Idź do treci
Książki do nauki angielskiego dla początkujących – co warto czytać?

Nauka języka angielskiego nie musi się ograniczać do wkuwania słówek i gramatyki oraz uczestnictwa w kursach i pilnego odrabiania zadań! Warto do nauki podejść w nowy sposób, odkrywając możliwości, jakie daje nam rozrywka realizowana w tym właśnie języku. O co chodzi? Ułóżmy sobie anglojęzyczną playlistę na Spotify i wsłuchajmy się w teksty piosenek, zasubskrybujmy na YouTube anglojęzyczne kanały związane z naszym hobby, włączmy Netflix i znajdźmy ciekawy serial z angielskim lektorem, a w wolnej od innych obowiązków chwili… sięgnijmy po książkę po angielsku! I choć ta ostatnia propozycja wymaga od nas zdecydowanie więcej zaangażowania i skupienia niż wszystkie pozostałe – warto spróbować również tej metody nauki języka! Jakie książki do czytania po angielsku warto wybrać? O czym należy pamiętać podczas czytania książek po angielsku?

Jak czytać książki po angielsku?

Czytanie książek po angielsku to świetny sposób na urozmaicenie nauki języka. Konieczne jest jednak odpowiednie podejście do wyboru lektury! Książki do czytania po angielsku powinny być dobrane do poziomu zaawansowania naszych umiejętności językowych. Zbyt łatwa książka po angielsku nic lub niewiele wniesie do naszej nauki, a książka zbyt trudna może szybko spowodować, że się zniechęcimy lub spadnie nam motywacja do nauki języka angielskiego w ogóle. Równie ważne jest wybranie lektury zgodnej z naszymi zainteresowaniami!

No i kluczowa informacja w tej części wpisu: czytanie książek po angielsku jest dla osób, które… generalnie lubią czytać! Nawet najlepsza książka po angielsku nie sprawi najprawdopodobniej żadnej przyjemności osobie, której czytanie kojarzy się ze żmudnym obowiązkiem przerabiania szkolnych lektur. W tym przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem będzie czytanie anglojęzycznych serwisów internetowych, bądź śledzenie na Twitterze wpisów anglojęzycznych polityków, działaczy ekologicznych, celebrytów i aktorów – w zależności od własnych zainteresowań. Pamiętajmy, że naturalną alternatywą dla czytania książek po angielsku jest ich słuchanie – możemy więc, zamiast po książkę papierową, sięgnąć po audiobooka po angielsku.

Proste książki po angielsku – książki na dobry początek

Od czego zacząć? Jeśli to Twoja pierwsza książka po angielsku, a Twój poziom zaawansowania znajomości języka jest na poziomie, A2, B1 lub B2 – zacznij od czegoś prostego! Co to oznacza? Najlepiej sięgnąć po książkę, której treść mniej więcej znamy – może to być np. pozycja, którą czytaliśmy po polsku lub oglądaliśmy film, bądź serial nakręcony na jej podstawie.

Oto kilka propozycji:

Książki po angielsku dla początkujących

Osoby początkujące, które chcą urozmaicić swoją naukę języka, lubią czytać i chcą rozpocząć przygodę z czytaniem książek po angielsku – mogą sięgnąć po… bajki. Najlepiej te, które znają z dzieciństwa – swojego, rodzeństwa lub własnych dzieci. Ciekawym pomysłem może być również sięgnięcie po poezję, najlepiej polską, ale przełożoną na język angielski. Krótkie wiersze, ograniczona ilość słów i najczęściej dość proste konstrukcje zdań zdecydowanie ułatwiają czytanie po angielsku. W księgarniach można np. znaleźć dwujęzyczne tomiki wierszy Wisławy Szymborskiej. Czytanie po angielsku dla początkujących można również rozpocząć od… czytania tekstów najpopularniejszych piosenek – ich zapisy w oryginale i tłumaczenia na język polski znajdziemy np. na stronie tekstowo.pl.

Książki do czytania po angielsku dla średniozaawansowanych

Osoby średniozaawansowane, które osiągnęły już poziom B1 lub B2 – mogą sięgnąć po klasykę książek dla dzieci i młodzieży. To lektury, które z pewnością znamy z dzieciństwa, co zdecydowanie ułatwia czytanie i zrozumienie treści, a co za tym idzie – minimalizuje ewentualne frustracje i rozczarowania. Możemy przeczytać po angielsku np.: The Little Prince (czyli Małego Księcia) Antoine de Saint-Exupery, Pippi Longstocking Astrid Lindgren lub ponadczasowego Winnie-the-Pooh (czyli Kubusia Puchatka) A.A. Milne. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by w ramach czytania książek po angielsku wrócić do… Harrego Pottera!

Jeśli Twoje umiejętności językowym plasują się na poziomie B2 lub wyższym – śmiało możesz sięgnąć po topowe bestsellery, najlepiej współczesne i raczej lekkie, wówczas masz pewność, że ich treść będzie zdecydowanie bardziej przystępna niż treść choćby kryminałów. W roli pierwszej, stosunkowo łatwej książki do czytania po angielsku świetnie sprawdzi się Bridget Jones’s Diary Helen Fielding, a także książki następujących autorów: Nick Hornby, Jodi Picoult czy JoJo Moyes

Uproszczone książki do czytania po angielsku

Uproszczone lektury po angielsku to świetna propozycja dla każdego, kto chciałby zacząć czytać książki w oryginale, ale jeszcze nie czuje się na siłach na zmierzenie się z książką w jej pełnej wersji. Tzw. readers’y to wyjątkowa seria książek w języku angielskim, które zostały opracowane na zarówno na bazie klasyki literatury, jak i bestsellerowej prozy współczesnej (różnych gatunków) oraz najlepszych filmów – to gwarantuje ich maksymalną atrakcyjność! Książki zostały przygotowane z myślą o osobach znajdujących się na różnych poziomach zaawansowania znajomości języka, a precyzyjny podział poziomów umożliwia wybranie lektury optymalnie dopasowanej do naszych umiejętności językowych. Wybrane readers’y zawierają dodatkowo ćwiczenia, które umożliwiają sprawdzenie zrozumienia treści lektury oraz listy najważniejszych słówek.

Podsumowanie

Postanowiłeś urozmaicić swoją naukę języka i zacząć czytać książki po angielsku? To dobra decyzja, która da Ci mnóstwo profitów, m.in. pozwalając opanować nowe słówka i utrwalić sposób konstruowania zdań. Jedyne, co musimy zrobić, to wybrać książkę odpowiednią do naszego poziomu zaawansowania znajomości angielskiego oraz odpowiadającą naszym zainteresowaniom. Gdzie znaleźć książki do czytania po angielsku? Mają je w swojej ofercie przede wszystkim księgarnie językowe – stacjonarne i internetowe. Znajdziesz w nich zarówno książki dla dzieci i młodzieży (idealne na dobry początek), jak i współczesne bestsellery, a także tzw. readers’y, czyli uproszczone lektury po angielsku, z zaznaczonym dedykowanym poziomem zaawansowania czytelnika.