Idź do treci
Jak połączyć uprawianie sportów z nauką języka angielskiego?

Sport po angielsku? Sport! Uprawiasz go amatorsko czy zawodowo? Zdrowo się odżywiasz i regularnie trenujesz, by móc stawać w szranki z innymi i cieszyć się coraz lepszymi osiągnięciami? Równocześnie zależy Ci na rozwijaniu umiejętności językowych? To można połączyć! Język angielski w sporcie otwiera drzwi do międzynarodowych imprez sportowych, pozwala bez barier uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach i wymieniać się doświadczeniami z innymi sportowcami. Podpowiadamy, jak połączyć angielski i sport, by z satysfakcją podnosić swoje umiejętności w jednej i drugiej dziedzinie!

Język angielski i sport – łączy je więcej niż myślisz!

Angielski i sport? W pierwszej chwili trudno znaleźć choć jedną rzecz, która łączyłaby te dwie dyscypliny – jedną umysłową, a drugą fizyczną. Jeśli jednak poświęcimy chwilę na pogłębioną analizę – zobaczymy jak wiele wspólnego ma nauka języka obcego z doskonaleniem swoich umiejętności w dowolnej dyscyplinie sportowej.

Jakie są cechy wspólne nauki angielskiego i sportu? Oto najważniejsze z nich:

  • nauka języka angielskiego i trenowanie wybranej dyscypliny sportowej są procesami długotrwałymi – nie da się trwale nauczyć wybranego zagadnienia lub wytrenować konkretnej umiejętności w krótkim czasie, bez powtórek;
  • nauka angielskiego i sport wymagają systematyczności i dyscypliny oraz konsekwencji w nauce / trenowaniu – zdecydowanie lepsze wyniki osiągniemy w obydwu dziedzinach poświęcając im nawet kilkanaście minut dziennie, ale regularnie (najlepiej codziennie lub co dwa dni), ważna jest również konsekwencja w realizacji założonych planów;
  • w obydwu przypadkach niezwykle istotne jest pozytywne nastawienie – przekonanie, że damy radę ułatwia realizację celów i przyspiesza osiąganie sukcesów;
  • małe sukcesy uskrzydlają i motywują – zarówno ucząc się angielskiego, jak i trenując dowolną dyscyplinę, na drodze do dużego sukcesu, warto wyznaczać sobie “małe” cele / cele szczegółowe – w przypadku nauki angielskiego to może być nauczenie się określonej ilości czasowników nieregularnych czy przeczytanie pierwszej książki w oryginale, a w przypadku sportu – poprawienie wyników z poprzednich treningów, podniesienie sztangi o określonym ciężarze czy przebiegnięcie 5 km w założonym czasie;
  • nauka i trenowanie powinny odbywać się w optymalnych warunkach i z użyciem najwyższej jakości narzędzi / sprzętów – odpowiednio zorganizowane zaplecze pozwala skupić się na nauce / treningu oraz założonych celach, przekłada się również na efektywność kolejnych kroków;
  • dobry nauczyciel i dobry trener to podstawa! – jeden i drugi powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz efektywnie tłumaczyć i wyjaśniać, skutecznie motywować i mobilizować, zachęcać do podejmowania kolejnych wyzwań.

Trzeba przyznać, że angielski i sport mają naprawdę sporo wspólnego, zwłaszcza jak na dwie tak teoretycznie (i praktycznie) odległe dziedziny.

Dlaczego warto znać angielski w sporcie? Poznaj korzyści!

Język angielski w sporcie, podobnie jak w życiu zawodowym, otwiera drzwi do międzynarodowych kontaktów, z których możemy czerpać wiele korzyści. Umiejętność swobodnego komunikowania się po angielsku z innymi sportowcami / amatorami trenującymi daną dziedzinę pozwala nam bez kompleksów dyskutować na sportowe tematy, wymieniać się uwagami i dzielić doświadczeniami. Znajomość angielskiego ułatwia ponadto załatwianie wszelkich formalności związanych z udziałem w międzynarodowych eventach i różnego rodzaju zawodach sportowych.

Gdy osiągniemy już odpowiedni poziom zaawansowania (minimum B2 w Skali Rady Europy), będziemy mogli bez większych problemów (i z ogromną przyjemnością!) oglądać anglojęzyczne programy sportowe czy słuchać wywiadów z trenerami i zawodnikami, a także czytać sportową prasę i książki opisujące interesujące nas zagadnienia w wybranych dziedzin sportu.

Nauka angielskiego i sport – czy można to połączyć?

