Idź do treci
10 ciekawostek o języku angielskim

Język angielski jest językiem urzędowym w kilkudziesięciu państwach świata, a na całym globie posługuje się nim obecnie blisko miliard ludzi. Minimum komunikatywna znajomość języka angielskiego otwiera nam naprawdę sporo drzwi i niezliczoną ilość możliwości, m.in. podróżowania, poznawania ludzi oraz rozwoju osobistego i zawodowego. Czas oderwać się od suchych faktów, kolejnych słówek i gramatyki! Dzisiaj przyglądamy się angielskiemu z zupełnie innej strony i polujemy na… ciekawostki językowe! Nikt bowiem nie powiedział, że nauka angielskiego musi być nudna! Zachęcamy więc do oderwania się od rutyny i sprawdzenia, jakie ciekawostki związane z angielskim udało nam się znaleźć.

Ciekawostki? Angielski może Cię zaskoczyć!

Język angielski jest językiem narodowym dla około 400 milionów ludzi, ale posługuje się nim biegle znacznie więcej osób! Szacunkowe dane mówią nawet o 700 milionach ludzi używających angielskiego jako swojego drugiego języka oraz kolejnych 700 milionach, które aktywnie się go uczą. Angielski to bezsprzecznie język nauki – aż 80% różnego rodzaju tekstów dydaktycznych pisane jest właśnie po angielsku. Angielski jest również językiem informacji – szacuje się, że około 44% wszystkich informacji na świecie przekazywanych jest w języku angielskim, a także około 20% wszystkich książek i ponad 60% magazynów pisanych jest właśnie po angielsku.

W sytuacji, w której język angielski nie jest językiem ojczystym dla większości jego użytkowników, coraz trudniej mówić o poprawności języka / poprawności wymowy oraz jego przynależności do konkretnej narodowości czy państwa (można nawet usłyszeć, że angielski nie jest językiem Anglików!). Ponadto ilość odmian i zapożyczeń sprawia, że niektórzy twierdzą wręcz, że język angielski w ogóle nie zasługuje na miano języka – jest raczej kreolem, czyli zlepkiem różnych języków.

Jedno jest pewne: angielski to zdecydowanie współczesny lingua franca, czyli uniwersalny język ludzkości!

Top 10 ciekawostek językowych w angielskim

Angielski jest pełen ciekawostek językowych i tych, które dotyczą języka i jego funkcji. Wybraliśmy te najciekawsze z ciekawych! Oto one.

Język urzędowy w Stanach Zjednoczonych?

Myślicie, że na pewno jest to języka angielski? Błąd! Stany Zjednoczone nie posiadają swojego języka urzędowego, ze względu na ich ogromne zróżnicowanie pod względem etnicznym i mimo tego, że zdecydowana większość osób posługuje się językiem angielskim.

Język angielski językiem urzędowym… Japonii?

Nie! Ale niewiele brakowało! Pierwsze pomysły, by to właśnie język angielski stał się językiem urzędowym w Japonii, pojawiły się w 1872 roku, kiedy to japoński ambasador w Ameryce z zaangażowaniem forsował ten pomysł. Celem miało być ułatwienie handlu i wymiany zagranicznej. Konserwatywni Japończycy zdecydowanie sprzeciwiali się temu pomysłowi. Rozwiązaniem kompromisowym miał być język Englic, czyli angielski pozbawiony amerykańskich i brytyjskich aspektów kulturowych. Japonia nie ma oficjalnego języka urzędowego, choć za takowy uważa się język japoński.

Język angielski pogromcą języków lokalnych?

Takie są prognozy naukowców! Szacuje się, że w ciągu najbliższych 80 – 100 lat zniknie nawet 90% używanych obecnie języków, które w naturalny sposób zostaną zastąpione właśnie językiem angielskim. Przykładem tego trwającego już procesu jest sytuacja w wielu azjatyckich szkołach, w których coraz częściej rezygnuje się z nauczania lokalnych dialektów na rzecz nauki języka angielskiego.

Płeć w języku angielskim

Może ją mieć każdy! Anglicy wprowadzili do języka nowy, neutralny płciowo zaimek osobowy ze (gender-neutral pronouns), dzięki któremu można w sposób kulturalny (czyli unikając zaimka it), zwracać się do osób nieidentyfikujących się z płcią żeńską (she) lub męską (he).

