Idź do treci
Praca zdalna po angielsku – jak się do niej przygotować?

Do pracy zdalnej, nie tylko w języku angielskim, warto się przygotować, aby w warunkach domowych nie stracić na skuteczności i zadbać o swój komfort pracy. Przede wszystkim, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do pracy: laptop, telefon, dobre słowniki (papierowe lub cyfrowe). Tutaj znajdziesz rekomendowane przez nas słowniki online do języka angielskiego. Wybuch pandemii wirusa COVID-19 zwiększył liczbę pracowników pracujących zdalnie na całym świecie. Konieczne stało się zainstalowanie na naszych komputerach aplikacji i programów do komunikacji z innymi pracownikami: programów wideokonferencyjnych, komunikatorów, specjalistycznych lub branżowych platform, itd. 

Jeżeli wykonujesz albo planujesz pracę zdalną po angielsku, warto też określić swój poziom [define your level] znajomości języka angielskiego – możesz to zrobić bezpłatnie na naszej stronie, https://eklektika.pl/testy-poziomujace/. Ten test pokaże, na jakim poziomie w skali CEFR aktualnie się znajdujesz. Wynik testu ułatwi Tobie wybór stosownego kursu, podręcznika lub materiałów do nauki samodzielnej [self-study materials]. 

Rekomendujemy także słuchanie podcastów, oglądanie materiałów wideo (YouTube to kopalnia filmików i filmów bez dna), jak również relaks z angielskim, np. przy oglądaniu stand-upów czy kabaretów w języku angielskim. Nie zaszkodzi też korzystanie z każdej chwili wolnego czasu, aby ulepszyć i usprawnić swoją komunikację w języku angielskim – Improve your English!

Dlaczego warto poprawić angielski przed pracą zdalną po angielsku?

Przed podjęciem pracy zdalnej w języku angielskim na pewno warto odświeżyć [brush up on] swoją znajomość tego języka. Po pierwsze, gorąco polecamy czynny udział w webinarach, spotkaniach nieformalnych, spotkaniach branżowych, czatach i lekcjach online. Wymiana opinii z innymi uczestnikami w języku angielskim oraz ekspozycja na język angielski u prowadzącego, uczestników ii w materiałach szkoleniowych to szansa na podniesienie własnej pewności siebie w komunikacji w języku obcym.  Ostatnie zmiany i rozwój platform e-learningowych i dostępnych narzędzi sprawiają, że kursy angielskiego online są bardzo skuteczne, angażujące i ciekawe – stanowią poważną konkurencję dla “tradycyjnych” zajęć językowych. 

Po drugie, konsekwentnie [consistently] podnoszone kompetencje językowe na zorganizowanych zajęciach lub we własnym zakresie pomogą Tobie również w bardziej produktywnym wykonywaniu tych zadań służbowych, przy których niezbędna jest komunikacja w języku angielskim. Twój lektor języka angielskiego może też na bieżąco wspierać Cię w wyzwaniach, które pojawią się w pracy i podsuwać pomysły np. jakie idiomy najlepiej pasują do określonych sytuacji. 

Świadomość [awareness] poziomu własnych sprawności językowych da Ci pogląd na to, jakie zadania służbowe jesteś w stanie wykonać i ile czasu potrzebujesz na przygotowanie się do ich realizacji (np. do stworzenia prezentacji, napisania raportu w języku angielskim). 

  • Poziom B1 to doskonały punkt wyjścia [starting point] do wypracowania biegłości językowej; popełniasz jeszcze błędy, ale poradzisz sobie podczas podróży służbowych, w networkingu na konferencji i w nieskomplikowanej współpracy z członkami międzynarodowego zespołu. 
  • Jeśli jesteś na poziomie B2, możesz już samodzielnie [independently] pracować w języku angielskim. Trudno mówić jeszcze o pełnej biegłości [proficiency], ale możesz podjąć się samodzielnych zadań organizacyjnych (napiszesz zaproszenia, stworzysz agendę do spotkań), kierowniczych (pokierujesz zespołem, zasugerujesz dalszą ścieżkę rozwoju), reprezentacyjnych (poprowadzisz wykład, konferencję, spotkanie na targach). 
  • Pamiętajmy, że nawet osoby na poziomie C2, a więc na poziomie natywnym z języka angielskiego, powinny cały czas doskonalić się językowo. 

