Hasło komunikatywny angielski jest jednym z najczęściej padających w kontekście wymagań lingwistycznych stawianych osobom ubiegającym się o rozmaite prace, zwłaszcza te związane z pośrednią lub bezpośrednią obsługą klientów w firmach i korporacjach międzynarodowych. Sami o sobie w CV również często piszemy, że znamy język angielski na poziomie komunikatywnym, czasami dodając, że owa komunikatywna znajomość angielskiego dotyczy mowy i pisma lub wyłącznie mowy. Czym jest komunikatywny angielski i kiedy możemy o sobie powiedzieć, że cechuje nas znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie: czym jest komunikatywna znajomość języka angielskiego – ustalmy, czym na pewno nie jest! Jeżeli nasze umiejętności językowe pozwalają nam na poradzenie sobie w większości codziennych sytuacji, np. przedstawieniu się nowo poznanej osobie, odpowiedzeniu na pytanie o godzinę, wskazaniu drogi na parking lub do toalety, a nawet zrobieniu zakupów w sklepie czy złożeniu zamówienia w restauracji i… na niewiele więcej – to zdecydowanie nie możemy o sobie powiedzieć, że władamy angielskim w stopniu komunikatywnym (tak, mimo że przecież się komunikujemy!). Ten poziom znajomości języka możemy określić jako podstawowy.
O znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym możemy mówić, gdy jesteśmy w stanie prowadzić i podtrzymywać swobodną i skuteczną komunikację w różnych sytuacjach życiowych. Jeśli nie jest dla nas problemem załatwienie dowolnej sprawy w urzędzie, na poczcie lub w banku, rozumiemy osobę, z którą rozmawiamy po angielsku i potrafimy z łatwością poruszyć z nią dowolny temat, związany choćby z bieżącymi sprawami społecznymi, hobby czy pracą zawodową, a oglądnięcie filmu, wysłuchanie audycji radiowej czy przeczytanie prostej książki beletrystycznej po angielsku również nie przysparza nam większych trudności – możemy śmiało powiedzieć o sobie, że posiedliśmy znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym.
Jeśli wydaje nam się, że nasz angielskie jest na poziomie komunikatywnym, ale nie jesteśmy tego pewni – wystarczy odpowiedzieć sobie (szczerze!) na kilka pytań:
Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiedzieliśmy tak – możemy o sobie powiedzieć, że osiągnęliśmy znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywny (w mowie i piśmie lub wyłącznie w mowie).
Obiektywnym sposobem na dokładne określenie poziomu naszych umiejętności językowych jest opisanie ich za pomocą międzynarodowej normy opisu kompetencji językowych Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Skala opisująca zaawansowanie znajomości języka jest sześciostopniowa: stopnie A1 i A2 przeznaczone są dla osób początkujących i będących na poziomie podstawowym, a C1 i C2 dla tych, którzy opanowali język angielski w najwyższym stopniu i bez problemu / biegle posługują się nim w mowie i piśmie. Przyjmuje się, że o angielskim komunikatywnym mówimy na poziomie stopni B1 i B2.
Nauka języka obcego odbywa się… stopniowo. Każdy z przytoczonej wyżej, sześciostopniowej skali opisuje umiejętności, które powinniśmy posiąść po zakończeniu kursu realizowanego na danym poziomie – są one swego rodzaju przepustką do kolejnych stopni zaawansowania nauki angielskiego.
Co potrafimy, znając język angielski na określonych poziomach?
Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym odpowiada umiejętności języka na poziomie B1 i B2. W praktyce oznacza to możliwość prowadzenia swobodnej rozmowy na wiele tematów dotyczących życia codziennego, bezproblemowego opisywania zdarzeń i sytuacji oraz efektywnego argumentowania swoich opinii i decyzji.
Angielski komunikatywny w pracy pozwala na skuteczną komunikację ze współpracownikami, przełożonymi oraz klientami.
Oglądanie filmów i seriali w języku docelowym [target language] to świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności językowych. To z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich [...] Czytaj więcej
Termin Business English brzmi bardzo profesjonalnie i poważnie, ale czy naprawdę nauczenie się angielskiego biznesowego jest tak dużym wyzwaniem? Język biznesowy to w dużej [...] Czytaj więcej