Idź do treci
Najciekawsze narzędzia cyfrowe do pracy i nauki – podsumowanie 2022 roku

Początek nowego roku, to u nas nie tylko intensywny czas planowania nowych działań, ale też okres podsumowań minionego roku. Sprawdziliśmy dla Was ranking 100 najpopularniejszych narzędzi online, które królowały w 2022 roku, a o których warto pamiętać w kontekście nauki języków obcych.

TOP 10 narzędzi online do pracy i nauki

Pierwsza dziesiątka to online’owe standardy, które królują na naszych kursach językowych i, jak donoszą nam nasi kursanci, podczas indywidualnej nauki języka w poza-kursowym środowisku:

 1. Youtube  – video hosting and sharing platform
 2. PowerPoint – presentation software
 3. Google Search – search engine
 4. Microsoft Teams – enterprise collaboration platform
 5. Zoom – video meeting platform
 6. Google Docs & Drive – office suite/ file sharing platform
 7. LinkedIn – professional social network
 8. Word – document tool
 9. Canva – graphics tool
 10. Wikipedia – online encyclopaedia

Na niższych miejscach w rankingu znaleźliśmy kilka narzędzi, które przykuły naszą uwagę (samą nazwą lub opisem) i które polecamy Wam do przetestowania.

Articulate – w pogoni za pięknem i wiedzą

Miejsce: 15 (2022), 30 (2020), 46 (2011)

Ariculate to platforma e-learningowa, tzw. LMS (Learning Management System) ze zbiorem ponad 9 milionów szablonów, grafik, filmów, ikon i bohaterów do tworzenia kursów. Dzięki temu narzędziu przygotujesz profesjonalne, estetyczne i wyróżniające się szkolenie z zakresu, na przykład:

 • wdrożenia nowych pracowników (tzw. onboarding stanowiskowy)
 • bezpieczeństwa danych
 • podnoszenia kwalifikacji kadry menadżerskiej

Dzięki 30-dniowemu darmowemu okresowi próbnemu możesz poznać to narzędzie, a potem wybrać plan dla firm, freelancerów lub uczelni. 

Wielbiciele nowych trendów w tworzeniu kursów edukacyjnych i materiałów szkoleniowych mogą dodatkowo wzbogacić swoją wiedzę, zapoznając się z publikacjami na blogu lub pobierając e-booki. Materiały są dostosowane do potrzeb osób początkujących oraz dla osób zainteresowanych metodami interakcji z kursantami, np. rozwiązywaniem problemów, tworzeniem treści, podejmowaniem decyzji. Articulate to skarbnica wiedzy i repozytorium atrakcyjnych materiałów.

 

Snagit, czyli jak uatrakcyjnić zrzut ekranu

Miejsce: 25 (2022), 66 (2021)

Snagit to narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu, które umożliwia ich dalszą obróbkę, czyli idealne rozwiązanie, gdy chcesz uprościć przekaz dla odbiorców nastawionych na szybkość i skrótowość informacji. Snagit potwierdza zmiany w sposobach komunikowania się nie tylko z GenZ. Do lamusa przechodzą liczne spotkania, długie maile, nużące nagrania, rozmowy telefoniczne i zawiłe objaśnienia. Ich miejsce zastępują materiały audio-wizualne, w których zamieszcza się pomysły, informacje zwrotne z ocenami i komunikaty.

Oto co między innymi możesz zrobić ze swoim zrzutem ekranu dzięki Snagit:

 • podkreślisz najważniejsze elementy przez dodanie prostych elementów graficznych: strzałki, podświetlenia, obramowania
 • skopiujesz pola tekstowe, czyli nie musisz już przepisywać tekstu z plików graficznych 🙂
 • udostępnisz materiały w chmurze i będziesz mógł pracować na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych

Z dodatkowych funkcji bardzo podoba się nam możliwość przycinania filmików i tworzenia gifów. Snagit to narzędzie, które pozwoli wzbogacić repozytorium każdego prezentera, lektora, edukatora, czy autora treści publikowanych w mediach społecznościowych.

Do pobrania w wersji darmowej i płatnej.

 

Blinkist – sposób na brak czasu na czytanie książek non-fiction

Miejsce: 70 (2022), 201 (2021)

Blinkist to aplikacja dająca dostęp do ponad 5,5 tys. książek (spoza gatunku beletrystyki) oraz podcastów. Naszym zdaniem to wymarzone narzędzie dla osób głodnych wiedzy z zakresu np. biznesu, finansów, psychologii, czy filozofii, którym zwyczajnie brakuje czasu na szukanie, sprawdzanie, kupowanie/pobieranie i czytanie obszernych publikacji. Wystarczy kwadrans. Tyle potrzeba do przeczytania lub posłuchania streszczenia książki. Już sam fakt, że twórcy aplikacji zadbali o potrzeby wzrokowców i słuchowców zyskuje nasz poklask. 

Więcej w krótkim video: https://www.youtube.com/watch?v=VJudtmpu8Pw&t=190s 

Okres darmowego testowania produktu jest dość krótki (tylko 7 dni), ale być może tydzień wystarczy Tobie na docenienie genialności tej aplikacji. To narzędzie polecamy nie tylko zapracowanym czytelnikom i zwolennikom ciągłego samorozwoju, ale także lektorom: do ciekawego konstruowania lekcji, podawania tematów do dyskusji oraz zachęcania kursantów do czytania oryginalnych wersji źródłowych.

 

Rozwój rynku aplikacji do nauki języka angielskiego – śledź z nami!

W Eklektice na bieżąco śledzimy rozwój rynku aplikacji, które możemy wykorzystać w pracy z naszymi Klientami –  wprowadzamy nowe narzędzia, dzięki którym nasze kursy podążają za nowymi trendami w edukacji. Obserwujcie nas w 2023 – będzie się dużo działo w zakresie zastosowania VR i AI na naszych kursach języka angielskiego dla firm!

Do zobaczenia na kursach!