Praca zdalna z językiem angielskim – zwroty i wyrażenia

Good morning. Can we organize a video call and talk about yesterday’s issues? Dzień dobry. Czy moglibyśmy zorganizować wideokonferencję i porozmawiać o wczorajszych sprawach/trudnościach?

Hello, I’d like to welcome you on our conference “Work-life balance and its’ true meaning: improving your personal and professional growth when practicing mindfulness meditation, also in our work place”.  – Dzień dobry. Chciał(a)bym przywitać Was/ Państwa na naszej konferencji “Równowaga między pracą a życiem prywatnym i jej znaczenie: rozwój osobisty i zawodowy przy praktyce medytacji w podejściu mindfulness, także w miejscu pracy”.

How are you today? This time we will talk (and write – check our chat), about how we can effectively deal with the current energy crisis.” Jak się Państwo dzisiaj miewają? Tym razem porozmawiamy (i popiszemy – sprawdźcie nasz czat), o tym, jak skutecznie radzić sobie z obecnym kryzysem energetycznym.”

Zawody z pracą zdalną w języku angielskim

Prawie każda praca biurowa może być wykonywana także w tzw. home office, czyli w naszym domowym biurze. Wspomnijmy chociażby o: pracownikach sekretariatów, administracji, specjalistach (np.: programiści, graficy komputerowi), artystach i twórcach (np. pisarze, korektorzy [proofreaders]/edytorzy tekstów, tłumacze). Do zawodów wykonywanych zdalnie i z użyciem języka angielskiego zaliczymy też oczywiście, lektorów języków obcych, ale także: prezenterów radiowych, scenarzystów, psychologów, psychoterapeutów. 

Praca zdalna może być utrudniona lub niemożliwa, gdy potrzebujemy dostępu do danych wrażliwych [sensitive data], np. w bankowości i ubezpieczeniach.

Praca zdalna z domu po angielsku – zagrożenie czy nowe możliwości?

Praca zdalna z domu po angielsku niesie nowe możliwości rozwoju kariery i przyczynia się do wzrostu zadowolenia z pracy. Pracownicy zatrudnieni w międzynarodowych korporacjach czy software house’ach, głównie z sektora IT, chwalą sobie pracę bez wychodzenia z domu. Część lektorów, w tym lektorów języka angielskiego, także bardzo ceni sobie pracę online. 

Dla niektórych osób jednak, praca z home office, nie jest wcale tak korzystna jak się na początku wydaje. Niektórzy tracą wiele ze swojej wydajności, koncentracji, a nawet czasami kompetencji. Zaczyna wkradać się rozleniwienie [slackness], brak dobrej organizacji zadań czy miejsca pracy, a także wrażenie, że brakuje nam, słynnego i niemal powtarzanego jak mantra ‘work-life balance’. 

Powinniśmy sami sprawdzić, a następnie zdecydować, które miejsce bardziej nam służy, jako miejsce do pracy – jeśli nasz dom jest takim miejscem i mamy sposobność realizować z niego możliwości i wyzwania zawodowe – pracujmy z domu. Jeżeli ośmiogodzinny dzień pracy będzie bardziej efektywny bez uciążliwych hałasów zza ściany, rozpraszającej masy obowiązków domowych, a za to z dostępem do niezbędnych materiałów, danych i kontaktem z zespołem – pracujmy w biurze.

