sobie tę aplikację, ponieważ przygotowanie zestawu [set] dla założonej w niej klasy jest szybkie, a zgromadzone tam zasoby dadzą się wykorzystać na wiele sposobów, np: powtórzenie materiału z poprzednich lekcji [previous lessons], wprowadzenie tematu, szybki quiz na lekcji, materiał do nauki własnej, a nawet nauka wymowy.
Chcesz poćwiczyć na Quizlecie? Zobacz przykładowe zestawy, które przygotowujemy:
➡️idiomy angielskie: quizlet.com/join/dzjAHcPSN
➡️czasowniki złożone w biznesie: quizlet.com/join/dQdNa59kK
➡️przydatne zwroty: quizlet.com/join/QAjNfNfFp
M-learning globalnie
Już przed pandemią zauważyliśmy rosnącą popularność i przydatność aplikacji do nauki języka angielskiego. Polecaliśmy aplikacje dedykowane osobom, które lubią być na bieżąco i które lubią słuchać o podróżach. Nie byliśmy osamotnieni w tych opiniach – pokrywają się one z zagranicznymi doniesieniami o zmianach w edukacji. Dla przykładu, City Guilds – centrum wspierające edukację dorosłych w Wlk. Brytanii – opiniuje, że smartfony już na dobre zagoszczą w salach lekcyjnych. Autor artykułu pisze o innowacyjnych i przyjaznych w obsłudze aplikacjach zalewających [flooding] rynek edukacyjny – z korzyścią dla szeroko rozumianych spotkań edukacyjnych (lekcji, wykładów, seminariów, warsztatów, itp.). Wymienia także konkretne przykłady aplikacji, które nadają się do celów edukacyjnych: Instagram, Kahoot, Studious, Evernote.
Bardziej naukowe ujęcie tematu znajdziesz w publikacji Use of Smartphone Applications in English Language Learning—A Challenge for Foreign Language Education z 2019 r. Zgodnie z zamieszczoną w niej analizą SWOT m-learningu:
aplikacje na urządzeniach mobilnych skutecznie rozwijają wszystkie zdolności językowe;
uczniowie chętnie korzystają z technologii mobilnych podczas nauki i są bardziej zmotywowani;
m-learning umacnia swoją pozycję w edukacji, zwiększa możliwości kognitywne ucznia, podnosi u ucznia poziom autonomii i pewności siebie [confidence], umożliwia personalizację procesu nauki, a także daje dostęp do różnorodnych zasobów [resources].
Temat jest wciąż żywy, a możliwości są ogromne.
Funkcjonalności popularnych aplikacji do nauki języków
Aby jednak popularne apki stanowiły nie tylko wsparcie, ale bazę do nauki i nauczania języków obcych, powinniśmy dobrze wykorzystać ich funkcjonalności [functionalities]. Zwróciliśmy uwagę na następujące hity wśród aplikacji ich ciekawe zastosowania:
- Apki wzbudzają poczucie sukcesu
Po jakim czasie tracisz koncentrację, gdy obcojęzyczny tekst jest trudny? Ile razy podchodzisz do tego samego tekstu podczas lekcji lub przerwy lunchowej w pracy? Apki – dzięki swojej krótkiej formie prezentacji tekstu (streszczenie wiadomości w artykule możliwym do przeczytania w 2 minuty lub materiale video, który trwa zaledwie minutę) – umożliwiają jego wielokrotne przeczytanie lub odsłuch, a zatem zwiększają szanse na Twoje samodzielne zrozumienie tekstu bez większego znużenia [fatigue] lub zniechęcenia [discouragement]. Nasze rekomendacje:
CNN Breaking News
Spersonalizuj kolejność wyświetlania aktualności, ustaw powiadomienia i dodaj widget – będziesz mieć kontakt z “żywym” językiem angielskim 24/7
BBC
BBC to radio, TV, artykuły, muzyka; poczujesz, że osiągasz sukces w nauce, gdy zrozumiesz komentarz z meczu albo radiową zapowiedź o pogodzie lub korkach w Londynie.
Dodatkowo BBC Learning English App umożliwia odsłuch z wyłączonym ekranem (także w trybie offline) – funkcja przydatna, gdy masz niski poziom baterii, gdy jesteś w autobusie lub gdy uczysz się w nocy i nie chcesz obciążać wzroku.
