Język angielski jest językiem urzędowym w kilkudziesięciu państwach świata, a na całym globie posługuje się nim obecnie blisko miliard ludzi. Minimum komunikatywna znajomość języka angielskiego otwiera nam naprawdę sporo drzwi i niezliczoną ilość możliwości, m.in. podróżowania, poznawania ludzi oraz rozwoju osobistego i zawodowego. Czas oderwać się od suchych faktów, kolejnych słówek i gramatyki! Dzisiaj przyglądamy się angielskiemu z zupełnie innej strony i polujemy na… ciekawostki językowe! Nikt bowiem nie powiedział, że nauka angielskiego musi być nudna! Zachęcamy więc do oderwania się od rutyny i sprawdzenia, jakie ciekawostki związane z angielskim udało nam się znaleźć.
Język angielski jest językiem narodowym dla około 400 milionów ludzi, ale posługuje się nim biegle znacznie więcej osób! Szacunkowe dane mówią nawet o 700 milionach ludzi używających angielskiego jako swojego drugiego języka oraz kolejnych 700 milionach, które aktywnie się go uczą. Angielski to bezsprzecznie język nauki – aż 80% różnego rodzaju tekstów dydaktycznych pisane jest właśnie po angielsku. Angielski jest również językiem informacji – szacuje się, że około 44% wszystkich informacji na świecie przekazywanych jest w języku angielskim, a także około 20% wszystkich książek i ponad 60% magazynów pisanych jest właśnie po angielsku.
W sytuacji, w której język angielski nie jest językiem ojczystym dla większości jego użytkowników, coraz trudniej mówić o poprawności języka / poprawności wymowy oraz jego przynależności do konkretnej narodowości czy państwa (można nawet usłyszeć, że angielski nie jest językiem Anglików!). Ponadto ilość odmian i zapożyczeń sprawia, że niektórzy twierdzą wręcz, że język angielski w ogóle nie zasługuje na miano języka – jest raczej kreolem, czyli zlepkiem różnych języków.
Jedno jest pewne: angielski to zdecydowanie współczesny lingua franca, czyli uniwersalny język ludzkości!
Angielski jest pełen ciekawostek językowych i tych, które dotyczą języka i jego funkcji. Wybraliśmy te najciekawsze z ciekawych! Oto one.
Myślicie, że na pewno jest to języka angielski? Błąd! Stany Zjednoczone nie posiadają swojego języka urzędowego, ze względu na ich ogromne zróżnicowanie pod względem etnicznym i mimo tego, że zdecydowana większość osób posługuje się językiem angielskim.
Nie! Ale niewiele brakowało! Pierwsze pomysły, by to właśnie język angielski stał się językiem urzędowym w Japonii, pojawiły się w 1872 roku, kiedy to japoński ambasador w Ameryce z zaangażowaniem forsował ten pomysł. Celem miało być ułatwienie handlu i wymiany zagranicznej. Konserwatywni Japończycy zdecydowanie sprzeciwiali się temu pomysłowi. Rozwiązaniem kompromisowym miał być język Englic, czyli angielski pozbawiony amerykańskich i brytyjskich aspektów kulturowych. Japonia nie ma oficjalnego języka urzędowego, choć za takowy uważa się język japoński.
Takie są prognozy naukowców! Szacuje się, że w ciągu najbliższych 80 – 100 lat zniknie nawet 90% używanych obecnie języków, które w naturalny sposób zostaną zastąpione właśnie językiem angielskim. Przykładem tego trwającego już procesu jest sytuacja w wielu azjatyckich szkołach, w których coraz częściej rezygnuje się z nauczania lokalnych dialektów na rzecz nauki języka angielskiego.
Może ją mieć każdy! Anglicy wprowadzili do języka nowy, neutralny płciowo zaimek osobowy ze (gender-neutral pronouns), dzięki któremu można w sposób kulturalny (czyli unikając zaimka it), zwracać się do osób nieidentyfikujących się z płcią żeńską (she) lub męską (he).
Go.
Poprawna wymowa słówek osobie uczącej się języka może spędzać sen z powiek. Fonetyczne meandry języka angielskiego wcale nie ułatwiają nam zadania. Świetnym przykładem niech będzie zbitka literowa ough, którą można wymówić… na dziewięć różnych sposobów! W tym zdaniu znajdują się wszystkie z nich:
A rough-coated, dough-faced thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough he coughed and hiccoughed.
Wieloznaczność wyrazów jest wpisana w niemal wszystkie języki. Jednak w języku angielskim można znaleźć prawdziwych rekordzistów w wieloznaczności! Oto pięć angielskich słów o największej liczbie znaczeń:
Istnieją w każdy języku. Rodzime: stół z powyłamywanymi nogami, lojalna Jola oraz pchła, która pchłę pchła do wody, zna chyba każdy (choć nie każdy jest w stanie je wymówić ;)). Najtrudniejszym angielskim tongue twist jest zdanie: The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick.
Jest ich całkiem sporo! Wybraliśmy kilka z nich:
Wiesz, że w oksfordzkim słowniku języka angielskiego znajduje się około 200 tysięcy słówek?! A wiesz, że wystarczy około 1000 – 2000 słów, by w miarę sprawnie i swobodnie komunikować się po angielsku? Większość native speakerów posługuje się około 5 tysiącami słów! Na naszym blogu znajdziesz wpis o bazie 1000 słów i najczęściej używanych słowach po angielsku.
Do nauki języka możemy podejść na kilka sposobów, sięgając po metody, które najlepiej odpowiadają naszym predyspozycjom i są najbardziej efektywne w naszym przypadku. Ucząc się kolejnych słówek i przyswajając kolejne zasady gramatyczne, nie zapomnijmy o… dobrej zabawie! Nauka angielskiego nie musi być żmudna i nudna! Ciekawostki językowe angielskie to świetna odskocznia od codziennej rutyny związanej z nauką i spora porcja (niekoniecznie przydatnej!) wiedzy.
Oglądanie filmów i seriali w języku docelowym [target language] to świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności językowych. To z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich [...] Czytaj więcej
Termin Business English brzmi bardzo profesjonalnie i poważnie, ale czy naprawdę nauczenie się angielskiego biznesowego jest tak dużym wyzwaniem? Język biznesowy to w dużej [...] Czytaj więcej