Najpopularniejsze narzędzia online wykorzystywane do pracy zdalnej

Zoom

Zoom to program do komunikacji internetowej oparty, przede wszystkim, na rozmowie wideo i czacie. Sprawdza się przy pracy zespołowej, np. do organizacji spotkań wewnątrzfirmowych lub z klientami. Zoom ułatwia też pracę nauczycielom i instruktorom, którzy mogą skorzystać np. z funkcji tablicy. A funkcja oddzielnych pokoi [breakout rooms] to idealne rozwiązanie, gdy chcemy wydzielić mniejsze podgrupy uczestników, co jest szczególnie ważne podczas pracy warsztatowej. Zoom to także popularne miejsce do organizowania webinarów i szkoleń na dużą skalę i z globalnym zasięgiem. Program archiwizuje dane do 10 lat. 

MS Teams
Produkt Microsoft, który jest funkcjonalnie połączony z innymi produktami tej firmy, takimi jak Skype czy Microsoft Office. Działa na rynku aplikacji mobilnych/ oprogramowań informatycznych od 2018 roku. Umożliwia prowadzenie wideokonferencji, seminariów internetowych, wydarzeń wirtualnych. Daje możliwość udostępniania ekranu i plików oraz wysyłania wiadomości na czacie. Dostępna jest także funkcja Teams Rooms, dzięki której stworzysz osobne sale konferencyjne. 

Google Workspace (wcześniej: G-Suit)

Produkt Google dla firm (wersja płatna) i użytkowników indywidualnych.  Google Workspace umożliwia zespołową pracę z plikami (dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi [spreadsheets], prezentacjami itp.), a także komunikację on-line (wideo i czat). W pracy nad danym plikiem w Google Workspace może pracować jednocześnie [simultaneously] nawet 100 osób! Narzędzie bardzo wygodne, proste w obsłudze i ciągle rozbudowywane przez Google.

Miro
Miro to rodzaj wirtualnej tablicy do prezentacji pomysłów i projektów. Użytkownik ma możliwość wizualnego przedstawienia wyników swojej pracy, zaangażowania się w burzę mózgów [brainstorming], dodania tekstu na karteczkach, stworzenia mapy myśli lub komunikowania się na czacie. Narzędzie jest zintegrowane z innymi programami, takimi jak: Jira czy Asana. Pozwala również na dodawanie plików i przesyłanie ich innym użytkownikom.

Jira

Oprogramowanie Jira bazuje na szablonach [templates] dostosowanych do różnych systemów pracy, np.: Scrum, Kanban. Mamy też opcję śledzenia błędów i narzędzia przydatne w działach DevOps. Opisy każdego z tych szablonów znajdują się na stronie Jira.

Asana Software

To wirtualne narzędzie do zarządzania projektami i pracą zespołową. Asana ułatwia zarządzanie prośbami i zleceniami, organizowanie przepływów pracy, tworzenie map drogowych produktu, śledzenie sprintów projektowych.

Slack

Slack to komunikator, który już zyskał uznanie [win acclaim] wielu grup zawodowych: od inżynierów po pracowników działów HR. Jego powszechne zastosowanie [universal application] (w edukacji, mediach, czy usługach finansowych) to efekt m.in. dobrej ochrony danych (jak deklaruje producent: w stopniu znacznie większym, niż e-mail). Łącząc się poprzez Slacka, musimy utworzyć kanał, nazwać go i zaprosić wybranego użytkownika do konwersacji.

Przydatne słownictwo:

określić swój poziom – to define your level            materiały do nauki samodzielnej – self-study materials

odświeżyć – to brush up on                                    konsekwentnie – consistently

świadomość – awareness                                        punkt wyjścia – a starting point

samodzielnie – independently                               biegłość – proficiency

korektor tekstów –  a proofreader                        dane wrażliwe – sensitive data

rozleniwienie – slackness                                        oddzielny pokój (na Zoomie) –  a breakout room

arkusz kalkulacyjny – a spreadsheet                     jednocześnie – simultaneously

burza mózgów – brainstorming                            szablon – a template 

zyskać uznanie – to win acclaim                           powszechne zastosowanie – universal application

Skorzystaj z naszych fiszek do utrwalenia słownictwa – skopiuj link:

quizlet.com/_ck0yzo?x=1qqt&i=211foz