Po co nam znajomość angielskiego? Bo dzięki niej możemy swobodnie podróżować po świecie, bez obaw o to, że w kluczowych momentach nie dogadamy się np. z obsługą hotelu czy podczas odprawy na lotnisku. Umiejętności językowe są też niezbędne w życiu zawodowym większości z nas, a znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym jest coraz częściej bezwzględnie wymagana od kandydatów do pracy na różne stanowiska i w różnych branżach. Skoro to takie ważne, to dlaczego tak trudno zmobilizować się do nauki angielskiego? Jak zmotywować się do nauki i jak utrzymać motywację, by nauka angielskiego była maksymalnie skuteczna?
Motywacja definiowana jest jako wewnętrzny stan gotowości do podjęcia określonych działań. Kluczem do sukcesu w nauce (a także w wielu innych dziedzinach naszego życia) jest zbudowanie takiej motywacji, która w sposób ciągły będzie pobudzała nas do podejmowania konkretnych aktywności, prowadzących do efektywnego osiągania założonych celów.
Motywacja dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna wiąże się z osobistym dążeniem do zaspokojenia własnych potrzeb – wynika z naszych przekonań, często wiąże się pośrednio lub bezpośrednio z indywidualnymi zainteresowaniami i pasjami. Z kolei motywacja zewnętrzna pochodzi z zewnątrz i najczęściej ma związek ze stosowaniem nagród i/lub możliwymi benefitami. Jeśli motywacja zewnętrzna jest powiązana z karami – wówczas mówimy o motywacji negatywnej lub ujemnej, skorelowanej z chęcią uniknięcia nieprzyjemności.
Za najsilniejszą uznaje się motywację wewnętrzną. Jeśli uczymy się języka angielskiego, bo chcemy się rozwijać, bo lubimy proces rozszerzania słownictwa czy cieszą nas kolejne sukcesy – zdecydowanie łatwiej przychodzi nam zmobilizowanie się do nauki. Pozytywna motywacja zewnętrzna również może być bardzo skuteczna. Do nauki angielskiego, będą nas skutecznie mobilizowały wizualizacje założonych celów, np. znajomość angielskiego pozwoli nam ubiegać się o awans w pracy lub umożliwi bezproblemowe przyjęcie do wymarzonej szkoły.
Aby właściwie określić, jaka motywacja do nauki języków obcych determinuje Twoje plany i działania w tej kwestii, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego chcesz się uczyć angielskiego (lub innego języka obcego)? Odpowiedź będzie stanowiła określenie Twoich motywów do nauki języka, a ich skrupulatna analiza i uszczegółowienie pozwolą Ci z kolei na opracowanie optymalnego sposobu zdobywania i rozszerzania wiedzy oraz szlifowania praktycznych umiejętności językowych.
Ile osób, tyle różnych powodów do nauki języków obcych! Istnieje jednak pula uniwersalnych motywów, wśród których z pewnością jest również Twoja motywacja do nauki angielskiego!
Oto najpopularniejsze powody, dla których zaczynamy, wznawiamy lub kontynuujemy naukę języka:
Dzieci uwielbiają się bawić i to właśnie nauka angielskiego poprzez zabawę, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów, daje najlepsze rezultaty. Jak motywować dzieci do nauki języka obcego? Dobrym pomysłem jest wypracowanie wspólnych, zabawowych rytuałów, np. granie w gry anglojęzyczne (analogowe i wirtualne) czy śpiewanie przed snem piosenek po angielsku. Doskonałym pomysłem jest połączenie nauki języka angielskiego z ruchem.
Kluczem do sukcesu w motywowaniu dziecka do nauki angielskiego jest dostosowanie materiału do aktualnych umiejętności dziecka (demotywująco zadziałają zarówno zbyt łatwe, jak i zbyt trudne materiały), jego pasji czy zainteresowań oraz pokazanie, ile możliwości daje znajomość angielskiego (np. poprzez wspólne oglądanie anglojęzycznych bajek czy seriali oraz podróżowanie).
Nie! I nie oczekuj tego od siebie! Motywacja, przede wszystkim ta wewnętrzna, może mieć zmienne natężenie. W gorsze dni, gdy np. mamy kiepskie samopoczucie, męczy nas przeziębienie, borykamy się z jakimiś problemami, bądź gdy mamy bardzo intensywny okres w pracy – nasza motywacja może nieco opaść. Na poziom motywacji wewnętrznej negatywny wpływ będą również mieć niepowodzenia w nauce i niemożność osiągnięcia wyznaczonych sobie celów.
Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas… po prostu odpuścisz! Być może Twój organizm daje Ci znać, że potrzebuje odpoczynku? Pozwól sobie na to, bo nic tak nie obniża wewnętrznej motywacji do nauki angielskiego jak przymus – zarówno ten pochodzący z nas samych, jak i ten z zewnątrz. Jeśli po chwili przerwy nic się nie zmienia, przeanalizuj przyczyny spadku motywacji, wprowadź niezbędne modyfikacje w planie nauki, zakresie tematycznym czy poziomie zaawansowania materiałów, nad którymi pracujesz i… po prostu wróć do swoich obowiązków lub rutyn związanych z nauką angielskiego. Wkrótce wszystko powinno być w porządku!
Każdą motywację można pozytywnie wzmacniać. Odpowiednio dobrane techniki motywacyjne pozwalają maksymalizować efektywność uczenia się języka angielskiego i zapobiegać lub minimalizować ryzyko wystąpienia spadków motywacji, czyli zmniejszonego zapału do nauki.
Jak zmotywować się do nauki angielskiego? Oto kilka sposobów:
Wiesz już, czym jest motywacja i jak ją możesz znaleźć oraz po jakie techniki motywacyjne sięgnąć. Wiesz również, że czasem motywacja do nauki języka po prostu jest mniejsza i nie masz na ten stan większego wpływu. W takich sytuacjach ratuje Cię… rutyna! Odpowiednio zaplanowana nauka to klucz do sukcesu, będący równocześnie motywacyjnym motorem, jak i mechanizmem, który pomoże Ci m.in. w sytuacjach obniżonego nastroju i ogólnej niechęci do robienia czegokolwiek.
Oto najważniejsze zasady:
Motywacja do nauki angielskiego to klucz do skutecznego i satysfakcjonującego poszerzania swoich umiejętności językowych. Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego? Istotne jest znalezienie zarówno motywacji wewnętrznej (np. chęć rozwoju), jak i motywacji zewnętrznej (najlepiej wyłącznie pozytywnej, np. chęć podniesienia kwalifikacji czy kompetencji zawodowych), a następnie opracowanie strategii oraz planu nauki języka. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po jedną lub kilka metod motywacyjnych, np. Mental Contrasting czy Technikę Pomodoro.
Oglądanie filmów i seriali w języku docelowym [target language] to świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności językowych. To z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich [...] Czytaj więcej
Termin Business English brzmi bardzo profesjonalnie i poważnie, ale czy naprawdę nauczenie się angielskiego biznesowego jest tak dużym wyzwaniem? Język biznesowy to w dużej [...] Czytaj więcej