Wymowa w języku angielskim – jak to robić dobrze?

Wymowa w języku angielskim jest bardzo ważna, ale czasami bardzo wymagająca i trudna dla osób, które wcześniej nie miały z nim do czynienia. Występują tam wyjątki, dyftongi i wiele innych dziwnych gramatycznych aspektów, ale nie ma się co martwić. Wymowa i cała fonetyka angielska po przeczytaniu tego artykułu będzie dla Ciebie prostsza niż myślisz.

Dlaczego poprawna wymowa jest istotna w języku angielskim?

W każdym języku poprawność wymowy jest istotna i powinna być możliwie mocno przestrzegana. Poprawność wymowy w języku angielskim jest wymagana, ponieważ przekręcenie niektórych słów może doprowadzić do niezrozumienia naszej wypowiedzi. Można stwierdzić, że zasady, które występują w języku angielskim pomagają zrozumieć aspekt wymowy.

Jak ćwiczyć wymowę w języku angielskim?

Czytaj na głos! Ta metoda jest jedną z najbardziej popularnych. Czytanie krótkich i prostych tekstów pomaga w nauczeniu się poprawnej wymowy. Na początek zalecane są krótkie zdania, które wraz z postępami będą zastępowane coraz trudniejszymi. Znajdź tekst piosenki, którą wcześniej odsłuchasz i postaraj się go przeczytać na głos skupiając się na poprawnej wymowie i powtórzeniu wyrazów.

Nagrywaj swój głos

Nie każdy lubi słuchać swojego głosu, jednak w tym aspekcie jest to wymagane. Dzięki tej metodzie możesz samemu usłyszeć swoje błędy w wymowie i następnie skupić się na ich poprawieniu. Po wcześniejszym obeznaniu się z np. czytanym tekstem będziesz widział w których miejscach wymowa jest dla ciebie szczególna problematyczna i staraj się ją poprawić.

Komunikacja z innymi osobami

Można rzec, że nie ma lepszej metody jak częsty kontakt z językiem. Wymowa angielska wymaga treningu, a podczas rozmów z innymi osobami możemy osłuchać się z poprawnością i następnie skupić się na niej w wypowiedziach. Jeżeli chcesz, by twoja wymowa w języku angielskim była prawidłowa nie unikaj rozmów z osobami obcojęzycznymi, ich wskazówki będą dla ciebie pomocne.

Otaczaj się językiem angielskim – podcasty, filmy, wiadomości.

W razie braku możliwości kontaktu z innymi osobami w języku angielskim trzeba znaleźć alternatywy. Często są to filmy, seriale, muzyka, podcasty czy nawet wiadomości w telewizji czy radiu. Każda z tych możliwości będzie pomocna i efektywna, dokładnie osłuchasz się z językiem, prawidłową wymową. Dodatkowy profit, to nauczysz się więcej słówek. Filmy i seriale staraj się oglądać bez lektora, a z napisami. W przypadku słuchania radia zasada jest jedna – po prostu słuchaj i staraj się powtórzyć jak najwięcej słów.

Poniżej podajemy listę propozycji podcastów i serwisów informacyjnych.

The English We Speak Wypowiedzi są nieco wolniejsze, a sylaby wymawiane dokładnie. To pomoże skupić ci się na poprawnej wymowie.

EnglishClass101 od Innovative Language – Są to odcinki dla każdego poziomu językowego. Scenki są przedstawiane w normalnym oraz szybszym tempie.

Podcast Splendid Speaking – Ten podcast pomoże ci uporać się z wymową angielską. Każdy odcinek skupia się na wypowiedziach osób nieanglojęzycznych, a następnie te wypowiedzi są komentowanie przez eksperta.

BBC Learning English Channel – Znajdziesz tu informacje z kraju i świata oraz nauczysz się poprawnej wymowy w języku angielskim, ponieważ są prowadzone lekcje wymowy.

BBC Lingohack – Uczenie się poprzez wiadomości jest w tym przypadku przyjemne i łatwe, zostaniesz pokierowany jak prawidłowo nauczyć się wymowy i na co zwracać uwagę.

Najważniejsze reguły w wymowie po angielsku

Zasada I.

W wymowie angielskiej występują litery, których nie czytamy – są to głoski niemie.

Prefix:
kn- na początku wyrazu, np. w know, knock – czytamy n

wr- na początku wyrazu, np. write, wrong – czytamy r
ps- na początku wyrazu, np. psycho, psalm, – czytamy s

Sufix: 

-mn na końcu wyrazu, np. autumn – czytamy m
-mb na końcu wyrazu, np. bomb – czytamy m

Zasada II.
W języku angielskim występują dyftongi, na które trzeba zwracać uwagę w wymowie.

Są to dwie samogłoski, które stoją obok siebie, druga z nich jest niema, a pierwszą czytamy jako długą np. speak, coat, mean.

 

Zasada III.

Wyrazy, które kończą się na -e mają również swoją specyfikę. E na końcu jest nieme, jeżeli jest poprzedzone spółgłoską. np. name, like, strike. 

Najłatwiejsze słowa w wymowie po angielsku

 

robić

 

do

 

du:

 

pomoc

 

help

 

hɛlp

 

osoba

 

person

 

ˈpɛrsɔ̃n

 

wziąć

 

take

 

teɪk

 

rodzice

 

parents

 

ˈpeərənts

 

iść

 

go

 

ɡəʊ

Najtrudniejsze słowa w wymowie w języku angielskim

wiewiórka Squirrel skwər(ə)l
wyraźny Explicit ikˈsplisit
wygodny, komfortowy Comfortable ˈkəmftərbəl
morderca Murderer mərdərər
niespeszony unabashed ənəˈbaSHt
literally dosłownie ˈlɪt̬.ɚ.əl.i

Homofony – słowa, które brzmią tak samo

Wyrazy homofoniczne są jednym z największych problemów w trakcie nauki wymowy angielskiej. Są to słowa które brzmią tak samo lub bardzo podobnie, ale znaczą całkiem co innego. Ich zapis jest również całkiem inny, zwróć uwagę na to w liście poniżej:

serial – serial cereal – płatki zbożowe

by – obok buy – kupować,

one – jeden won – wygrał

four – cztery for – dla

eight – osiem ate – jadł,

here – tutaj hear – słuchać

Poprawna wymowa angielskich słów ułatwi Ci komunikację

Jak zostało wspomniane wcześniej prawidłowa angielska wymowa pozwoli Ci na lepszą komunikację, nie będziesz mieć oporów przed wypowiadaniem się, ponieważ będziesz mieć pewność co do swoich wypowiedzi.

Podsumowanie

Najważniejszym aspektem są ćwiczenia i możliwie najczęstsze mówienie po angielsku. Staraj się nie unikać możliwości wypowiadania się, korzystaj z każdej sytuacji by mówić. Skup się na zasadach i je wprowadź “w życie” i się do nich stosuj. Słuchaj i oglądaj filmy oraz radio, by jeszcze bardziej polepszyć swoje umiejętności w wypowiadaniu się.

Zamów rozmowę dla firm

Chcesz rozwinąć swoją firmę?
Zainwestuj w umiejętności językowe
swoich Pracowników.

Uzupełnij formularz,
a nasz Doradca skontaktuje się z Tobą
i opowie, jak możemy Ci pomóc.
    [honeypot pulapka-842 id:pulapka]


    Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10% na dowolny kurs na platformie!

    W każdym newsletter bezpłatne materiały do nauki, lekcje video i nowości w naszej ofercie.