Nauka nowego języka to ekscytujące i satysfakcjonujące [rewarding] doświadczenie, między innymi dzięki czytaniu. Czytanie jest jednym z najważniejszych elementów przyswajania języka obcego. Dzięki sprawnemu czytaniu ze zrozumieniem poszerzysz znajomość słownictwa, poprawisz zrozumienie zasad gramatyki i składni [syntax] (zobaczysz, jak te zasady funkcjonują w praktyce), zdobędziesz wiedzę kulturową, która jest nieodłącznym elementem nauki każdego języka obcego, rozwiniesz umiejętności krytycznego myślenia [critical thinking], a także poprawisz swoją ogólną sprawność językową. Poniżej opisujemy każdą z tych korzyści.
Czytanie jest doskonałym sposobem na przyswajanie nowego słownictwa. Czytając, masz kontakt zarówno z wyrażeniami często używanymi (gdy spotykasz je w po raz kolejny w czytanych tekstach w języku obcym jest większa szansa na to, aby na dłużej zapisały się w Twojej pamięci), jak i z mniej powszechnymi wyrażeniami, które dodadzą wartości Twoim wypowiedziom.
Czytanie pomoże Ci zrozumieć gramatykę i składnię języka obcego w kontekście. Widząc, jak słowa i zwroty są użyte w zdaniach, lepiej zrozumiesz zasady rządzące danym językiem. Przyzwyczaisz się [You’ll get used to] do struktury zdań. Zobaczysz jak poprawnie używać różnych części mowy. To z kolei wzmocni Twoje umiejętności mówienia i pisania, czyli usprawni Twoją komunikację w języku docelowym 🙂.
Czytanie materiałów w języku, którego się uczysz da Tobie wgląd [insight] w kulturę i zwyczaje ludzi posługujących się tym językiem. To pomoże Ci lepiej zrozumieć język w kontekście i komunikować się bardziej efektywnie z rodzimymi użytkownikami języka. Gdy czytasz o różnych kulturach rośnie Twoja świadomość kulturowa, nabywasz wrażliwości kulturowej i lepszego wyczucia komunikacyjnego.
Czytanie wymaga zaangażowania się w materiał, analizowania treści i krytycznego myślenia o prezentowanych ideach. Przy odpowiednim skupieniu, dzięki przygotowanym pomocom naukowym lub naprowadzającym pytaniom (karty pracy, checklisty, recenzje, szablony), może też przy wsparciu osoby prowadzącej (lektora lub lidera klubu książki) rozwiniesz umiejętności krytycznego myślenia, a jest ono niezbędne do rozumienia i skutecznego przekazywania złożonych [complex] idei.
Regularne ćwiczenie czytania zwiększy Twoją płynność czytania, czyli zdolność do szybkiego i dokładnego czytania ze zrozumieniem. Gdy poprawisz płynność czytania będziesz też lepiej pisać 🙂 , ponieważ nauczysz się bardziej spójnego i dokładnego przekazywania myśli.
Aby zapewnić sobie różnorodność treści i bodźce językowe [linguistic stimuli] na zaawansowanym poziomie, czytaj:
Sugerujemy, aby najpierw sprawdzić darmowe dostępy do serwisów (często możesz przeczytać tylko 3 artykuły miesięcznie). W następnej kolejności warto wybrać te źródła tekstów, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i zainteresowaniom, a potem pomyśleć o opłaceniu subskrypcji konkretnego serwisu. Płatne opcje motywują do regularnego korzystania z serwisów, a regularność w nauce języka obcego jest nie do przecenienia. Polecamy: Project Gutenberg. ManyBooks, JSTOR – platforma dająca dostęp do artykułów akademickich i prac badawczych [research papers].
Życzymy wszystkim czytelnikom w języku angielskim przyjemności w odkrywaniu nowych fikcyjnych światów i zdobywaniu wiedzy specjalistycznej. Zapraszamy też do kolejnych edycji klubu książki prowadzonych przez Eklektikę na nowoczesnej platformie do grupowego czytania Perusall.
Ucz się angielskiego z naszymi fiszkami:
satysfakcjonujący – rewarding
składnia – syntax
krytyczne myślenie – critical thinking
przyzwyczaić się – to get used to
wgląd – insight
złożony – complex
uproszczony – simplified
wciągający – involving, intriguing
bodźce językowe – linguistic stimuli
praca badawcza – research paper
Testy mogą być przyjemnym doświadczeniem 🙂 Z pewnością są korzystne dla Twojego rozwoju językowego, a więc osobistego i zawodowego. Z testów możesz się wiele nauczyć, a wyniki [...] Czytaj więcej
Czasowniki złożone (ang. phrasal verbs) są nieodłączną częścią języka angielskiego i odgrywają istotną rolę w codziennej komunikacji zarówno w języku potocznym, jak i [...] Czytaj więcej