Idź do treci
Samodzielna nauka angielskiego – czy jest to możliwe?

Samodzielna nauka angielskiego? Tak, to możliwe! Wszystko zależy od Twojego nastawienia, motywacji oraz doboru odpowiednich materiałów. Co istotne, każdy z tych elementów jest… równie ważny! Właściwe nastawienie pozwala Ci dokładnie określić swoje cele, motywacja – trzymać dyscyplinę i regularność, a wysokiej jakości, odpowiednio dobrane materiały – uczyć się skutecznie i intensywnie, dokładnie tego, czego chcesz i potrzebujesz. Jak uczyć się angielskiego w domu? Poznaj najważniejsze zasady i sprawdzone metody na samodzielną naukę języka angielskiego.

Dlaczego chcesz się uczyć angielskiego w domu?

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów dotyczących stricte nauki angielskiego – zastanówmy się, dlaczego chcemy postawić właśnie na samodzielną naukę języka. To pozwoli lepiej zrozumieć sytuację i określić cel lub cele, ułatwi ustalenie planu nauki (tak, koniecznie powinniśmy go przygotować – sami dla siebie!) oraz dobranie metody i materiałów optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Nauka angielskiego w domu – jaki jest Twój powód?

Samodzielną naukę angielskiego wybieramy z różnych powodów. Do tych najczęściej przytaczanych należą:

  • względy finansowe – samodzielna nauka angielskiego może być darmowa lub wiązać się z niewielkimi kosztami (sami decydujemy o tym, ile i w którym momencie chcemy / możemy na nią przeznaczyć);
  • względy organizacyjne – nauka języka w domu pozwala na optymalne dopasowanie czasu, który na nią poświęcamy do naszego grafiku, ta opcja jest więc bardzo wygodna, jeśli realizujemy wolny zawód, mamy sporo zajęć dodatkowych, które odbywają się nieregularnie, bądź nasza prac wiąże się z licznymi podróżami służbowymi, spotkaniami realizowanymi w różnych dniach i godzinach;
  • względy osobiste – samodzielna nauka angielskiego wybierana jest często przez osoby preferujące ten sposób zdobywania / poszerzania wiedzy, wolących pracę w pojedynkę od pracy w grupach, nie mające problemów z samodyscypliną;
  • względy bezpieczeństwa – w związku z pandemią COVID-19 i akcją #zostańwdomu, samodzielna nauka angielskiego jest bezpieczną alternatywą dla kursów językowych (grupowych i lekcji indywidualnych) realizowanych stacjonarnie i opierających się na bezpośrednich kontaktach z lektorami i innymi kursantami);
  • nowy pomysł na hobby – pandemia koronawirusa sprawiła, że część z nas musiała przeorganizować swoje życie i zrezygnować z niektórych pasji, ponadto, w związku z licznymi ograniczenia i obostrzeniami, mamy więcej czasu, który możemy spożytkować na naukę angielskiego (no bo ile można oglądać Netflixa?!).

Angielski w domu – najważniejszy jest cel

Jasne, maksymalnie szczegółowe określenie celu jest kolejnym, ważnym krokiem do skutecznej nauki angielskiego. Naszym celem może być odświeżenie znajomości języka, którego uczyliśmy się dawno temu lub opanowanie jego podstaw, bo nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji się go uczyć. Możemy również chcieć przygotować się solidnie do dowolnego egzaminu – językowego, potwierdzającego poziom naszych umiejętności lub egzaminu szkolnego (egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego z angielskiego). Samodzielna nauka angielskiego może być również elementem szerszej strategii podnoszenia swoich kompetencji zawodowych oraz otwarcia się na nowe możliwości na rynku pracy.

Jak skonstruować cel dla samodzielnej nauki angielskiego?

Musimy pamiętać, że cel powinien być maksymalnie precyzyjnie określony (choć zakładający możliwość przeprowadzania niezbędnych modyfikacji) oraz opłacalny dla nas, czyli jego osiągnięcie powinno nam zapewniać określone zyski (wówczas łatwiej o samodyscyplinę i systematyczność).

Przykładowy cel: w ciągu 3 miesięcy opanuję 1200 nowych słówek i zwrotów branżowych. Taki cel możemy z łatwością rozłożyć na podcele / cele szczegółowe: 400 słówek / zwrotów w ciągu miesiąca, czyli około 100 słówek / zwrotów w ciągu tygodnia. Cel jest klarowny, osadzony w konkretnych ramach czasowych, ale równocześnie może być w razie potrzeby modyfikowany, gdy np. nie zdążymy z daną partią materiału w wyznaczonym czasie lub opanujemy ją wcześniej. Osiągnięcie tego celu da nam wymierną korzyść w postaci pewności i swobody, którą już wkrótce poczujemy podczas zawodowych spotkań i rozmów odbywających się po angielsku.

