Idź do treci
5 strategii skutecznego przygotowania się do testów z języka angielskiego

Testy mogą być przyjemnym doświadczeniem 🙂 Z pewnością są korzystne dla Twojego rozwoju językowego, a więc osobistego i zawodowego. Z testów możesz się wiele nauczyć, a wyniki lub oceny wyrażone w różnych skalach (A-F, 1-5, A1-C2, w wartościach procentowych, itp.) podpowiedzą Tobie i Twojemu lektorowi jaką dalszą drogę nauki najlepiej wybrać: jaki materiał wymaga konsekwentnego ćwiczenia i na jakie nowe wyzwania językowe jesteś już gotowy. Przekazujemy Ci kompaktowy zestaw praktycznych wskazówek i sprawdzonych strategii, które pozwolą Ci skuteczniej przygotować się do testów z języka angielskiego.

.

Testy końcowe i testy postępu

Testy końcowe i testy postępu są różnymi ocenami zaprojektowanymi w celu oceny różnych aspektów Twoich kompetencji językowych. Test końcowy jest zazwyczaj przeprowadzany na zakończenie programu językowego lub kursu, aby sprawdzić Twoją ogólną biegłość językową i potwierdzić kamienie milowe, które osiągnąłeś. Natomiast testy postępu są przeprowadzane okresowo w trakcie trwania kursu, aby śledzić Twój stały rozwój i zidentyfikować obszary, w których możesz się jeszcze bardziej doskonalić. Poprzez zrozumienie celu i natury tych “sprawdzianów”, możesz dostosować swoje przygotowanie do swojego potencjału. Wniosek: witaj wiadomość o nadchodzących testach z otwartymi ramionami (a przede wszystkim z otwartym umysłem) 🙂

Sprawdzone porady: jak przygotować się do testów z języka angielskiego

1. Aktywnie uczestnicz w zajęciach: entuzjastycznie angażuj się w dyskusje na zajęciach, zadawaj pytania i szukaj wyjaśnień w razie wątpliwości. 

2. Regularnie ćwicz różne komponenty biegłości językowej: każdego dnia poświęć czas na ćwiczenie języka. To może być nawet 15 minut dziennie 🙂 Ćwicz różne sprawności:

  • czytanie ze zrozumieniem (może być krótki artykuł w branżowej prasie w poniedziałek);
  • słuchanie ze zrozumieniem (np. 10-minutowy podcast we wtorek);
  • pisanie (napisz komentarze w języku angielskim na swoich ulubionych stronach w mediach społecznościowych w środę);
  • mówienie (może czwartek będzie dobrym dniem, aby wykorzystać przerwę na lunch w pracy na krótkie rozmówki po angielsku z kolegami i koleżankami z pracy?).

Pamiętaj też o słownictwie (a gdyby tak piątek przeznaczyć na powtórzenie fiszek z idiomami?) oraz gramatyce (i na przykład w weekendy jeszcze raz przeanalizuj ćwiczenia gramatyczne realizowane w trakcie kursu).

W naszych poprzednich wpisach znajdziesz cenne wskazówki dotyczące tych poszczególnych sprawności, np. o nauce języka angielskiego z podcastów, o false friends, czyli które słowa są podchwytliwe i o tym jak można znaleźć te magiczne 15 minut dziennie (na siłowni) na naukę języka angielskiego.

3. Korzystaj z zasobów: Twój lektor na pewno dostarcza Tobie bogatych materiałów do nauki, pokazuje zasoby online, udostępnia Ci materiały multimedialne i interaktywne. Nie zapominaj o nich, gdy czas pracy z lektorem dobiegnie końca. Gromadź linki i dokumenty w dedykowanym folderze i wracaj do nich, choćby po to, żeby sprawdzić, czy udało się Tobie wyeliminować błędy sprzed miesiąca.

4. Proś o informację zwrotną: poproś o wskazówki od swoich instruktorów lub innych kursantów z grupy, aby zidentyfikować obszary, w których możesz się dalej rozwijać. Konstruktywny feedback da Ci większą pewność siebie.

5. Współpracuj z innymi kursantami: wspólne interakcje to okazje do ćwiczenia konwersacji w języku angielskim (small talku, argumentowania, doradzania, itp.) i uczenia się od innych.

Co po testach?

Gdy testy pisemne i/lub ustne są już za Tobą, nie zapominaj o nich. Wynik testu i ocena to nie wszystko. Przeanalizuj odpowiedzi, zwracając szczególną uwagę na punkty, które były dla Ciebie trudne lub wątpliwe. Przemyśl feedback, który otrzymasz od Lektora: dopytaj się o niejasne kwestie, poproś o sugestie i zastanów się nad swoim wkładem w naukę języka angielskiego podczas kończącego się kursu. To świetny moment na autorefleksję: jakie metody uczenia się były dla Ciebie szczególnie przyjazne? jaki sposób prowadzenia notatek najlepiej pomógł Tobie przy powtórkach do testów z języka angielskiego? 

Wreszcie, ciesz się każdym sukcesem, np. tym, że nareszcie potrafisz poprawnie użyć pierwszego trybu warunkowego, gdy stawiasz warunki przy stole negocjacyjnym lub tym, że pamiętasz już, aby dodawać końcówkę -s do czasownika opisując rutynowe czynności swojego współpracownika. 

We wpisie sugerujemy naukę idiomów z fiszek, więc oto one: ENGLISH IDIOMS – level expert