Dla lektorów: 10 najciekawszych źródeł materiałów do nauki języka dla dorosłych

Dzisiaj proponuję „spacer po internecie” w poszukiwaniu miejsc, gdzie nauczyciele języków mogą znaleźć inspirację do tworzenia ciekawych, angażujących materiałów dla dorosłych. Wszystkie wymienione tu źródła są darmowe, chociaż niektóre mogą wymagać rejestracji. Z oczywistych względów dominuje angielski, ale inne języki też są reprezentowane.

Busy Teacher (www.busyteacher.org (link is external))            

Bardzo szeroka kolekcja gotowych materiałów do nauki angielskiego na wszystkich poziomach, w większości dostępnych w edytowalnym formacie. Można z nich korzystać bez ograniczeń nawet bez rejestracji na stronie. Materiały są najczęściej dość krótkie i nieskomplikowane, ale zdecydowanie przydatne. Wadą strony jest to, że może się wydawać nieco chaotyczna, w czym nie pomaga wyszukiwarka, która nie pozwala np. na łatwe oddzielenie materiałów dla dorosłych od tych dla dzieci lub młodzieży.

ISL Collective (en.islcollective.com (link is external))

Platforma wymiany materiałów do nauki angielskiego. Bezpłatna w użyciu, wymagana jest jedynie rejestracja. Przy każdym materiale znajdziemy informację o ilości pobrań oraz ocenę i ewentualne komentarze użytkowników, co jest bardzo przydatne. Wiele spośród dostępnych tu materiałów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży, ale można też znaleźć interesujące ćwiczenia dla dorosłych.

Dostępne są też nieco mniej rozbudowane wersje dla niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego (odpowiednio de.islcollective.com, fr.islcollective.com, ru.islcollective.com)

ESL Base (www.eslbase.com (link is external))

Możliwość pobierania zestawów ćwiczeń i scenariuszy lekcji języka angielskiego. Wybór jest ograniczony, ale na stronie znajdziemy także wiele innych przydatnych zasobów (artykuły metodologiczne, informacje o kursach TEFL oraz ogłoszenia o pracy dla nauczycieli angielskiego z całego świata).

The Internet TESL Journal (http://iteslj.org/ (link is external))

Komplet treści z The Internet TESL Journal, wydawanego w latach 1995 – 2010. Znajdziemy tu scenariusze lekcji, artykuły badawcze, porady dla nauczycieli itp.

Using English (www.usingenglish.com (link is external))

Duży wybór scenariuszy oraz zestawów ćwiczeń z naciskiem na gramatykę. Strona jest zorganizowana w sposób nieco chaotyczny, ale przy odrobinie cierpliwości można znaleźć materiały na konkretny poziom o interesującej nas tematyce.

Teaching English (www.teachingenglish.org.uk (link is external))

Strona wspierana przez BBC i British Council. Szeroki wybór scenariuszy lekcji oraz zestawów ćwiczeń. Wyraźnie oddzielone grupy wiekowe i poziomy. W przeciwieństwie do innych stron tego typu, wielu zestawom towarzyszą profesjonalnie zrealizowane nagrania, które można odtwarzać ze strony lub pobrać.

Jest także sekcja z materiałami do nauki języka biznesowego.

ThoughtCo (www.thoughtco.com (link is external))

Szeroki wybór materiałów do nauki różnych przedmiotów, nie tylko języków. Materiały często wzbogacone o treści wideo i mają zwykle formę artykułów, które można wykorzystywać do samodzielnej nauki lub zaadaptować do wykorzystania na zajęciach.

Co ważne, oprócz angielskiego dostępne są sekcje poświęcone innym językom (hiszpański, niemiecki, francuski, włoski, japoński, chiński i rosyjski), ale korzystanie z nich wymaga dobrej znajomości języka angielskiego.

Business Insider (www.businessinsider.com (link is external))

Jedno z moich ulubionych źródeł artykułów, w oparciu o które można budować materiały na lekcje. Artykuły z Business Insidera świetnie się do tego nadają: są niezbyt długie i mają zwykle bardzo przejrzystą strukturę (często wykorzystywany jest format „5 czynników, które…” itp.) Nowe treści pojawiają się bardzo często (co najmniej kilka razy na dzień). Dominuje oczywiście tematyka biznesowa, ale z całą pewnością można znaleźć artykuły dla uczniów o zainteresowaniach bardziej ogólnych.

Co bardzo ważne, Business Insider ma kilkanaście wersji językowych – oprócz brytyjskiej, amerykańskiej i australijskiej także francuską, niemiecką, hiszpańską, włoską itp.

YouTube (www.youtube.com (link is external))

Jestem wielkim fanem wykorzystywania YouTube do przygotowywania materiałów. Wybór filmów jest po prostu oszałamiający (reklamowe, edukacyjne, wywiady, fragmenty programów telewizyjnych itp.) Prawdopodobnie można znaleźć coś na każdy temat. Co ważne, mamy tu bardzo szeroki wybór języków, nieograniczony bynajmniej do tych najpopularniejszych. Oczywiście na nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za sprawdzenie, czy dany film nadaje się do celów szkoleniowych pod względem treści, poprawności językowej, akcentu.

Jeśli chodzi o uczniów na mniej zaawansowanych poziomach, dla których treści autentyczne mogą być za trudne, mamy na YouTube kilka rozwiązań. Po pierwsze, znajdziemy wiele materiałów, które są przeznaczone do nauki języka. Po drugie, dla większości języków są automatycznie generowane napisy (lub można je wygenerować wchodząc w ustawienia), co ułatwi zrozumienie osobom mniej zaawansowanym. I wreszcie trzeci, najciekawsza opcja – każdy klip wideo na YouTube można puścić w zwolnionym tempie. O ile nie polecam prędkości 0,5x – wtedy praktycznie każdy brzmi jakby był pod wpływem alkoholu – film puszczony z prędkością 0,75x brzmi w zasadzie naturalnie, a jednocześnie jest o wiele łatwiejszy do zrozumienia dla osób mniej zaawansowanych.

YouGlish (www.youglish.com (link is external))

Bardzo ciekawa strona oparta o YouTube – niestety, dostępna tylko dla języka angielskiego. Wpisujemy w wyszukiwarce dowolne angielskie słowo lub frazę i otrzymujemy linki do klipów, w których to słowo jest wymawiane – dokładnie w miejscu, w którym możemy je usłyszeć. Ogromna większość filmów wyszukiwanych przez YouGlish to popularne TED Talks. Można też wybrać akcent, który chcemy usłyszeć (brytyjski, amerykański, francuski).

Nie ma na liście jakiegoś źródła, które lubicie i chcielibyście polecić? Piszcie w komentarzach!

dr Paweł Nowak | Dyrektor metodyczny w Eklektika – Language Means Business

Zamów rozmowę dla firm

Chcesz rozwinąć swoją firmę?
Zainwestuj w umiejętności językowe
swoich Pracowników.

Uzupełnij formularz,
a nasz Doradca skontaktuje się z Tobą
i opowie, jak możemy Ci pomóc.
    [honeypot pulapka-842 id:pulapka]


    Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10% na dowolny kurs na platformie!

    W każdym newsletter bezpłatne materiały do nauki, lekcje video i nowości w naszej ofercie.