Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście różnych certyfikatów językowych. Jeśli zastanawiasz się, jakie są certyfikaty z języka angielskiego, poniżej nasza rekomendacja. Przy wyborze poniższych certyfikatów kierowaliśmy się przede wszystkich ich rozpoznawalnością na świecie wśród pracodawców i uczelni wyższych, uprawnieniami do pracy w różnych instytucjach, które dają Ci konkretne certyfikaty, a także ich dostępnością w Polsce, ceną i terminem ważności.
Certyfikaty z angielskiego to oficjalne potwierdzenie Twoich umiejętności językowych. Oczywiście najważniejsza jest Twoja praktyczna znajomość języka i to, jak sobie radzisz w pracy czy życiu codziennym po angielsku, ale formalne potwierdzenie Twoich kwalifikacji językowych jak certyfikat z angielskiego, z pewnością będzie ważnym elementem w Twoim portfolio, CV lub na uczelni. Dla części Kursantów sam cel językowy w postaci konkretnego egzaminu językowego stanowi też bardzo dużą motywację do pracy nad językiem.
Prestiżowy i rozpoznawalny certyfikat z języka angielskiego to Twoja wizytówka na LinkedIn lub w CV, która nie wymaga żadnego wyjaśniania i udowadniania swoich umiejętności językowych. Certyfikaty z angielskiego są uznawane przez międzynarodowe korporacje oraz uczelnie wyższe, ministerstwa i urzędy publiczne. Zwalniają też np. z lektoratów na wybranych studiach oraz z egzaminów językowych na studiach doktoranckich.
Ważność certyfikatów:
Certyfikaty Cambridge takie jak B2 First, C1 Advanced czy C2 Proficiency, a także certyfikat z angielskiego biznesowego wydawane są bezterminowo. Certyfikat z angielskiego w środowisku pracy TOEIC ważny jest 2 lata od daty egzaminu.
Podczas kursów egzaminacyjnych możesz przygotować się z nami do wybranego egzaminu z angielskiego. Jeśli nie wiesz, jakie są certyfikaty z języka angielskiego, poniżej znajdziesz naszą ściągę.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów językowych Cambridge zwany wcześniej First Certificate in English, w skrócie FCE, a od niedawna – B2 First. Certyfikat B2 First (FCE) pokazuje, że znasz angielski wystarczająco dobrze, by pracować lub uczyć się w środowisku anglojęzycznym. Stopień trudności egzaminu to upper-intermediate (średniozaawansowany wyższy). Egzamin B2 First jest uznawany w Polsce i na świecie przez uczelnie (przyda Ci się, jeśli wybierasz się na Erasmusa) i pracodawców (korporacje, ministerstwa, urzędy), spełnia także wymóg językowych kwalifikacji nauczycielskich na poziomie B2.
Więcej o egzaminie znajdziesz pod linkiem https://eklektika.pl/certyfikaty/fce/.
Niemniej popularny niż B2 First jest certyfikat z angielskiego ogólnego C1 Advanced, wcześniej nazywany CAE (Certificate in Advanced English). Poświadcza on, że znasz angielski na poziomie oczekiwanym od profesjonalisty pracującego w biznesie lub studenta studiów licencjackich. Certyfikat angielski C1 Advanced to jeden z najpopularniejszych certyfikatów angielskiego na świecie. Sprawdź więcej szczegółów na https://eklektika.pl/certyfikaty/cae/.
BEC to skrót od angielskiego Business English Certificates. Aby zdobyć biznesowy certyfikat z języka angielskiego BEC należy podejść do kompleksowego egzaminu z angielskiego biznesowego na jednym z 3 poziomów:
Szczegółowe informacje o egzaminach BEC znajdziesz pod linkiem https://eklektika.pl/certyfikaty/bec/
Ciekawą alternatywą dla certyfikatów z angielskiego biznesowego instytutu Cambridge jest certyfikat amerykańskiej organizacji testującej ETS – Test of English for International Communication (TOEIC). Certyfikat TOEIC potwierdza znajomość języka angielskiego w środowisku zawodowym. W przeciwieństwie do certyfikatu BEC, nie musisz określać poziomu, na którym chcesz zdać egzamin. Twój wynik egzaminu określa, na jakim jesteś poziomie i który certyfikat TOEIC otrzymasz (wg skali CEFR od poziomu A1 do C2). Więcej o egzaminach TOEIC pod linkiem https://eklektika.pl/certyfikaty/toeic/.