Najkrótsze zdanie po angielsku

Go.

Fonetyczna różnorodność

Poprawna wymowa słówek osobie uczącej się języka może spędzać sen z powiek. Fonetyczne meandry języka angielskiego wcale nie ułatwiają nam zadania. Świetnym przykładem niech będzie zbitka literowa ough, którą można wymówić… na dziewięć różnych sposobów! W tym zdaniu znajdują się wszystkie z nich:

A rough-coated, dough-faced thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough he coughed and hiccoughed. 

Językowe wieloznaczności

Wieloznaczność wyrazów jest wpisana w niemal wszystkie języki. Jednak w języku angielskim można znaleźć prawdziwych rekordzistów w wieloznaczności! Oto pięć angielskich słów o największej liczbie znaczeń:

  • set – słowo można zinterpretować aż na 464 sposoby;
  • run – słowa można użyć na 369 sposobów;
  • go – słowo można zdefiniować na 368 sposobów;
  • take – słowa można użyć na 343 sposoby;
  • stand – słowo można zastosować na 334 sposoby.

Językowe “połamańce”, czyli tongue twist

Istnieją w każdy języku. Rodzime: stół z powyłamywanymi nogami, lojalna Jola oraz pchła, która pchłę pchła do wody, zna chyba każdy (choć nie każdy jest w stanie je wymówić ;)). Najtrudniejszym angielskim tongue twist jest zdanie: The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick.

Ciekawostki związane z literami i słowami

Jest ich całkiem sporo! Wybraliśmy kilka z nich:

  • najczęściej używana litera w języku angielskim: E;
  • najrzadziej używana litera w języku angielskim: Q;
  • screetched (po polsku: pisnął, wrzasnął) to najdłuższe jednosylabowe słowo w języku angielskim, w języku polskim mamy słówka wszczniesz (zaczniesz / rozpoczniesz);
  • pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (termin medyczny, określający przewlekłą chorobę płuc) to najdłuższe słowo w języku angielskim, składające się aż z 45 liter;
  • queueing (po polsku: kolejka, stać w kolejce) to jedyne angielskie słowo, w którym znajduje się aż pięć samogłosek występujących po sobie;
  • typewriter, czyli maszyna do pisania, to najdłuższe słowo, które możemy napisać, używając wyłącznie liter ułożonych w jednej linii klawiatury naszego komputera (pewnie większość z Was właśnie to sprawdza, zgadza się?;
  • unprosperousness (po polsku: nieudolność) to słowo, w którym wszystkie litery zostały użyte co najmniej dwa razy;
  • w języku angielskim znajduje się kilka słów, które… nie mają swoich rymów, to: month (miesiąc),  wasp (osa), depth (głębia), orange (pomarańczowy), silver (srebrny), purple (fioletowy);
  • wszystkie nazwy kontynentów w języku angielskim zaczynają się i kończą na tę samą literę: Europe, Africa, Asia, Australia, America, Antarctica (w języku polskim wyjątkiem jest Europa);
  • w żadnej nazwie cyfr od 0 do 999… nie występuje litera A! Pojawia się ona dopiero w słówku thousand, czyli tysiąc.

Ile słów po angielsku trzeba znać?

Wiesz, że w oksfordzkim słowniku języka angielskiego znajduje się około 200 tysięcy słówek?! A wiesz, że wystarczy około 1000 – 2000 słów, by w miarę sprawnie i swobodnie komunikować się po angielsku? Większość native speakerów posługuje się około 5 tysiącami słów! Na naszym blogu znajdziesz wpis o bazie 1000 słów i najczęściej używanych słowach po angielsku.

Podsumowanie

Do nauki języka możemy podejść na kilka sposobów, sięgając po metody, które najlepiej odpowiadają naszym predyspozycjom i są najbardziej efektywne w naszym przypadku. Ucząc się kolejnych słówek i przyswajając kolejne zasady gramatyczne, nie zapomnijmy o… dobrej zabawie! Nauka angielskiego nie musi być żmudna i nudna! Ciekawostki językowe angielskie to świetna odskocznia od codziennej rutyny związanej z nauką i spora porcja (niekoniecznie przydatnej!) wiedzy.