Wszystko zależy od sportu, który na co dzień uprawiamy, jego intensywności i szczególnych warunków oraz naszego poziomu zaawansowania. W przypadku amatorsko uprawianej jazdy na rowerze, jazdy na rolkach czy biegania – nic nie stoi na przeszkodzie, by jeżdżąc lub biegając – słuchać anglojęzycznych podcastów lub anglojęzycznych audiobooków. Można również ułożyć specjalną playlistę, w skład której wejdą wyłącznie anglojęzyczne utwory, na których tekstach będziemy mogli się skupić – to dobre rozwiązanie np. dla osób trenujących na siłowni.

Nazw sprzętów i akcesoriów, które używamy do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej – możemy się nauczyć stosując specjalne fiszki (jeśli trenujemy samodzielnie, dysponujemy własnym sprzętem lub domową siłownią – możemy okleić sprzęty i akcesoria niewielkimi karteczkami z ich angielskimi nazwami). Jeśli trenujemy według konkretnych rozpisek i planów – korzystajmy z dokumentów spisywanych po angielsku.

Słownictwo sport – angielski w praktyce

Czas na odrobinę praktyki! Jeśli zależy nam na podniesieniu umiejętności językowych z angielskiego w sportowym wydaniu – musimy skupić się na poszerzeniu specjalistycznego słownictwa, charakterystycznego dla danej dziedziny sportu. Z większością sportowców bez problemu porozumiemy się bowiem stosując uproszczoną gramatykę, ale dysponując odpowiednio dużym zasobem słówek i zwrotów, pozwalających na precyzyjne opisywanie wybranych zagadnień z danej dziedziny. Przykład?

Sprawdźmy, jakie słówka i zwroty po angielsku trzeba znać, aby móc swobodnie i pewnie trenować na siłowni z anglojęzyczną obsługą.

Angielski na siłowni – słownictwo

Chcesz zapisać się na siłownię? Możesz powiedzieć: I want to join a gym lub I’d like to join your gym. Obsługa siłowni poprosi Cię najprawdopodobniej o wypełnienie formularza: Please, fill in / out this form., a następnie wyjaśni zasady działania obiektu i godziny otwarcia (We’re open 24/7 lub We’re open from 6 a.m. to 11 p.m.) Następnie możesz zapytać o szczegóły oferty (What kind of membership options do you have?) oraz ceny kart członkowskich bądź poszczególnych zajęć / usług (How much does a monthly membership cost?, How much does an hour with a personal trainer cost?). Przed pierwszym treningiem możesz poprosić obsługę o pokazanie obiektu (Where’s the locker room?, Do you have a sauna?) oraz sposób użytkowania poszczególnych sprzętów (Could you show me how to use the equipment?).

Wybrane słówka i zwroty, które mogą się przydać na siłowni:

  • to be in bad / good shape – nie mieć kondycji / mieć dobrą kondycję
  • to bulk up – zbudować masę mięśniową
  • to burn calories – spalać kalorie
  • to do cardio – wykonywać ćwiczenia cardio
  • to do stretching exercises – robić ćwiczenia rozciągające
  • to do three sets of fifteen reps – zrobić trzy sety po 15 powtórzeń
  • to do crunches – robić brzuszki
  • to do leg extensions – prostować nogi w siadzie
  • to do planks – robić deskę
  • to do pull-ups – podciągać się
  • to do push-ups – robić pompki
  • to do squats – robić przysiady
  • to lift weights – podnosić ciężary
  • to work out on a treadmill – ćwiczyć na bieżni

Podsumowanie

Co mają wspólnego język angielski i sport? Więcej niż nam się wszystkim wydaje! Mimo że nauka angielskiego jest dyscypliną umysłową, a uprawianie sportu – dyscyplina fizyczną, to obie wymagają od ucznia i zawodnika pełnego zaangażowania i cierpliwości, systematyczności i konsekwencji, a także pozytywnego nastawienia oraz odpowiedniego trenera, miejsca i “narzędzi”.

Angielski w sporcie przydaje się zarówno amatorom, jak i osobom uprawiającym sport zawodowo – umiejętność swobodnego komunikowania się po angielsku otwiera drzwi do międzynarodowych eventów sportowych oraz umożliwia korzystanie z anglojęzycznych materiałów dotyczących interesującej nas dyscypliny sportowej. Znajomość języka angielskiego przydaje się również w codziennym życiu, gdy np. chcemy podczas zagranicznej podróży skorzystać z siłowni czy pójść na basen.