Skuteczna nauka angielskiego w domu

Wszystko jasne? Wiemy dlaczego chcemy uczyć się angielskiego i mamy precyzyjnie określony cel? Czas na stworzenie planu, wybór metody lub metod nauki oraz przygotowanie materiałów do samodzielnej nauki angielskiego.

Zaplanuj naukę angielskiego w domu

Nie działaj chaotycznie! Brak planu często kończy się zniechęceniem, stopniowym obniżaniem motywacji, a w końcu – rezygnacją z nauki. Możesz stworzyć sobie grafik, w którym zaplanujesz konkretne dni i godziny na samodzielną naukę angielskiego lub stworzyć tygodniową lub miesięczną kartę pracy, na której będziesz np. zamalowywać /  zaznaczać kolejne zrealizowane lekcje. Twój plan może być ogólny lub szczegółowy. W ramach szczegółowego planu możesz zaprojektować kolejne spotkania z angielskim i ustalić czego dokładnie będziesz się uczył w danym dniu.

Zrób test poziomujący

Zanim przystąpisz do wyszukiwania i przygotowywania materiałów i programów do nauki angielskiego – zrób test poziomujący, który pozwoli Ci określić stopień znajomości języka. Dzięki temu będziesz mógł rozpocząć naukę na jednym z kilku poziomów, optymalnie dopasowując stopień trudności do swoich możliwości i potrzeb – zarówno zbyt łatwe, jak i zbyt trudne materiały mogą skutecznie zniechęcać do nauki i obniżać motywację. Darmowe i szybkie testy poziomujące dostępne są na wielu platformach i stronach internetowych szkół językowych, również u nas.

Dobierz metodę, która najbardziej Ci pasuje

Każdy z nas uczy się na swój własny sposób, wykorzystując metody, dzięki którym procesy zapamiętywania i przyswajania wiedzy są optymalnie dopasowane do indywidualnych cech. Jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem? Przedstawiciele poszczególnych typów sięgają intuicyjnie po różne metody uczenia się, np. wzrokowcy po własnoręcznie robione notatki, słuchowcy po podcasty i filmiki po angielsku, a kinestetycy po multiformatowe projekty. Tę kwestie i związane z nią wybory najlepszych metod do skutecznej nauki języka (i nie tylko!) opisaliśmy już w tekście o tym, jak skutecznie uczyć się angielskiego.

Materiały do nauki angielskiego w domu

W sieci dostępna jest coraz większa ilość darmowych materiałów do nauki angielskiego, a co ważniejsze – są to materiały coraz wyższej jakości i coraz bardziej zróżnicowane. Możemy pracować w oparciu o “żywe” treści, czyli teksty i podcasty traktujące o aktualnych sprawach i wydarzeniach, z różnych dziedzin życia oraz branż zawodowych. To również mnóstwo aplikacji i programów, które pozwalają na skuteczne poszerzanie słownictwa i/lub podnoszenie uniwersalnych umiejętności językowych. Najciekawsze i najpopularniejsze darmowe materiały do nauki angielskiego w domu opisaliśmy w jednym z poprzednich blogowych wpisów.

Profesjonalne kursy do samodzielnej nauki angielskiego

W szkole Eklektika mamy dla Was jeszcze jedną propozycję! Perfekcyjnie skonstruowany kurs angielskiego, który można realizować w domowym zaciszu – na swoich zasadach, w najdogodniejszym dla siebie czasie oraz własnym tempie. Wysoki stopień wyspecjalizowania kursów pozwala na wybranie propozycji, która optymalnie wpisze się w konkretne potrzeby i oczekiwania. Ta opcja będzie idealna dla osób, które chcą pracować samodzielnie w domu, na materiałach przygotowanych i skomponowanych przez profesjonalistów, będąc równocześnie pewnym, że każdy kolejny krok przybliża ich do realizacji indywidualnych celów.

Podsumowanie

Samodzielna nauka angielskiego jest możliwa i jest w zasięgu Twoich rąk! Wystarczy wyznaczyć sobie cel, wygospodarować czas na naukę oraz dobrać odpowiednie materiały i metody. Możesz skorzystać zarówno z darmowych aplikacji i programów do nauki angielskiego, jak i sięgnąć po profesjonalne kursy językowe, skrojone na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj, że sukces domowej, samodzielnej nauki języka angielskiego zależy przede wszystkim od Twojej wewnętrznej motywacji i samodyscypliny!