Euronews
Będziesz na bieżąco nawet offline. Warto sprawdzić, gdy czujesz, że będąc online masz zbyt rozproszoną uwagę, czyli z Euronews skupisz się na angielskim bez rozpraszaczy z social media i z sukcesem dotrzesz do końca artykułu.
- Apki zapewniają różnorodność tematyczną
Typowy podręcznik do nauki języka ma ograniczenia objętościowe: kilka lub kilkanaście rozdziałów tematycznych nie zawsze pokrywają się [overlap] z Twoimi zainteresowaniami lub potrzebami. A gdyby tak mieć dostęp do krótko opracowanych tematów w liczbie 300+ (z czego 170+ za darmo?). To otrzymasz w Real Life English.
Typowe podręczniki do kursów Business English zawierają treści o tematyce dość ogólnej, czyli komunikacja, negocjacje, spotkania, praca zespołowa, czy podróże służbowe. Jeżeli to nie wystarcza i potrzebujesz bardziej dogłębnego i specjalistycznego podejścia do tematów finansowych (np. kryptowaluty, inwestycje w zieloną energię, sztuczna inteligencja w finansach), to zachęcamy do włączenia Spotify i wyszukania The Wall Street Lab.
- Apki rozwijają zdolność pisania w języku angielskim
“Napisz list/rozprawkę na 250 słów” Jak bardzo tego typu polecenie zachęca do ćwiczenia pisania w języku angielskim? A gdyby tak wykorzystać popularne komunikatory do pisania krótszych, użytkowych tekstów? Dzięki aplikacjom typu Messenger, Linkedin, WhatsApp wysyłaj przypomnienie [reminder], zaproszenie, instrukcję, feedback, żart, zapytanie, pozdrowienia [greetings], itp. Dodaj emotkę, zabawny mem lub klip z YT – jesteśmy przekonani, że to lepiej zachęci do odpowiedzi i rozwijania zdolności pisania w języku angielskim niż podręcznikowo i “szkolnie” ujęte zadanie.
- Apki z ludźmi ze świata biznesu, polityki, nauki i celebrytami motywują bardziej?
Kogo chętniej posłuchasz: anonimowego mówcy czy swojego idola lub topowego influencera? Słuchanie podcastów nagrywanych przez znane osobowości, które reprezentują różne warianty języka angielskiego, to ekspozycja [exposure] na różne akcenty. Im lepiej się z nimi osłuchasz, tym lepiej zrozumiesz native speakerów, niekoniecznie tych z hollywoodzkich ścianek i czerwonych dywanów 🙂 Poza tym podcasty i vlogi nagrywane przez osobowości świata showbiz, polityki i kultury to skarbnica tematów do dalszych dyskusji.
Nasze rekomendacje:
Zastosowanie aplikacji mobilnych w nauce języków obcych w przyszłości
Najważniejsze cechy wyróżniające m-learning od konwencjonalnych metod nauki i nauczania języka angielskiego to wszechobecność [ubiquity], interaktywność [interactivity] i przenośność [portability]. Teoretycy i praktycy z obszaru języków obcych nie zastanawiają się już czy smartfon powinien być używany w nauczaniu języka; pytanie na najbliższą przyszłość brzmi: czy powinien być narzędziem wspierającym, czy pierwszorzędnym?
Kluczowe frazy: m-learning; smartfon; urządzenia mobilne; aplikacje; apki; funkcjonalność; podcasty; podcasty z celebrytami
Słówka warte zapamiętania:-)
Przygotowaliśmy zestaw ćwiczeń online – skopiuj link: quizlet.com/_c57yt8?x=1qqt&i=211foz
podejście – approach
urządzenie mobilne – mobile device
zestaw – set
poprzednia lekcja – the previous lesson
zalewać – to flood
pewność siebie – confidence
zasoby – resources
funkcjonalność – functionality
znużenie – fatigue
zniechęcenie – discouragement
pokrywać się – to overlap
pozdrowienia – greetings
ekspozycja – exposure
wszechobecność – ubiquity
interaktywność – interactivity
przenośność – portability