10 najpopularniejszych angielskich słów 2022 wg Słownika Collinsa

Koniec roku to czas podsumowań, również językowych. The Collins Dictionary opublikował już swoją listę najpopularniejszych słów roku 2022. Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie, a jeżeli macie czas i ochotę przeczytać oryginalny artykuł – zapraszamy TUTAJ

Najpopularniejszym słowem mijającego roku jest Permacrisis’, co oznacza permanentny kryzys, długi okres niepewności i braku stabilizacji na świecie. 

Jest to jedno z kilku słów, które odnoszą się do trwających w Wielkiej Brytanii i na świecie kryzysów, z którymi musieliśmy zmierzyć się w mijającym roku, w tym niestabilność polityczna, wojna na Ukrainie, zmiany klimatyczne i bardzo wysokie koszty życia. Jeżeli zatem czytaliście lub oglądaliście wiadomości w wersji anglojęzycznej, z pewnością sformułowanie ‘permacrisis’ wpadło Wam w oko lub obiło się o uszy. 

Co ciekawe, 6 z 10 słów na liście słów roku Collinsa jest nowych w CollinsDictionary.com, w tym to najpopularniejsze – ‘permacrisis’. Spójrzmy, jakie jeszcze słowa i zwroty znalazły się na tegorocznej liście. 

 • Partygate – słowo używane było do opisu skandalu politycznego związanego ze spotkaniami towarzyskimi organizowanymi w brytyjskich biurach rządowych w latach 2020 i 2021 wbrew obowiązującym wówczas ograniczeniom dotyczącym zdrowia publicznego.
 • Warm bank – zwrot oznacza ogrzewany budynek, w którym mogą przebywać osoby, których nie stać na ogrzewanie własnych domów. 
 • Kiev – Kijów,  stolica Ukrainy.
 • Splooting – nazwa czynności polegającej na leżeniu płasko na brzuchu z wyciągniętymi nogami, często na chłodnym podłożu, aby złapać oddech i się ochłodzić. 
 • Carolean – przymiotnik odnoszący się do nowego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Karola III. 
 • Lawfare – słowo oznacza strategiczne wykorzystanie kroków prawnych w celu zastraszenia lub utrudnienia działania przeciwnikowi; używanie prawa przez dane państwo przeciwko swoim wrogom.
 • Quiet quitting – określenie odnosi się do wykonywania tak zwanego ‘absolutnego minimum’ swoich obowiązków służbowych, do których jesteśmy zobowiązani na mocy umowy, głównie po to, aby więcej czasu poświęcić na zajęcia osobiste. 
 • Sportswashing – według definicji to sponsorowanie lub promowanie wydarzeń sportowych w celu poprawienia nadszarpniętej reputacji lub odwrócenia uwagi od kontrowersyjnej działalności. 
 • Vibe shift – zwrot opisuje znaczącą zmianę w dominującej atmosferze lub tendencji kulturowej. 

Jak widać, nowe sformułowania powstają cały czas, a zatem warto trzymać rękę na pulsie i regularnie rozbudowywać swoje zasoby leksykalne. Dobrym sposobem jest czytanie wiadomości w języku obcym. W ten sposób, nie tylko poznajemy nowe słowa i zwroty, ale także widzimy ich poprawne zastosowanie w kontekście. A jeżeli praca nad słownictwem jest jednym z Waszym postanowień noworocznych, pamiętajcie, że The Collins Dictionary publikuje również słowo dnia. Warto zatem zajrzeć TUTAJ

 

Owocnej nauki! Dziękujemy, że byliście z nami w 2022 roku!

Zamów rozmowę dla firm

Chcesz rozwinąć swoją firmę?
Zainwestuj w umiejętności językowe
swoich Pracowników.

Uzupełnij formularz,
a nasz Doradca skontaktuje się z Tobą
i opowie, jak możemy Ci pomóc.
  [honeypot pulapka-842 id:pulapka]